Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137917 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #180 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:24 »
mana , normal ... >:(

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #181 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:25 »
am priceput.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #182 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:37 »
da' voi unde v-o puneti, ca sa zic asa?  ;D

optimus sum

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #183 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:38 »
eu , pe unde apuc... de obicei in...buzunar, daca la mana te referi. :P

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #184 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:40 »
la mana, normal.  :D

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #185 : Vineri, 10 Iunie 2011, 14:46 »
da' voi unde v-o puneti, ca sa zic asa?  ;D
de obicei la intrare.

marcutza

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #186 : Vineri, 10 Iunie 2011, 17:16 »
de obicei in...buzunar, daca la mana te referi. :P

care buzunar ?  ::)


Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #187 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:19 »
un EL si o EA se intalnesc pe un aeroport. EA viziteaza o prietena (o alta ea, cu care s-au cunoscut in imprejurari fara importanta in aceasta povestire) dintr-o alta tara. ea o asteapta pe EA, impreuna cu fratele ei (EL). De cum se vad, EL si EA simt ceva, deocamdata nedefinit, dar nu se manifesta, sunt oameni maturi, si rationali. In cursul celor 6 saptamani cat dureaza vizita EI acolo, cei 2 se mai intalnesc sporadic la divese ocazii. EA se intoarce in tara si se pomenesc ca-si scriu, asa ca doua cunostinte bune. Prin scris isi descopera multe in comun. Conversatia dintre ei (chat-uiala) dureaza de 4 ani aproape. Intre timp s-au mai intalnit. Dar foarte rar. EL vaneaza ocazii sa vina la diferite conferinte in Europa, iar EA gaseste modalitati de a merge sa-l intalneasca. Au devenit iubiti, cu toate ca EA stie ca EL e casatorit. Fiecare are bagajul (pomenit de voi) in spate si acasa in tara lui. Dar nu prea si-l amintesc in putinul timp cat sunt impreuna. Se iubesc, traiesc clipa si pe urma se intorc la rostul lor, fara sa stie cand se vor intalni din nou. Messengerul e "rosu" de atata folosinta, dar EI doi se simt bine. Au atata pasiune si atata fericire de impartasit. Nu se gandesc la cum sa-si defineasca sau sa-si explice ceea ce traiesc. Traiesc pur si simplu, si se bucura de tot ce viata le-a dat. Nu-si vorbesc despre viitor, decat in masura unei posibile viitoare noi intalniri. Asta inteleg eu printr-o mare iubire si fericire ca stare de spirit. Si-am incalecat pe-o sa.....

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #188 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:24 »
si zici ca Ea e fericita cu adevarat? nu e putin cam putin? e perfect daca reuseste sa nu aiba asteptari si sa traiasca atat cat i se da.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #189 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:27 »
ma intreb cum ar decurge relatia lor daca ar sta impreuna. ???..asa cum e acum e super...se vad cand se vad, se iubesc ca dupa o lunga despartire, se despart si asteapta o noua revedere ;)...imi pare rau, dar unde e extraordinarul pe care-l dorim cu totii in viata? :(
asa cum au fost bunicii lui opti...sa stea cu bune si cu rele unul langa altul pana la sfarsitul vietii :)...sorry, dar eu situatia asta o vad ca pe un simplu amantlac si nimic mai mult...ori sunt eu prea nihilista la ora asta :( :(

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #190 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:28 »
neli, da , e situatia ideala...cand stabilitatea sociala si rostul familiei exista si mai ai nevoie de implinirea emotionala demult apusa acasa...cand esti singur efectiv...cumva se schimba situatia...si eu am observat ca omul ideal e alcatuit din vreo doi-trei!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #191 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:28 »
paradoxal mi se pare faptul ca o relatie virtuala poate fi chiar mai mirobolanta decat una reala. "vraja" dialogului invizibil, cenzurat de intentiile fiecaruia de a arata numai ce e bun si frumos, pigmentat cu melodici si floricici (in foto), bate realitatea, aceea in care defectele celuilalt ne pot deranja, plictisi.... nu-i trist? si totusi...nimic nu poate inlocui o imbratisare iubitoare... :(

Offline NeliTTT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 158
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #192 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:29 »
ar trebui sa-i vezi chipul ca s-o intelegi in timp ce zboara spre unul din orasele in care se intalnesc. Ce-i drept, cand se intoarce are usoare umbre pe obraz, dar ele palesc sub amintirile a ceea ce a trait cu cateva ore in urma. Si ce mai conteaza? In curand vor fi din nou impreuna, la telefon sau pe mess, dar sunt impreuna, comunica, le e bine, nu stau sa faca procente, cat e fericire si cat nu e.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #193 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:30 »
micaela , nu e chiar trist...e un vis sau o poveste care cumva ii ajuta sa duca ce au acasa mai departe...e un miraj ce le va da dependenta si cand nu va mai exista ce e acasa va durea si mai mult...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #194 : Sâmbătă, 11 Iunie 2011, 18:32 »
ar trebui sa-i vezi chipul ca s-o intelegi in timp ce zboara spre unul din orasele in care se intalnesc. Ce-i drept, cand se intoarce are usoare umbre pe obraz, dar ele palesc sub amintirile a ceea ce a trait cu cateva ore in urma. Si ce mai conteaza? In curand vor fi din nou impreuna, la telefon sau pe mess, dar sunt impreuna, comunica, le e bine, nu stau sa faca procente, cat e fericire si cat nu e.
e un fel de fericire. daca ea e multumita, e foarte bine.
nu cred ca e genul meu de fericire dar asta nu are importanta.