Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137433 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #615 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:45 »
si daca ti le-ai constientiza mai des?
daca-ti faci o lista dubla (cu doua coloane), una: "date pentru fericire" si alta: "date (reale) pentru nefericire", sunt aproape sigura ca o sa schimbi primul raspuns.  ;D

Doua coloane nu te fac sa iti schimbi trairea.
Niste motive rationale nu iti schimba sentimentele, emotiile, trairile.
Ori notiunea de fericire  tine de emotii, nu de un produs al ratiunii.

Treaba cu coloanele da rezultate bune in a te motiva sa intreprinzi o actiune, sa obtii un rezultat palpabil. De exemplu: am o relatie cu Geoge si nu stiu daca sa raman in relatie sau nu. Pun in balanta ce am de castigat si ce am de pierdut daca.... Si asta se face tot la nivel rational. La nivel emotional tot ramai ancorat in niste chestii daca nu contientizezi ce trebuie si daca nu faci schimbarea care trebuie.

Cat despre a-mi schimba primul raspuns...nu urmaresc sa-l schimb! Multumirea sau nemultumirea le privesc ca pe ceva firesc in viata, fara a incerca sa le evit cu orice pret. Stiu ca ele nu ma vor evita oricum, pentru ca in viata am nevoie atat de experiente fericite, cat si de experiente mai putin fericite, tocmai pentru a-mi completa cat mai mult experienta de viata. i Imi dau seama ca invat si din una si din alta dar...culmea e ca din cele mai putin fericite invat cel mai mult (nu ca mi le-as dori cu tot dinadinsul)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #616 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:46 »
A avea motive sa fii fericit sau multumit e total diferit de a te simti multumit sau fericit!
Una se refera la a avea, alta la a simti.

asa e.
probabil ca trebuie schimbate niste mecanisme de perceptie si evaluare, ca si o anumita ierarhie a valorilor, pentru ca ce simtim sa fie congruent cu ceea ce avem bun (si prea rar constientizam).

daca ne vom bucura mai des de sanatatea si iubirea celor dragi, mult mai des decat ne vom necaji ca nu avem nu stiu ce haina de brand (cum are x), sau nu stiu ce statut (mai "tare" ca al lui Y)......?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #617 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:50 »
da, Sara, dar felul in care gandim  (asa, ca "filosofie", nu ca performanta intelectuala) ne influenteaza emotiile, trairile.

si, trebuie sa spun, uneori si "chimia creierului" schimba "lentila" prin care privim totul.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #618 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:53 »

daca ne vom bucura mai des de sanatatea si iubirea celor dragi,

Ca sa ne bucuram de ce-i al altora e nevoie sa ne putem bucura intai de toate de ce-i al nostru  :)!
Si ca sa ne putem bucura de ce-i al nostru e nevoie sa stim ce e in noi, ce merita iubit, ce merita scos, educat, modificat sau transformat!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #619 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:55 »
da, Sara, dar felul in care gandim  (asa, ca "filosofie", nu ca performanta intelectuala) ne influenteaza emotiile, trairile.

Depinde cu ce gandim :)! Cu inima sau cu ratiunea!

si, trebuie sa spun, uneori si "chimia creierului" schimba "lentila" prin care privim totul.
Da, o schimba. Fortat, poate fi un prim pas catre schimbare si e bun si asta daca unul mai mare nu se poate!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #620 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:01 »
Pasul acela mare nu-ti iese intotdeauna din prima, desi ti-l doresti si-ti iei avant  :), iar pasul acela mic poate fi uluitor de eficient pentru recunoasterea fericirii pe care de fapt o ai. nu, nu e un indemn. spuneam, asa... :)

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #621 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:33 »
Povestea terifiantă a unui transsexual care şi-a amputat picioarele... ca să fie fericit

Ajuns la 40 de ani, transsexualul nu a mai suportat ideea de a avea picioare şi a hotărât că e timpul să le taie singur. A luat un fierăstrău electric şi şi-a tăiat piciorul stâng. "Dacă aş fi tăiat doar unul ar fi zis lumea că sunt nebună!", a comentat Sandra spunând că astfel s-a decis să renunţe la amândouă.

Acum, americanul devenit femeie este extrem de fericit cu viaţa sa şi simte că în sfârşit este complet.

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #622 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 23:49 »
 ;D  ;D  ;D Rad cu voce tare de una singura!
Deci... Micaela, vad ca ai pus lumea pe jar cu sensibila intrebare precendenta. Acuma: unii se justifica asa cum pot ca e normal sa fie nefericiti, iar altii vor chiar sa ilustreze cat de anormal poate fi sa fii fericit!
Cand totul e asa de simplu! Daca nu ai un eveniment obiectiv de data recenta in viata ta ca sa te simti nefericit (ca boala, diformitate, deces, divort, demisie, concediere, etc.), nu-ti ramane decat... sa fii fericit! Orice (alt tip de) nefericire subiectiva nu poate fi decat numai si numai vina noastra!!!