Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137488 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #45 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:23 »
daca-i extemporal, pot sa-mi fac copiuta?  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #46 : Miercuri, 11 Mai 2011, 23:29 »
o erata mica before meeting Somnus  :D: aminteste-ti-o

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #47 : Joi, 12 Mai 2011, 00:22 »
sunt fericita ca desi, nu-mi pot imagina cel mai rau, rau (cu voi), la cat de "rele" puteti fi ...

liber la copiuta, la oral! ;D

"mica"-ela ... intretine-mi zambetul pana pot reveni! :D

tema: :D minciuna poate fi muntita?
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #48 : Joi, 12 Mai 2011, 17:19 »
cred  cu tarie ca esti fericit daca alegi sa fii, ca suntem direct responsabili de felul in care ne simtim si ca punem in circa celorlalti nefericirea noastra doar din lasitate si comoditate.

adevarat grait.

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #49 : Joi, 12 Mai 2011, 22:47 »
 :-\ din cauza gatului, n-am mai ajuns la concert..asa ca incerc sa mai zic ceva despre fericire...
2. NU ITI LIMITA POTENTIALUL
'Parintii mei si-au luat intotdeauna puii de la un vecin, pe nume Willy Scott. Intr-o zi, cand eram cu totii afara lucrand la standuul de legume, Willy ne-a trimis niste pui intr-o cutie care a fost lasata pe terasa din fata. Cand ne-am intors acasa am descoperit ca puii scapasera si alergau in toata curtea. Toata lumea din familie a inceput sa urmareasca puii si sa ii puna inapoi in cutie.
Tatal meu a fost suparat si a decis sa-l sune pe Willy si sa-si exprime frustrarea pentru ce se intamplase. I-a povestit cum toata lumea se chinuise sa adune puii dupa ce acestia scapasera si ca datorita situatiei nefericite create dupa lasarea cutiei nesupravegheate, nu au reusit sa adune decat 11 pui.
 La care Willy, usor surprins, raspunde:
- 11 pui nu e prea rau... Eu am livrat doar 6!'

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #50 : Joi, 12 Mai 2011, 22:59 »
Cat de mult am putea fiecare sa realizam daca nu am avea nici o idee despre limitele existente? Potentialul pe care fiecare dintre noi il poseda este restrictionat adesea de pripriile limite, autoimpuse. Recunoasterea lor este primul pas spre eliminarea acestora.

Te plictisesti la locul de munca? Poate ca este timpul sa ceri mai multe responsabilitati. Iti place sa scrii poezie in timpul liber? Poate ca este timpul sa trimiti din poezii pentru un concurs sau unui grup de scriitori. Ai concurat la o alergare de placere de 5 km? Poate ca este timpul sa incerci o cursa mai lunga.

Actioneaza in afara zonei tale de confort si data viitoare s-ar putea sa gasesti 11 pui cand ai fi crezut ca sunt doar 6! :)

marcutza

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #51 : Vineri, 13 Mai 2011, 11:58 »
      fericirea este acea stare intensa de implinire deplina pe care o persoana o poate simti in inima sa, atunci cand in viata sa au loc mai multe impliniri si realizari spirituale, fizice sau materiale cu privire la anumite lucruri nazuite de persoana respectiva.

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #52 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 00:31 »
fericirea e atunci cand stai pe o terasa , pe plaja , noaptea, in desfatarea brizei tinandu-ti sufletul de mana
 si primind amandoi binecuvantarea unei beri cu gust puternic amarui...

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #53 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 00:32 »
mai frateeeee, unde-or fi shcolerii mei la ora asta, ha? fericiti nevoie mare prin patutzuri, pesemne..
asadar, avand in vedere coeficientul deja crescut de fericire pe unitatea de adancime sufleteasca :D, sarim peste extemporal si mergem mai departe la lectia a treia.. a bon entendeur, salut! :-*

3. FOLOSESTE-L MAI PUTIN PE ”TREBUIE”

O multime de oameni nefericiti continua sa faca ceea ce fac chiar daca stiu ca aceasta este cauza nefericirii lor.
O mare parte din acest comportament uzual provine de la un mic cuvant - ”trebuie”. Fiecare dintre noi are responsabilitati pe care e bine sa le respecte si, de fapt, o mare parte din fericirea noastra reala in viata provine din respectarea angajamentelor in familie, la munca, si in comunitate. Pe de alta parte, cu totii ajungem sa ne confruntam cu o serie de ”trebuie” care ne obosesc - acele preocupari urgente care, la o adoua privire s-ar putea sa nu fie chiar atat de importante.
Acestea sunt vocile pe care le purtam cu noi din copilarie: ”trebuie” sa iti lustruiesti pantofii in fiecare zi sau ”trebuie” sa ai numai zece la scoala, samd.. Deseori, acestea nu sunt propriile noastre reguli, ele apartin altcuiva, mamei noastre, profesorului, verisorului sau vecinului. Si cu toate ca pot fi reguli folositoare, pot acapara de asemenea in mod inutil timpul si energia noastra, impiedicandu-ne sa facem lucrurile care ne fac fericiti. Fa o lista cu toti acesti ”trebuie” din viata ta. Apoi trage o linie peste toti acei ”trebuie” care sunt deja expirati, peste toate acele obligatii care nu mai au sens pentru tine acum. Vei incepe sa creezi noi tipare ce se potrivesc mai bine in viata ta si scopurilor tale prezente. :-*

pe_jumate

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #54 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 00:32 »
fericirea e atunci cand stai pe o terasa , pe plaja , noaptea, in desfatarea brizei tinandu-ti sufletul de mana
 si primind amandoi binecuvantarea unei beri cu gust puternic amarui...
stiu! e ultima mea incercare de ciorba, mm? :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #55 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 01:13 »
uite ca mai e cineva treaz la ora asta care citeste constiincios cele scrise de tine si , cu tot respectul ( observi ce reverentioasa sunt , nu ? ) as indrazni sa spun ca parerea mea este ca ca fericirea ...nu se invata .

da , putem invata sa fim politicosi , decenti , si orice altceva ce tine de comportament dar a fi fericit , pentru mine , tine de ceea ce sunt in stare sa simt . sigur ca psihologii ne pot ajuta de foarte multe ori in a ne invata cum sa cautam in noi ceva care sa ne induca starea de bine si , daca ai mintea deschisa ( si capabila de asimilare , pentru ca o minte prea deschisa pierde subiectul in curentul dintre cele doua urechi ) sfatul lor poate fi util . dar daca am sa fiu fericita atunci cand vad un camp cu narcise ori cand ascult o vioara , atunci cand rasul unui copil sau mangaierea unei bunici vin langa sufletul meu iar caldura mainii care-mi cuprinde umarul ori a buzelor care-mi alinta tampla imi trezesc fiori , ei bine poate pentru mine asta aduce fericire in timp ce altei persoane mult mai pragmatice decat mine ii poate aduce doar...diabet  ;D

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #56 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 10:38 »
Citat din: janeta
sigur ca psihologii ne pot ajuta de foarte multe ori in a ne invata cum sa cautam in noi ceva care sa ne induca starea de bine si , daca ai mintea deschisa ( si capabila de asimilare , pentru ca o minte prea deschisa pierde subiectul in curentul dintre cele doua urechi ) sfatul lor poate fi util .
de multe ori, sfaturile lor sunt inutile. nu demult, printre amicii mei de spritz se afla si un "pisalog" pe care-l intrebam cati pacienti vindeca si cati dau chix, iar omul a recunoscut cu sinceritate admirabila ca cei mai multi pacienti pleaca asa cum au venit :(
dupa moartea actritei marilyn monroe, medicul ei a fost intrebat daca sedintele de psihanaliza au dus in final la sinuciderea ei. rapunsul lui a fost: nu, dar, din pacate, nici nu au reusit s-o tina in viata :(
cred, precum janeta, ca fericirea nu se poate invata.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 11:43 »
daca o persoana joaca intotdeauna rolul "destinatarului, iar cealalta interprezeaza mereu rolul "expeditorului" ... mai asteapta "ea", fericirea
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #58 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 13:56 »
as indrazni sa spun ca parerea mea este ca ca fericirea ...nu se invata .
dar daca am sa fiu fericita atunci cand vad un camp cu narcise ori cand ascult o vioara , atunci cand rasul unui copil sau mangaierea unei bunici vin langa sufletul meu iar caldura mainii care-mi cuprinde umarul ori a buzelor care-mi alinta tampla imi trezesc fiori , ei bine poate pentru mine asta aduce fericire in timp ce altei persoane mult mai pragmatice decat mine ii poate aduce doar...diabet  ;D

ai cuprins tot ce-nseamna spirit fericit,
si da, fericirea nu se poate invata !


iulia17

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 14 Mai 2011, 20:15 »

janeta, la toate lucrurile pe care le-ai descris aici ai “invatat” sa simti fericire, nu te-ai nascut cu ele.

ps: un cadou pt tine