Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137425 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #30 : Miercuri, 11 Mai 2011, 21:54 »

pai cum sa fie...
incep pe ocolite: am fost zilele trecute la teatru si una din replici suna asa: eu TREBUIE sa fiu un om mare fericit fiindca am fost un copil mic foarte nefericit.
cred  cu tarie ca esti fericit daca alegi sa fii, ca suntem direct responsabili de felul in care ne simtim si ca punem in circa celorlalti nefericirea noastra doar din lasitate si comoditate.


pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #31 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:13 »
Psihologia pozitiva, numele dat studiului fericirii, a reiesit din studiul neajutorarii invatate;), al depresiei si al capacitatii de adaptare. A incercat sa inteleaga modul in care unele persoane, atunci cand se confrunta cu o provocare, vor renunta foarte usor, in timp ce altele vor face fata. Cercetatorii au descoperit ca o perspectiva optimista, printre altele, este un factor cheie in capacitatea unei persoane de a persevera in tot felul de situatii, de la finalizarea unei sarcini dificile la locul de munca, pana la supravietuirea dupa o incercare grea.. Acest lucru poate parea o veste proasta pentru aceia dintre noi cu o inclinatie naturala spre pesimism (@silviulica, silviulica! :D), dar exista o veste buna: putem invata sa devenim mai optimisti, si, in acest proces, nivelurile noastre de fericire vor creste..

@micaela, @iulia 17, you are right :) .. fericirea se invata..

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #32 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:23 »
zi mai departe. metodologie e?  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #33 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:26 »
stiu ca una dintre cai e ACCEPTAREA, "curgerea cu viata", renuntarea la controlul cu orice pret asupra cursului evenimentelor caci, viata, ca si fluviul, nu poate fi zagazuita, daca ea nu doreste.  ;)...acceptarea a tot ceea ce se intampla, in ideea ca "in orice bine e un rau si in orice rau e un bine", deci, pana la urma, se poate dovedi ca ceea ce ni se pare foarte rau, la un moment dat, poate deschide calea unui bine nebanuit...asta, verificat!   :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #34 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:44 »
pana ma pot baga la discutii - din respect pentru tot ce a fost discutat pana aici -imi permiteti sa ma bag la fericire? :D

ACCEPT cu desavarsire ACCEPTAREA!
cine nu a avut timp sa se gandeasca la cel mai neacceptat rau care s-ar putea ivi, si totusi sa aiba taria sa-l accepte ... este foarte greu sa creada ca poate fii fericit

am avut curajul doar ... sa ma gandesc
am avut taria ... sa accept

pentru a putea fi fericiti, cred ca trebuie sa acceptam exact ceea ce refuzam
cand aceasta nefericire va fi depasita ... suntem stapanii fericirii
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #35 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:46 »

pt carmen, ca sa fie fericita:

http://www.desene-pereti.ro/ideograme.html


pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #36 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:48 »
sigur ca e metodologie .. 100 de idei
facem ca la matty - una pe zi - cum zicea recent ”furia blu3” ;)
1. REDEFINESTE FERICIREA
Incepand din copilarie, luam drept buna intelegerea noastra privind fericirea.”Fericit” si ”trist” sunt primele sentimente pe care invatam sa le recunoastem si sa le exprimam, iar multi dintre noi nu au permis acestei definitii in alb-negru sa se nuanteze pe masura ce vietile noastre si intelectul vor fi devenit mai complexe - asadar, cu cat este mai limitata definitia fericirii, cu atat mai dificil iti va fi sa o atingi.
Fericirea, pentru mine, este un termen ce acopera o gama larga de emotii pozitive. In cele din urma, aceasta presupune lucruri diferite pentru oameni diferiti- este o experienta complet subiectiva.Pentru unii, experienta fericrii este una in care predomina sentimente ce implica o ”excitatie crescuta”, cum ar fi bucuria si emotia; pentru altii implica o ”excitatie mai scazuta” , dar la fel de importanta, asa cum se intampla in stariel de calm, multumire, pace si liniste. In mod ideal, ar trebui sa incercam sa experimentam si sa ne bucuram de toate aceste forme diferite de emotii pozitive, dar probabilitatea este ca oamenii care sunt mai extrovertiti sa tinda mai mult catre partea spectrului cu o excitatie ridicata, in timp ce semenii lor mai introvertiti vor cauta forme de excitatie scazuta ale fericirii. Recunoaste faptul ca ceea ce te face fericit va fi diferit de ceea ce il face pe altul fericit si ca iti vei petrece timpul mai bine ocupandu-te de lucrurile care ti se potrivesc.. Ia un stilou si o foaie si insiruie cat de multe exemple de emotii pozitive. Acestea nu trebuie sa fie propozitii complete, pot fi pur si simplu idei sau imagini ce surprind fericirea intr-o lumina noua. Asigura-te ca prin lista ta adaugi emotii pozitive suplimentare sau culori noi spectrului fericirii si nu uita ca fericirea este un fenomen de o bogatie infinita
.. va urma ca nu mai incape..

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #37 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:48 »
baga-te la fericire cat doresti, Steliana.  :D
am eu impresia sau tu esti deja un pic in fata noastra?  ;) :D
da' nu-i bai, ca e pentru toata lumea, e IN toata lumea...avem numai de "sapat".  :D
da' cum nu toti avem abilitati la munci agricole :D, e buna si-o carticica (una, doua, trei...multe, chiar) ca indrumator. :)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #38 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:53 »
Eu nu cred ca cineva poate fi fericit 100% din timp. Adevarata fericire implica recunoasterea faptului ca, oameni fiind, este perfect normal sa traim intreaga gama de emotii, inclusiv asa-numitele ”sentimente negative” cum ar fi depresia, tristetea, furia, anxietatea, stresul. Dar, prin extinderea definitiei fericirii, poti creste sansele de a trai intregul spectru e emotii pozitive, fiind astfel mai des fericit.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #39 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:57 »
da, si dupa ce faci lista cu sursele-ti proprii de fericire, reciteste-o si amintesteti-o cat mai des.
mai exista si metoda vizualizarii (asta iesind din sfera stricta a psihologiei). pare-se ca vizualizarea si focalizarea gandului, a energiei, pe ceea ce te face fericit are niscai virtuti in a-ti atrage lucrul acela. sigur, aici vorbim de altceva, dar....eu inclin sa foarte cred aceasta teorie.
ba chiar imi propun, de ceva vreme, si nu m-am invrednicit, sa fac un colaj cu sursele mele de fericire rezente si dorite, ca sa-l am in fata ochilor, cand doresc. da' la vara...he, he...tot se-ntampla.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #40 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:58 »
pt carmen, ca sa fie fericita:
http://www.desene-pereti.ro/ideograme.html


waw, @Jul, ce inspirat dar! multumesc mult, mult!!! :-*

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #41 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:01 »
exact! anticipez !

fiecare sapa cat doreste! dar fericirea este langa noi.

despre agricultura ...
despre carti? da! mi-am amintit despre cayce ... cand intr-una din cartile lui explica acceptarea. in timp ce citeam, am incercat un exercitiu al acceptarii. a fost cumplit!
dar am putut intrezari cu adevarat acceptarea, dupa care a venit ... asazisa fericire.

nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris pana acum de catre voi
dar pare foarte interesant subiectul
si daca ne gandim ca totul este la,ndemana noastra ...
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #42 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:03 »
Eu nu cred ca cineva poate fi fericit 100% din timp. Adevarata fericire implica recunoasterea faptului ca, oameni fiind, este perfect normal sa traim intreaga gama de emotii, inclusiv asa-numitele ”sentimente negative” cum ar fi depresia, tristetea, furia, anxietatea, stresul. Dar, prin extinderea definitiei fericirii, poti creste sansele de a trai intregul spectru e emotii pozitive, fiind astfel mai des fericit.

evident! doar iluminatii ating perfectiunea.  ;) dar aspiratia  si drumul catre, le putem avea toti. contribuie la "calitatea vietii".
si da, avem dreptul sa fim si tristi, si furiosi, si speriati, ca (inca) oameni suntem. ba chiar trebuie sa ne acceptam starile astea, sa le privim fara "vinovatia" de a nu fi perfecti. sa ne iubim tocmai atunci cand iesim de pe "linia" fericirii.
a le reprima si a le piti in subconstient ca sa (ne) para ca suntem ok, este o mare greseala, cu muuulte consecinte. nu intamplator foarte introvertitii sufera inmai mare proportie de boli grave. trebuie sa ne ACCEPTAM si sa ne iubim asa cum suntem (daca reusim, he,he  :))...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #43 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:07 »
exact! anticipez !

fiecare sapa cat doreste! dar fericirea este langa noi.

despre agricultura ...
despre carti? da! mi-am amintit despre cayce ... cand intr-una din cartile lui explica acceptarea. in timp ce citeam, am incercat un exercitiu al acceptarii. a fost cumplit!
dar am putut intrezari cu adevarat acceptarea, dupa care a venit ... asazisa fericire.

nu am avut timp sa citesc tot ce s-a scris pana acum de catre voi
dar pare foarte interesant subiectul
si daca ne gandim ca totul este la,ndemana noastra ...

vezi-ti de trebusoarele urgente, ca avem tot timpul din lume sa vorbim, dupa aceea, despre fericire.  :D

da, unul dintre experimentele propuse de diversi cunoscatori in ale spiritualitatii este acela de a te imagina mort, da mort, adica sa incerci sa traiesti intens ideea ca ai murit. dupa aceea, pare-se, invatarea cetrarii, a fericirii devine mai usoara.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #44 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:12 »
da, asa e, @micaela, chinezii spun chiar ca ”cancerul e stres”
dixi: maine dam extemporal din lista fericirii personale:D .. mana pe stilou! :D
PS (ma duc tiptil la topicul cu noapte buna sa va strig de acolo ca sar in pat)