Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137503 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #360 : Sâmbătă, 09 Iulie 2011, 23:43 »
ce simplu: ¨fericirea are chipul tau, adica al persoanei iubite! n-am zis-o eu ci o compatrioata de-a mea...

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/aSDjALy3rec?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #361 : Duminică, 10 Iulie 2011, 22:10 »
   Ce este fericirea? Să ţi se bulbuce ochii de grăsime? Mulţi plătesc bani grei în America pentru ca să slăbească! Ce este fericirea? Să ai palate? Să ai de toate? Asta-i fericirea? Daca ai hrană, haine şi căldură esti fericit? Este de ajuns să gândesti la nivel biologic? Nu cumva există o înţelegere greşită a fericirii? Care este definiţia fericirii?   

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #362 : Duminică, 10 Iulie 2011, 22:37 »
Sa ne povesteasca Steliana cate ceva despre piramida lui Maslow,

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #363 : Duminică, 10 Iulie 2011, 23:04 »
de ce? ai intuit ca ea este preferata mea?

gasiti toate informatiile pe goagale :D

in oricare dintre piramide explorati nu gasiti decat "fericirea" primara ;)
sunt conditii ale ale nevoilor intr-o structura ierarhica

nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #364 : Duminică, 10 Iulie 2011, 23:09 »
   Ce este fericirea? Să ţi se bulbuce ochii de grăsime? Mulţi plătesc bani grei în America pentru ca să slăbească! Ce este fericirea? Să ai palate? Să ai de toate? Asta-i fericirea? Daca ai hrană, haine şi căldură esti fericit? Este de ajuns să gândesti la nivel biologic? Nu cumva există o înţelegere greşită a fericirii? Care este definiţia fericirii?   
uite, eu stiu un tip care shade toata ziua la carciuma cu o carafa cu vin in fata si e cel mai fericit. rade, canta si danseaza tot timpul. cand se goleste carafa, merge la bar si o umple, apoi iar incepe sa cante, sa rada...
Sa ne povesteasca Steliana cate ceva despre piramida lui Maslow,
poate ne povesteste ceva despre piramida lui keops :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #365 : Duminică, 10 Iulie 2011, 23:18 »
da ... un intreg mister.  se spune ca au fost construite pentru ca cei "inmormantati" in ele se decorporalizau.  ;)
tine de putere ...

nici o problema! adaptam la cea a lui celland ;D
nihil sine deo

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #366 : Luni, 11 Iulie 2011, 12:36 »
Fericirea? Cred ca suntem prea preocupati sa o cautam si sa ne gandim la ea (la fericire adica). Hai sa ne bucuram ca exista si sa fim fericiti pentru ceea ce avem. Ca pentru restul ... nu se stie. Asta nu inseamna ca nu avem voie sa speram la mai mult, dar ce-i prea mult strica!!! In materie de fericire nu sunt experta, si nici n-am fost vreodata. Dar sper, caci speranta moare ultima  :-*
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #367 : Luni, 11 Iulie 2011, 13:42 »
Fericirea depinde de  ceea ce ne atrage, de compania oamenilor in care ne gasim, de emotiile pe care le avem in anumite momente.
Perceptia despre fericire este unica pentru fiecare in parte.Fericirea depinde de capacitatea noastra de a fi deschisi la minte.
De flexibilitatea noastra in a privi lucrurile.

Offline cristijob48

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #368 : Luni, 11 Iulie 2011, 13:44 »
Citeam anul trecut despre rezultatele obtinute de cercetatorii americani cu privire la fericire si la obtinerea ei dupa intervievarea citorva milioane de subiecti din SUA . Si raspunsul a fost destul de simplu si de surprizator.Obtinerea fericirii consta in "schimbarea punctelor  de vedere asupra vietii".Astfel s-a dovedit ca fixarea unor teluri si idealuri mai mici aduce mai repede o stare de multumire si in general batrinii (cei de acolo ,nu de la noi)sunt mai fericiti decit tinerii intrucit datorita virstei obiectivele si idealurile lor erau mult diminuate in raport cu ale tinerilor ale caror neimpliniri pot provoca deznadejde.
Cred si m-am convins personal-asa cum afirma doctrina budista- ca atasamentul prea ridicat fata de valorile materiale poate fi una dintre sursele nefericirii. :)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #369 : Luni, 11 Iulie 2011, 13:58 »
Cristi draga, este exact cum spui tu!   in acelasi timp se pare ca echipa aceea de cercetatori americani nu doarme niciodata si tot descopera si descopera lucruri uimitoare... multe din aceste lucruri semnalate deja de altii, cu mult inainte.  important este ca se reimprospateaza informatia si se confirma.

ca si in versurile de mai jos din cantecul lui Facundo Cabral:


Digenes cada vez que pasaba por el mercado / Diogene, de cate ori trecea prin piata
Se reia porque decia que le causaba mucha gracia / Radea pentru ca, spunea el, i se parea comic
Y a la vez le hacia muy feliz / Si in acelasi timp se simtea foarte fericit
Ver cuantas cosas habia en el mercado / Sa vada cate lucruri erau in piata
Que el no necesitaba. / De care el nu avea nevoie

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #370 : Luni, 11 Iulie 2011, 15:07 »
si eu sunt de acord ca atasamentul, in general,...nu numai fata de valorile materiale, ci si fata de persoane, anumite situatii sau stari, provoaca la un moment dat suferinta, pentru ca din pacate totul este trecator pe lumea asta...

In schimb, nu cred ca batranii sunt mai fericiti decat tinerii, dintr-un singur motiv: batranii nu mai au timp sa-si implineasca visurile nerealizate, in timp ce tinerii...au toata viata inainte, cu toate insatisfactiile si esecurile pe care le simt la un moment dat...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #371 : Luni, 11 Iulie 2011, 16:18 »
Citat
Asta nu inseamna ca nu avem voie sa speram la mai mult, dar ce-i prea mult strica

lori , draga mea , asculta colea la o femeie batrana : decat putin si prost , mai bine muuuult si bun  :D
teoria cu "ce-i prea mult strica" e valabila in multe situatii ( inundatii , de ex. ) , dar in niciun caz atunci cand e orba de ceva "bun ". :D

Offline flaviaa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #372 : Luni, 11 Iulie 2011, 17:54 »
Immanuel Kant, filozof german, unul din cei mai mari gânditori din perioada iluminismului în Germania , considera fericirea ca fiind un ideal.
 Dar prin aceasta , nu intelegea ca era de neatins, ci, mai degraba ca noi nu suntem in masura sa judecam ce ar trebui sa faca oricare om ca sa fie fericit.
Reteta fericirii este alta la fiecare.
Sunt persoane fericite de averea pe care au acumulat-o in timp;
altele considera ca a fi fericit inseamna a avea prieteni, a fi sanatos, a fi apreciat si stimat; altele sunt fericite stiindu-se iubite de cineva sau numai stiind ca persoana iubita exista acolo undeva si respira acelasi aer.
Exista oameni care isi “fabrica” un paradis numai al lor in care sa se simta fericiti.
Exista conceptii despre fericire despre care se spune ca FERICIREA e  o stare sufleteasca de bucurie nemarginita, de exaltare, de impacare, de beatitudine.
Si atunci putem considera ca ea se afla la picioarele noastre ca o floare de camp; nu trebuie decat sa ne aplecam ca sa o culegem.
Dar cum ea este inconjurata de multe alte flori, ne inselam asupra parfumului, asupra culorii si intindem prea departe mainile.
Sunt multe momente de fericire in viata omului.
Am putea asemana fericirea cu niste gingase balonase de sapun; si fiecare balon este un moment de fericire.
Unele sunt mai mari, altele mai mici, unele sunt mai durabile, altele sunt mai firave si se sparg inca inainte de a-si fi luat zborul.
Viata noastra este insa plina de astfel de balonase.
Nu trebuie decat sa le pastram cu grija, in cufarul tainic al subconstientului si sa ne gandim ca si dupa o mare durere, vine o mare bucurie.
Exista un permanent echilibru intre cele doua.
Unii spun ca nenorocirile sunt mari si gratuite, numai fericirile sunt scurte si costisitoare.
A fi fericit inseamna dupa unii, a iubi.
Si intr-adevar, a iubi este prima dintre toate fericirile, a fi iubit vine abia dupa aceea.
Putem asocia iubirea cu fericirea?
Da. Atata timp cat cel care iubeste nu confunda dragostea cu delirul devastator al posesiei, care, in ultima instanta aduce suferintele cele mai cumplite.
Caci, impotriva opiniei comune atator oameni, nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul de proprietate care este contrarul dragostei.
Exista persoane care spun ca fericirea este o floare rara. Si asa este.
Dar nu pentru ca ea ar fi unica in lume, ci pentru ca depinde de fiecare din noi cum stie s-o culeaga.
Florile cele mai scumpe nu sunt acelea cumparate de la magazin, ci acelea pentru care trebuie sa te apleci ca sa le culegi.
Conceptii despre fericire ne spun ca a obtine ceea ce ne dorim inseamna sa fim fericiti.
Si sa presupunem ca cineva reuseste sa obtina ceea ce cu greu a incercat.
Si acum este fericit?
Se prea poate.
Dar se poate si sa nu fie.
Si atunci unde e fericirea?
Ea a constat in stradania de a obtine.
Conceptiile despre fericire se deosebesc prin rostul pe care il atribuim celorlalti in dobandirea propriei fericiri.
Dar nu trebuie ignorat faptul ca ai nevoie de ceilalti pentru a fi fericit.
Un organism care este desprins de prezent moare; la fel si un om desprins de societate, de semeni, se poate pierde pe sine, asa cum a patit si Iona , personajul lui Marin Sorescu, ( piesa de debut a autorului , Iona (1968) ) , care de atata singuratate, si-a pierdut pana si ecoul….



Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #373 : Luni, 11 Iulie 2011, 18:19 »
A fi fericit inseamna dupa unii, a iubi.
Si intr-adevar, a iubi este prima dintre toate fericirile, a fi iubit vine abia dupa aceea.

flavia, la mine a iubi si a fi iubita trebuie sa fie concomitent...geaba ma iubeste unu si eu nu, pentru ca atunci mi-e mila de el si ma doare ca mi-e mila :(...si mila n-are ce cauta impreuna cu dragostea :(...Si invers, ...ce folos ca eu iubesc pe cineva, si dragostea mea nu e impartasita si de celalalt...Atunci, parca ma doare mai rau, pentru ca asociez lipsa iubirii din partea lui cu umilinta mea in fata lui :(...N-am trait niciodata sentimentul asta, dar trebuie sa fie cumplit sa iubesti pe cineva care este indiferent fata de tine si a carui inima e data altcuiva  :-\...
Oare sunt defecta ca gandesc asa? ???

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #374 : Luni, 11 Iulie 2011, 18:40 »
fortuna, defecta nu esti, dar iubim aproape toti conditionat....nu vezi ca in general iubim cand ni se pare ca e totul ok si primim ceea ce dorim de la celalat...ceea ce de fapt nu e tocmai ok
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler