Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137393 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
FERICIREA ca stare de spirit
« : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 08:55 »

Ce e FERICIREA ? Si mai ales, cit dureaza: e o stare continua sau de moment ?
Va ginditi deseori cum ati putea obtine fericirea? Oare stim cu adevarat ce ne face sa fim fericiti?
Depinde doar de noi sau fericirea noastra e la ceilalti?

Haideti sa incercam sa raspundem si sa impartasim aici citeva din lucrurile care ne fac fericiti.




Magdalena_`

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 09:27 »
Ce este fericirea? O stare de spirit, pe care fiecare o simte diferit. Sunt momente cand fiecare persoana o percepe diferit.
Perceptia nu tine numai de factorii externi. Noi singuri de inducem starile de fericire si nu stim chiar totdeauna cum sa facem asta. Atunci incercam sa fasim fericirea in ceilalti.

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 10:32 »
exista fericire ?  :o

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 10:43 »
fericirea este o stare de bine, de multumire  ~ este intensa si apare atunci cand situatiile in care ne gasim rezoneaza cu felul nostru de a fi, cu personalitatea noastra

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 11:14 »

dar oare fericirea e totuna cu multumirea? si daca o genereaza situatiile externe, inseamna ca e in afara noastra sau in noi?


silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 22:36 »

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 22:40 »
"... vârsta de 45 de ani...abia după această vârstă începe perioada fericirii, apogeul înregistrându-se, potrivit experţilor, în jurul vârstei de 80 de ani şi chiar către 90 de ani."

hai ca mai avem un pic




carmentoma

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 22:43 »
QED! Acum aveti si explicatia stiintifica ce imi sustine starea de fericire, fie ea si fara motiv! Credeam ca am eu ceva!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 07 Mai 2011, 23:06 »
  Corect!!!  :D Cind esti batrin , la pensie, devii foarte fericit: fara bani prea multi, nu mai ai grija colindarii prin magazine dupa haine frumoase si te imbraci cu ce ai din alte vremuri mai bune; nu mai pierzi timp pentru a pregati mincaruri elaborate si te limitezi la ce se poate gasi mai ieftin prin piata, ca oricum cea mai mare parte din dintii pe care-i mai ai nu stau bine la locul lor; neputinta virstei si bolile aparute pe parcurs te scapa de dificultatea si oboseala organizarii si participarii la petreceri, excursii si altele; plecarea de acasa a copiilor si singuratatea iti dau asa o stare de bine si de euforie pentru ca nu mai porti de grija nimanui s a m d.
 Sa le urez oare ca asa fericire la batrinete sa fie la ei acolo?!?  :(

iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #9 : Duminică, 08 Mai 2011, 08:17 »

daa, dar pt unii (occident) la pensie incepe a doua tinerete: au scapat de obligatii, copii, serviciuri, si calatoresc, se bucura de viata, traisc pt ei insisi.


silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #10 : Duminică, 08 Mai 2011, 10:54 »
S-a descoperit secretul fericirii
"...abia după această vârstă începe perioada fericirii, apogeul înregistrându-se, potrivit experţilor, în jurul vârstei de 80 de ani şi chiar către 90 de ani."

totusi, in foto apar doi tineri, nu doi octogenari :-\



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #11 : Duminică, 08 Mai 2011, 12:18 »
totusi, in foto apar doi tineri, nu doi octogenari :-\

si-au facut operatii estetice  ;D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #12 : Duminică, 08 Mai 2011, 14:25 »
mai puilor , din experienta mea , care nu inseamna neaparat si intelepciune deoarece , conform unei zicale pe care am gasit-o pe nu-stiu-unde "daca barba alba ar insemna intelepciune toate caprele ar fi filozofi" , pot sa va spun ca ceea ce incercam noi sa definim prin "fericire" nu se prea poate incadra in vreun tipar .
de ce ? pentru ca starea de fericire tine de intimitatea fiecaruia dintre noi si ceea ce pe unul il poate face fericit mie mi se poate pare banal sau mai stiu eu cum .
de multe ori bucuria se confunda aproape pana la identitate cu fericirea si cine stie ? poate chiar e , dar cred ca acest cuvant FERICIRE este adesea demonetizat .
" vaaaiiii , ce fericita sunt ca te vad ( de ce naiba nu am mers pe trotuarul celalalt ca sa nu dau nas in nas cu tine? ) "
 " iubitule ( sau " iubito , dupa caz ) ce fericire pe capul meu ca ai aparut in viata mea ( daca veneai fara maica-ta , asta ar fi fost fericire ) "
" oh , ce cadou frumos... m-ai facut cu adevarat fericita ( unde l-oi fi gasit pe zgarcitul asta ?)"
"ce fericit m-ai facut , sefule , cu avansarea asta ( puteai sa te simti sa ma avansezi si pe fluturasul de salariu la cate sacose ti-am carat ) "

si lista ar putea continua la nesfarsit , din pacate .


nu vi s-a intamplat niciodata sa va treziti dimineata cu o stare de bine negenerata de nimic ? ar fi o idee ca fericirea sa vina mai mult dinlauntrul nostru decat determinata de actiuni exterioare . iaca asa , sa existe pentru un moment un mare gol de memorie in ceea ce priveste tot ce ne disturba viata si gandurile si sa ne bucuram pur si simplu ca suntem .

ma opresc aici pentru ca filozoafa aia din zicala de mai sus sa nu-si faca aparitia  :P

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #13 : Duminică, 08 Mai 2011, 16:12 »
" vaaaiiii , ce fericita sunt ca te vad ( de ce naiba nu am mers pe trotuarul celalalt ca sa nu dau nas in nas cu tine? ) "
 " iubitule ( sau " iubito , dupa caz ) ce fericire pe capul meu ca ai aparut in viata mea ( daca veneai fara maica-ta , asta ar fi fost fericire ) "
" oh , ce cadou frumos... m-ai facut cu adevarat fericita ( unde l-oi fi gasit pe zgarcitul asta ?)"
"ce fericit m-ai facut , sefule , cu avansarea asta ( puteai sa te simti sa ma avansezi si pe fluturasul de salariu la cate sacose ti-am carat ) "

si lista ar putea continua la nesfarsit , din pacate .


toate astea mi se par ca fac parte din falsitati
sa spui una si sa gandesti alta nu cred ca ajuta la fericire
poate nu-ti convine ceva din ceea ce face sau spune celalat dar nici sa-l minti asa nu este ok
nu te fac fericit ~ in nici un caz

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #14 : Duminică, 08 Mai 2011, 17:14 »
si la asta ma refeream cand spuneam de demonetizarea cuvantului fericire