Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137370 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #375 : Luni, 11 Iulie 2011, 19:20 »
balanta, eu spuneam ca nu asociez iubirea cu fericirea, decat daca e vorba de dragoste reciproca...nu vorbesc aici de dragostea conditionata, care vine insotita de un anumit bagaj material...ori de cate ori am iubit, am iubit omul asa cum era el si nu zestrea materiala pe care o avea...Vorbeam de dragostea neimpartasita pe care nu pot s-o asociez decat cu nefericirea :(

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #376 : Luni, 11 Iulie 2011, 19:35 »
nu esti defecta :D este evident ca doar o dragoste impartasita poate aduce fericirea.

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #377 : Luni, 11 Iulie 2011, 19:36 »
flavia, la mine a iubi si a fi iubita trebuie sa fie concomitent...
Dar oare intotdeauna cei doi parteneri iubesc concomitent? A iubi pe cineva poate declansa unele sentimente la cel iubit, dar nu intotdeauna iubire : mila, curiozitate, indiferenta, compasiune ... Tocmai aceste sentimente neclarificate pot duce uneori la un parteneriat nepotrivit. Tocmai de aceea se spune ca intotdeauna exista unul care iubeste mai mult, iar celalalt se lasa iubit. Eterna dilema! De obicei, femeia este cea care se implica mai mult, iar barbatul din diferite motive se complace si se lasa iubit (uneori chiar cu indiferenta). Dar poate fi si invers ... Sunt foarte multe nuante aici, iar diferentele duc intotdeauna la nefericire, la boli nervoarse, socuri sufletesti, ba chiar sinucideri la persoanele mai sensibile ...
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #378 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:12 »
fortuna, dar nici eu nu vorbesc de partea materiala....vorbesc de faptul ca iubim cumva tot in schimbul unei afaectiuni, unor sentimenete...pai sa presupunem ca ne indragostim de cineva si il iubim...dar el ne spune ca nu poate nutri aceleasi sentimente...ce facem, ne dezandragostim pe loc pt e nereciproc...bun...indragosteala trece...da unu ajunge sa nu mai iubeasca in timp ce celalalt da...ce facem atunci, nu-l mai iubim imediat ce aflam ca el nu ne mai iubeste?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #379 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:31 »
indragosteala trece...da unu ajunge sa nu mai iubeasca in timp ce celalalt da...ce facem atunci, nu-l mai iubim imediat ce aflam ca el nu ne mai iubeste?
nu, il iubim mai departe, dar asta nu inseamna ca suntem fericiti, dimpotriva :(

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #380 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:32 »
da, stiu Silviu cum e si doare a naibii!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #381 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:34 »
, iar diferentele duc intotdeauna la nefericire, la boli nervoarse, socuri sufletesti, ba chiar sinucideri la persoanele mai sensibile ...

exact asta spuneam si eu lori...ca nu intotdeauna iubirea duce la fericire

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #382 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:38 »
fortuna, dar nici eu nu vorbesc de partea materiala....vorbesc de faptul ca iubim cumva tot in schimbul unei afaectiuni, unor sentimenete...pai sa presupunem ca ne indragostim de cineva si il iubim...dar el ne spune ca nu poate nutri aceleasi sentimente...ce facem, ne dezandragostim pe loc pt e nereciproc...bun...indragosteala trece...da unu ajunge sa nu mai iubeasca in timp ce celalalt da...ce facem atunci, nu-l mai iubim imediat ce aflam ca el nu ne mai iubeste?

nu stiu...intr-adevar e greu ...cineva spunea ca "iubirea nu e un targ: te iubesc pentru ca ma iubesti...Ci o certitudine: te iubesc pentru ca te iubesc". Eu cred ca as incerca sa ma desprind de persoana care nu-mi impartaseste dragostea, pentru ca altfel as face o obsesie pentru ea si asta inseamna suferinta

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #383 : Luni, 11 Iulie 2011, 23:48 »
nu putem controla sentimentele celorlalti...multi nici nu iubesc...se obisnuiesc si atat...dar nu iubesc...in virtutea unei atractii veche, moarte deja poate de la prima cearta sau poate venirea primului copil, merg in virtutea " ca nici la altii nu-i mai bine", "nici altul nu-i mai bun"...fericirea cred ( sau incep sa cred) e numai pt cateva fractiuni de secunda in momente maxime din viata... o reusita , o iesire din impas, o veste buna, etc...pt ca imi dau seama , cam tarziu e drept ca starea de fericire nu ne-o da nimeni defapt....ea exista si trebuie sa apelam la ea...un om bolnav la interior nu va fi in veci fericit...unii sunt iubiti, fara probleme majore,realizati social si profesional, inconjurati de cei dragi, sanatosi si ii vezi catraniti si "nefericiti" tocmai pt ca nu pot iubi ei...

fortuna, dragostea e imparatasita simultan ( asa cred eu) pe portiuni limitatae in viata...in rest e un calcul cumva pragmatic decat de multumiti suntem in acea relatie si ne purtam astfel incat sa nu suparam persoana respectiva ca sa putem ramane impreuna cu ea...nu neaparat ca o iubim sau suntem fericiti in casnicie...eu una nu am vazut casnicii fericite...poate multumitoare da
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #384 : Marți, 12 Iulie 2011, 18:43 »

uite de aia caut eu ca fericirea sa-mi vina doar de la mine, nu din afara




Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #385 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:30 »
Iulia, sa inteleg ca nu ai nevoie de ceilati pentru a fi fericita?

adria

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #386 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:34 »
eu cred ca unui om ii trebuie foarte putin pentru a fi fericit; e de ajuns sa crezi in fericire, oricate probleme ai avea
sa fii sigur ca, la un moment dat, se va intoarce roata si spre tine
oare vorbesc de optimism?

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #387 : Marți, 12 Iulie 2011, 20:50 »
nu , adria , vorbesti de utopie :D :D :D

adria

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #388 : Marți, 12 Iulie 2011, 21:16 »
draga janet, eu chiar cred ca se va intoarce vara si pe strada mea
sunt atat de convinsa incat, te rog, nu-mi taia elanul
nu vorbesc de utopie, chiar cred in chestia asta

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #389 : Marți, 12 Iulie 2011, 21:35 »
si eu cred, adria!
doar o astepti de atata vreme ... ;)
nihil sine deo