Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 138229 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #420 : Duminică, 17 Iulie 2011, 23:07 »
greu de exprimat fericirea cand ajungi acasa dupa doua zile de ars ... cand pe o parte, cand pe alta :D
abia-abia m-a lasat neptun sa plec ... ;D dupa ce m-a tinut toata Ziua pe val
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #422 : Marți, 19 Iulie 2011, 13:47 »
la propriu ori la figurat ? sau si , si ?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #423 : Marți, 19 Iulie 2011, 15:05 »
cum de gasesti, mai silviule...articole atat de bizare :o...pai eu am fost mai slaba...doar la propriu...si n-a fost mariaj fericit :(...sau trebuia sa fiu slaba la figurat  ???

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #424 : Marți, 19 Iulie 2011, 17:01 »
   Secretul unui mariaj fericit constă în armonizarea celor doi parteneri, constă în asumarea emoţiilor si responsabilităţilor; desigur, este esenţială comunicarea, este important ce simte fiecare, este foarte important sa stii cum sa aprinzi scânteia în cel de lângă tine şi să nu uiţi niciodată că mariajul înseamnă împreună.

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #425 : Marți, 19 Iulie 2011, 20:03 »

Fericirea ta este darul vointei tale. Omul fericit este acela care traieste in armonie cu lucrurile sau isi accepta in intregime destinul. Epictet

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #426 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 12:59 »
Astazi, pe drumul spre serviciu m-am oprit in fata unui magazin pe usa caruia erau scrise urmatoarele :
"Fericirea este starea de armonie intre ceea ce faci, ceea ce gandesti si ceea ce spui". Am mers mai departe gandindu-ma la ceea ce tocmai citisem. Si abia acuma imi dau seama cata dreptate contin cele de mai sus. Si ma intreb : oare de cate ori am fost in aceasta stare de armonie???
Nu cred ca de prea multe ori. Sau poate ca da? Ma mai gandesc inca ...
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #427 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 13:50 »
Lori,  aceasta stare de armonie intre ceea ce gandesti, spui si faci  eu o vad ca o calatorie prin viata – si ai nevoie de  toate cele necesare pentru drum.  Cand ai un echilibru intre spirit,  emotii si fizic – drumul e usor - cand acest echilibru este “bruiat” lucrurile se complica. Si de aici facem diferenta intre starile de bine si cele mai putin bune.

greu sa raspund la intrebarea de cate ori am simtit aceasta armonie - probabil cel mai des atunci cand sunt intre prieteni.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #428 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 15:10 »
chiar daca nu intotdeauna pot spune tot ceea ce gandesc...lucru care uneori genereaza in mine frustrare si nefericire,...incerc ca tot ceea ce spun, atunci cand spun, sa fie si ceea ce gandesc...Daca nu pot spune ceea ce gandesc, prefer sa tac....E si asta o forma tacita de lasitate fata de mine insami... :(

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #429 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 17:15 »
IN CAUTAREA FERICIRII

“Eu sunt minunea lumii”, spunea ieri trandafirul.
“Cine-ar avea curajul sa-mi faca vreo durere?”
Canta privighetoarea si repeta zefirul:
“O zi de fericire un an de lacrimi cere.”

(Omar Khayyam)

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #430 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 18:22 »
  De ce se casatoresc oamenii? Ca sa fie fericiti? Pentru o viata mai frumoasa? Se casatoresc, fireste, din motive diferite, unele chiar foarte serioase: din dragoste, din generozitate, din milă, din interes, din obligaţie, din lipsa de apartament, din lipsă de caracter ori pur si simplu, din greşeală.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #431 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 18:29 »
IN CAUTAREA FERICIRII

...........
O zi de fericire un an de lacrimi cere.


cel mai bine, jul, traim intai zilele de fericite in viata asta  :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #432 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 22:56 »
Lucia, sigur nu ne casatorim ca sa fim fericiti....eu una m-am maritat sa scap de acasa prima data...a doua oara, dupa 10 ani m-am recasatorit gandindu-ma ca e o alegere buna....acum daca ar fi dupa mine nu m-as mai casatori niciodata de ar fi sa iau viata de la capat. Nu din casnicii mi-a venit fericirea ci din lucrurile care le-am facut personal.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #433 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 23:48 »
Citat
Lucia, sigur nu ne casatorim ca sa fim fericiti...

nu cadea in pacatul generalizarii , draga mea . sigur ca exista si intentii materiale in foarte multe dintre mariajele facute ( de aici si esecul lor in 99% din cazuri ), dar ca sa spui ca "sigur nu ne casatorim ca sa fim fericiti " imi pare exagerat . inseamna sa-ti pui intreaga existenta sub semnul unui pesimism crunt .
pai daca ii iei omului dorinta de a iubi si a fi iubit , e ca si cum il condamni aprioric la o viata incarcata doar de frustrari ...

parerea mea :D

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #434 : Joi, 21 Iulie 2011, 08:25 »
Dar atunci, ce ar fi casnicia fara fericire? In mod sirgur la tinerete ne casatorim tocmai pentru ca nu concepem fericirea fara partenerul respectiv. Cu timpul, ne resemnam si gandim "asa e viata" ....
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)