Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 138046 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #345 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 23:01 »
poate ca de fericirea asta minima  ;) aveai nevoie ...
nihil sine deo

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #346 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 23:04 »
Da, iarasi vin si spun ca nimic nu este intamplator

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #347 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 23:06 »
considera-te fericita daca poti intelege asta
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #348 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 23:18 »
iaca ca io sunt fericita de la un amarat de pahar de vin rosu....asa mi-a dat o stare de euforie ca imi vine sa rad ca Steliana...cu toate ca pe ea nu o egaleaza nimenea....e sefa de trib la capitolul ras
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #349 : Miercuri, 06 Iulie 2011, 23:21 »
am vrut sa ma fericesc si eu AZI cu un pahar ... fiind singura, nu a intrat

iau revansa, sambata ;)
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #350 : Joi, 07 Iulie 2011, 18:30 »

pe mine ma urmareste fericirea

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #351 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:40 »
impiedica-te! :D
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #352 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:45 »

Anticii spuneau ca fericirea inseamna sa nu-ti doresti mai mult decat poti avea. Ma fericesc si io cu ce am...


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #353 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:50 »
suna prea intelept pentru varsta ta... lasa-mi mie filozofia asta  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #354 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:55 »
Anticii spuneau ca fericirea inseamna sa nu-ti doresti mai mult decat poti avea. Ma fericesc si io cu ce am...



ba sa-ti doresti! dar sa stii ca este cea care iti apartine si nu contravine niciunei virtuti antice ...
logic ca nu poti duce mai mult decat poti avea ...
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #355 : Joi, 07 Iulie 2011, 20:12 »

pai poti sa-ti doresti, dar nu inseamna ca asa atingi fericirea


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #356 : Vineri, 08 Iulie 2011, 23:10 »
........  Acest lucru m-a dus imediat cu gandul la un personaj dintr-o tragedie greaca... dar nu stiu care si nu sunt sigura daca era vorba de Electra sau de altcineva.  Si nu este unul din autorii antichitatii, mai curand un Giraudoux as zice dar nu bag mana in foc.

Acel personaj afirma pe undeva ca "nu trebuie sa atragem asupra noastra privirea zeilor".  Care zei vazandu-ne prea fericiti, s-ar putea sa devina gelosi pe fericirea noastra si sa vrea sa ne-o ia.  Un fel de deochi ! (Tare mi-as dori sa stiu cu exactitate cine si unde a spus fraza asta).  


am cautat si am gasit! era vorba intr-adevar de Electra si chiar cea scrisa de Jean Giraudoux: actul I, scena a treia... expresia mai exacta era "faire signe aux dieux" (a face semne zeilor), a le atrage atentia pintr-un gest, printr-o atitudine. Si Egist explica, "a face semne zeilor este atunci cand te separi de turma, te urci pe o ridicatura si-ti agiti lanterna sau steagul".  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Gheorghe

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #357 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 11:55 »
Toate erau bune. Va iubeati, te iubea, va aveati toata noaptea iar ca sa prelungiti dulcele noptii va mai iubeati o ultima data, sfarsiti in zori de zi. Era tot ce-ti puteai dori. Dupa toate dezamagirile gasisesi in sfarsit leacul: era iubirea. Si te-ai lasat umplut de ea. Simti cum te-a inundat. Si acum nu mai iese. Toti iti spun ca s-a terminat. Dar nu si iubirea ta pentru tot ce-a fost, pentru ce va mai fi. Pentru ca va mai fi. Tu stii asta!

Si pana la urma ce-a fost tot acest film mut? Si cum s-a incheiat inainte sa inceapa?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #358 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 13:20 »


...iubirea nu se termina cand ratiunea iti spune "stop"...iubirea n-a fost si nu va fi niciodata rationala...ea reprezinta balsam pentru suflet si de aceea nu putem renunta la ea...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #359 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 14:22 »

Daca stau bine sa ma gandesc la momentele mele de fericire, as putea spune ca e acea stare extraordinara de bine, de impacare cu sine si cu ceilati, simti ca ai aripi si plutesti deasupra sordidului cotidian, o stare euforica din care nu vrei sa iesi si pentru care ii multumesti Lui ca ti-a oferit-o, ca o si constientizezi............caci de cele mai multe ori din nefericire nu ne prea dam seama ca mai suntem si fericiti din cand in cand, pentru lucruri mai mici sau mai mari.
Fericirea e o notiune care in acceptia mea tine de fiecare individ in parte...iar motivele care genereaza starea de fericire iarasi vin si spun ca sunt particulare fiecarui individ in parte. De exemplu, Steliana este azi fericita ca munca ei a fost incununata cu succes azi la examenul de masterat. Batrana care sta in fata magazinului Billa e fericita ca azi are ce manca...........

mi-ar fi greu acum sa fac o lista cu momentele fericite din viata.
unele dintre ele mi le reamintesc cu usurinta si chiar le folosesc ca "ancora" - adica cand am momente mai dificile incerc sa vizualizez momentele fericite.
tot in idea a ce spui tu aloevera,  o doctorita imi spunea de curand - ne deranjeaza mai mult starea de rau decat starea de bine - incat atunci cand ne este bine si suntem fericiti realizam mai greu acesta stare de bine decat cea anterioara de rau.