Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137429 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #60 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 21:29 »

janeta, la toate lucrurile pe care le-ai descris aici ai “invatat” sa simti fericire, nu te-ai nascut cu ele.


multumesc frumos pentru cadou , iulia ! m-a uns pe suflet...


privitor la cele spuse de tine permite-mi ,te rog, sa te contrazic .
cele descrise mai sus nu mi-au fost predate de catre cineva drept model de produs fericire . nu , puiule . eu am simtit fericire traind ceea ce am incercat sa descriu acolo . si asta s-a intamplat pentru ca acele imagini , acele momente s-au pliat pe personalitatea mea . si , cred eu , fiecare are propriile momente , imagini , trairi datatoare de fericire in functie de propriul fel de a fi si , mai ales , de a simti . la simtire ma refeream indeosebi atunci cand spuneam ca , din p-ctul meu de vedere , fericirea nu se invata . asta cred eu : fericirea se simte . dar , categoric , asta e doar punctul meu de vedere si nu vreau sa-l impun drept dogma ( insa imi place sa vorbesc despre asta  :D )

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 21:59 »

Pai nu impune nimeni nimic, doar facem schimb de … experiente. Mie asta mi se pare fenomenal pe forumuri, posibilitatea de a avea contact cu atitea pareri, idei, gindiri diferite, fara sa misti un deget. Ma rog in afara de alea cu care tastezi…

Ma gindeam eu ca ne referim la acelasi lucru, dar in sensuri diferite. "A invata" eu l-am folosit ca opus cu ceea ce avem din nastere, adica a fost preluat pe parcurs. Nu in sensul de a invata de la altii, prin educatie, imitatie sau impus.
Ca oameni suntem complicati, asa ne place sa credem, dar in esenta functionam prin mecanisme destul de simple: actiunile, activitatile placute, creierul le receptioneaza si descarca endorfine (si ce-o mai fi pe acolo) generind placerea pe care o simti, starea de bine de care spui. Deci le conditioneaza, adica le “invata” si pe viitor primesti aceeasi traire la lucrurile care-ti plac.
Daca nu ar fi dobindita pe parcurs, ar inseamna ca ne nastem toti cu acelasi raspuns de fericire la aceiasi stimuli si ne face fericiti aceleasi lucruri.

Daca mai vb mult pe topicul asta incep sa ma simt fericita...




Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #62 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 23:09 »
sa inteleg ca "endorfinele ( si ce-o mai fi pe acolo ) " sunt gata sa ia startul ( in ceea ce te priveste ) in momentul aparitiei dezbaterilor ? :D
in cazul asta , oricand la dispozitia ta , puiule , pentru ca si asta poate fi o fericire : sa faci la randul tau  pe cineva fericit :D

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #63 : Duminică, 15 Mai 2011, 00:01 »
fericirea nu se invata . asta cred eu : fericirea se simte .

@janet, fericirea, ca si nefericirea, se invata.. daca nu ar fi asa, asa cum foarte bine spune @iulia17, am fi cu totii la fel de (ne)fericiti.. culmea e ca psihologia pozitiva (studiul fericirii) s-a ivit din studiul ”neajutorarii invatate”, adica al depresiei .. :D

forta atitudinii personale pozitive e semnificativa, se pare.. ea depinde de fiecare din noi si se educa, iar asta e primul pas spre o stare interioara mai buna, o sanatate mai buna, mai multi prieteni si rezultate remarcabile in general..

PS nu ai observat ca te simti atrasa de oamenii care zambesc?  :)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #64 : Duminică, 15 Mai 2011, 00:08 »
4. OFERA-TI CATE O ”HAPPY HOUR”

Implica-te in mod regulat in activitati pe care le consideri atragatoare si placute.. planifica-le si acorda-ti-le fara sa astepti o ocazie speciala pentru asta..

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #65 : Duminică, 15 Mai 2011, 01:07 »
copiii sunt exemplele cele mai elocvente de fericire pura cand se joaca . doamnele mele , e imposibil sa vorbesc aici despre fericirea despre chipul unui copil cand este in toiul unei partide de joaca sau cand primeste o jucarie noua, fara voi sa stiti despre ce vorbesc ... unde se duce expresia angelica a unui copil fericit ? unde dispare ? maturi fiind uitam sa ne bucuram , uitam sa fim fericiti... fericirea nu se invata doamnele mele...fericirea ne nastem cu ea ... pe masura ce umerii ne sunt cocosati cu reguli , cu responsabilitati , cu nevoi si necazuri, cu durere, invatam nefericirea ... nefericirea se invata , sau mai bine zis absenta fericirii... nu exista rau pe lumea asta ...exista numai bine , iar absenta binelui este raul...nu exista intuneric , exista lumina iar absenta luminii este intunericul ...nu exista frig doamnele mele ...exista numai absenta caldurii iar aceasta se numeste frig. asa cred eu ca este si cu fericirea ...toti suntem fericiti dar fiecare am invatat diferit nefericirea...
in lipsa grijilor in lipsa responsabilitatilor redevenim fericiti, redevenim copii...
exista bineinteles si "pastile " de fericire...o floare , un cadou, un zambet al iubitei , ne readuc in ochi fericirea , dar de obicei pentru mult prea scurt timp.
lasati fericirea sa va recucereasca incercand sa nu mai puneti atata pret pe parte urata a lumii in care traim .

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #66 : Duminică, 15 Mai 2011, 10:06 »
Citat din: pe_jumatate
fericirea, ca si nefericirea, se invata.. daca nu ar fi asa, asa cum foarte bine spune @iulia17, am fi cu totii la fel de (ne)fericiti..
se invata de la altii? sau din propriile experiente?

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #67 : Duminică, 15 Mai 2011, 12:13 »

da.


silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #68 : Duminică, 15 Mai 2011, 13:40 »
eu nu am invatat de la altii sa fiu fericit.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #69 : Duminică, 15 Mai 2011, 13:43 »
e cel mai bine sa inveti de la tine.. lasand fericirea altora, lor insisi.. :D
acorda-ti cateva minute de auto-contemplare zilnic si probabil vei putea face schimbari vizibile in ”acareturile” interioare :)
just wait and see..  (in plus e si la moda)

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #70 : Duminică, 15 Mai 2011, 13:43 »
eu nu am invatat de la altii sa fiu fericit.
dar ai invatat de la altii nefericirea , nu ?

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #71 : Duminică, 15 Mai 2011, 14:14 »

Daca s-ar construi casa fericirii cea mai mare ar fi sala de asteptare. J. Verne 


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #72 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:08 »
despre multumirea sufleteasca - Regele Solomon al vechiului Israel

"Mai bine doi decat unul, caci iau o plata cu atat mai buna pentru munca lor.
Daca se intampla sa cada, se ridica unul pe altul;
dar vai de cine este  singur si cade, fara sa aiba pe altul care sa-l ridice!
Tot asa, daca se culca doi impreuna, se intalnesc unul pe altul.
Dar cum are sa se incalzeasca daca este singur?
Si daca se scoala cineva asupra unuia, doi pot sa-i stea impotriva.
Si funia impletita in trei nu se rupe usor."
nihil sine deo

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #73 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:10 »

eu cred ca nu tot ce ii face fericiti pe unii ma poate face fericita si pe mine

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #74 : Duminică, 15 Mai 2011, 15:14 »

nu stiu daca pe tine te face fericita o partida de tenis cu piciorul ? dar cu siguranta absenta unei griji te face fericita...mai mult absenta nefericirii altora se poate sa fie solutia si la tine ...bagatelizeaza responsabilitatile de zi cu zi , nervii facuti de un mitocan , iarta tot ce poti ierta , si fericirea va veni singura la tine ...