Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 138107 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #285 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:04 »

Iulia, draga mea, unde ai fost atata timp? Sper ca nu te-a rapit vreun extraterestru? Mi-ai lipsit...

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #286 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:10 »

unde n-aveam eu norocul asta...
sa vezi atunci fericire pe mine


luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #287 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:16 »
Iulia draga, lasa ca nu este timpul pierdut... iti tin pumnii stransi..., dar promiti sa nu ne abandonezi?

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #288 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:20 »

Bag seama ca va era dor sa mai strige cineva la voi ca dati citat aiurea sau ca incarcati inutil forumul si ca off-topic-ati la greu!!

 :-*

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #289 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:22 »
unde n-aveam eu norocul asta...
sa vezi atunci fericire pe mine

vrei tu unul mic si verde, cu glas electronic si epiderma de reptila?  :o bleah. si unde mai pui ca-s asa evoluati incat sunt si asexuati. cum stii ca te-a rapit un extraterestru sau o extraterestra?  ???

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #290 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:25 »

Off-topic-atul este sarea si piperul forumului!

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #291 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:36 »

ee, lasa ca in exces dauneaza grav sanatatii

da miha, vreau!!
se pare ca pt paminteni nu sunt asa atractiva, asa ca am zis sa-mi largesc perspectiva

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #292 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:38 »
Iulia de cand ai venit de pe alte taramuri, constat ca simtul umorului s-a dezvoltat! Este de bine! Nu este deloc paradoxal!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #293 : Vineri, 24 Iunie 2011, 20:42 »
daa, dar pt unii (occident) la pensie incepe a doua tinerete: au scapat de obligatii, copii, serviciuri, si calatoresc, se bucura de viata, traisc pt ei insisi.

da, asa e... am cunoscut in Franta o pereche absolut minunata (mama unei colege si recentul sot al acesteia - al mamei). proaspat pensionati. Erau doi oameni "vii", plini de bucuria si dorinta de a calatori. D-nei ii spuneam, in gluma, "madame maman" si domnului "monsieur coquin". Cuplul acesta minunat ne-a plimbat (pe noi, un grup de studenti, la vremea aceea) prin toata Normandia, de la Mont Saint-Michel pana la Lille, intr-o continua veselie. Se bucurau de noua libertate castigata si de perspectiva unor nesfarsite calatorii prin lume, "la a doua tinerete". Si-au cumparat o masina noua, puternica si o rulota....din pacate, Monsieur Coquin a murit brusc, de un cancer... :(  si acum, dupa atat de multi ani, imi amintesc cu drag de ei, de veselia si de visurile lor... m-a durut sufletul pentru madame maman care-si gasise "omul vietii" la 50 de ani si l-a pierdut atat de prematur... :(

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #294 : Vineri, 24 Iunie 2011, 21:31 »
poate ca momentele petrecute impreuna au fost atat de intense si frumoase, incat ea se va hrani din amintirea lor tor restul vietii :)...altii traiesc o viata impreuna si nu impartasesc nimic in comun :(...poate doar monotonia, tristetile si nemultumirile :(

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #295 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 18:41 »
da, asa e... am cunoscut in Franta o pereche absolut minunata (mama unei colege si recentul sot al acesteia - al mamei). proaspat pensionati. Erau doi oameni "vii", plini de bucuria si dorinta de a calatori. D-nei ii spuneam, in gluma, "madame maman" si domnului "monsieur coquin". Cuplul acesta minunat ne-a plimbat (pe noi, un grup de studenti, la vremea aceea) prin toata Normandia, de la Mont Saint-Michel pana la Lille, intr-o continua veselie. Se bucurau de noua libertate castigata si de perspectiva unor nesfarsite calatorii prin lume, "la a doua tinerete". Si-au cumparat o masina noua, puternica si o rulota....din pacate, Monsieur Coquin a murit brusc, de un cancer... :(  si acum, dupa atat de multi ani, imi amintesc cu drag de ei, de veselia si de visurile lor... m-a durut sufletul pentru madame maman care-si gasise "omul vietii" la 50 de ani si l-a pierdut atat de prematur... :(

bietul M. Coquin, quel coquin de sort!
din nefericire au unii asa o soarta, ca tocmai atunci cand au gasit un anumit echilibru, o anume fericire, liniste (sau toate la un loc), parca apare un deus ex machina "deandoaselea", distrugator de data asta, si totul se duce de rapa. acest "d.e.m. deandoaselea" a aparut si-n calea mea de trei ori, din aceasta cauza imi permit sa ma pronunt.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #296 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 19:00 »
Toata lumea vrea sa fie fericita!  Vreti si voi?! foarte usor, zis si facut!  pentru asta trebuie doar sa invatati pasii de mai jos.
Sunt doar 10 pasi de baza pentru a stapani tangoul fericirii:

1. Atitudinea: gandurile noastre ne fac fericiti sau nefericiti; singurul lucru pe care-l putem controla sunt doar gandurile noastre.
2. Corpul: pune-l in miscare! Exercitiul fizic ne scapa de stress si genereaza endorfine, hormonul fericirii.
3. Momentul: astazi! ( astazi este maine-le lui ieri) Bucura-te de fiecare moment ca si cand in el si-ar da mana trecutul, prezentul si viitorul tau.
4. Propria noastra imagine: sa ne iubim si acceptam asa cum suntem!
5. Tinta, scopul, obiectivul, telul! (sa invatam care este diferenta dintre un vis si un tel; cand crezi ca ti-ai propus un tel dificil sau un vis imposibil, aminteste-ti ca succesul este doar recompensa, ceea ce este important cu adevarat este efortul de a ajunge acolo)
6. Umorul! (sa fim generosi cu zambetele: un zambet costa mai putin decat curentul dar lumineaza mai mult)
7. Relatiile (sinergia = sa unim forte si  sa mergem impreuna ; cultiva-ti prieteniile)
8. Iertarea (indeparteaza energiile negative din noi)
9. A darui (fara sa asteptam nimic in schimb, gandindu-ne ca tot ceea ce daruim se va intoarce la noi)
10. Crede in tine insuti (fii optimist si spera!)


Si acum hai sa punem in practica acesti pasi, de data aceasta legati unul de altul, sa vedem cat de bine reusim sa dansam.  Tangoul fericirii! Muzica vine in atasament.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #297 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 19:59 »
Oare sa fie atat de usor ca sa fim fericiti? Nu stiu, dar eu cand simt ca mi s-au innecat toate corabiile, ma apuc mai cu sarg sa fac curatenie. Rezultatul : o curatenie ca la carte, si o stare muuult mai buna ... Dar am mai gasit un mod de a-mi imbunatati starea : ma gandesc la momentele din trecut cand m-am simtit in al noualea cer si incep sa zambesc ... si parca-mi mai trece supararea. Mai rau este atunci cand pierzi pe cineva drag si ai senzatia aceea neplacuta ca s-a sfarsit lumea si nu mai ai nici-un rost pe lume. Din pacate atunci nu ma ajuta chiar nimic si-mi vine sa urlu, sa tip ... dar incerc sa nu ma gandesc (daca pot). Oricum starea de fericire completa este efemera si foarte rara ... poate pentru unii nu, sau cine stie?
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #298 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 20:19 »
Lori...am avut si eu momente de-astea...am noroc ca ma pot  motiva singura si trec destul de repede peste ele...
Motivele pt care trebuie sa fiu linistita si fericita sunt multe :
- in primul rand si eu si familia mea suntem sanatosi (e cel mai important), altii saracii au probleme foarte grave si cu toate acestea lupta si nu deznadajduiesc
- am un job stabil, am un castig ( nu trebuie sa fim bogati ca sa fim fericiti, sunt persoane care traiesc de pe o zi pe alta sau nu au ce sa puna pe masa )
- am un acoperis deasupra capului
- imi permit sa ma rasfat uneori sau sa plec intr-o excursie, o vacanta

E drept ca imi lipseste un "EL" din viata mea si as fi muuuuult mai fericita daca nu ar fi asa, dar asta este doar temporar, oricand se poate schimba situatia.

Avem atatea motive sa fim fericiti, sunt atatea lucruri marunte care ne fac fericiti, trebuie sa apreciem tot ce avem.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #299 : Sâmbătă, 25 Iunie 2011, 20:25 »
Oare sa fie atat de usor ca sa fim fericiti? Nu stiu, dar eu cand simt ca mi s-au innecat toate corabiile, ma apuc mai cu sarg sa fac curatenie. Rezultatul : o curatenie ca la carte, si o stare muuult mai buna ... Dar am mai gasit un mod de a-mi imbunatati starea : ma gandesc la momentele din trecut cand m-am simtit in al noualea cer si incep sa zambesc ... si parca-mi mai trece supararea. Mai rau este atunci cand pierzi pe cineva drag si ai senzatia aceea neplacuta ca s-a sfarsit lumea si nu mai ai nici-un rost pe lume. Din pacate atunci nu ma ajuta chiar nimic si-mi vine sa urlu, sa tip ... dar incerc sa nu ma gandesc (daca pot). Oricum starea de fericire completa este efemera si foarte rara ... poate pentru unii nu, sau cine stie?

n-as zice ca e usor deloc, prostioarele de mai sus, cu pasii, etc. sunt niste chestii simpatice pe moment si-atat, ceva care se ne dea un pic de gandit.  dar vad ca deja pui in practica: facut curat = exercitiu fizic! gandire retrospectiva la momente frumoase... partea cu pierderea cuiva drag, hmhmhm, asta este dur dur.  

de cate ori vine vorba de fericire, imi aduc aminte de o povestioara pe care am citit-o cand eram copil, "camasa fericitului", probabil o stie toata lumea.  cand, in sfarsit, trimisul imparatului a dat de cineva care-si lucra ogorul cantand vesel, complet fericit, multumit cu viata simpla si saracacioasa pe care o ducea si a vrut sa-i ia camasa pentru a-l vindeca pe feciorul cel nefericit al imparatului, a constatat ca fericitul nu avea camasa pe el. nu ceva sau cineva ne aduce noua fericirea...fericirea, starea aceea de bine, care vine mai intai din interiorul nostru. nu as putea sa cred ca prezenta altcuiva ar aduce fericire in viata mea, de exemplu, mi-ar aduce un plus de stare de bine, ar mari bucuria de a trai pe care eu deja o simt.

ai mare dreptate cand vorbesti despre starea efemera a fericirii, asa este, la fel ca pentru orice pe lumea aceasta, incepand cu noi insine. "musti de-o zi pe-o lume mica de se masura cu cotul".
 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)