Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 138261 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #435 : Joi, 21 Iulie 2011, 08:36 »
Janeta, recunosc ca am cazut in pacatul generalizarii...asta datorita faptului ca deja exceptiile de la regula nu le iau in considerare....daca dintr-un esantion de20 de cupluri doar unul s-a casatorit ca sa fie fericit deja generalizez. Pe vremea "mea" marea majoritate a casniciiloe se faceau pt a lua repartitia impreuna, pt a pleca de la parinti de acasa, pt a putea avea un apartament impreuna sau pt ca barbatul respectiv era primul in viata respectivei femei si bineinteles din dragoste. A te casatori din dragoste nu inseamna ca vei fi fericit. Dupa atata literatura aparuta in ultimii 10 ani de dezvoltare personala, dupa aparatia psihoterapiei la noi si nu mai enumar aici ca stiti voi, evident am inceput sa aflam ca indragostirea nu e = iubire, ca fericirea vine din interior si nu de la paretener...si tot asa

Daca ar fi sa observ generatiile recente, casatoria se face pt material, pt ca suna ceasul biologic si se vor copii, pt ca s-au indragostit brusc....pt ca sunt de multi ani impreuna si s-au obisnuit....asa ca eu generalizez si daca procentul ar fi de de 30 % pt mariajele fericite. Eu una nu am exemple in jurul meu de mariaje fericite...sau care le credeam fericite din exterior cand m-am apropiat mai mult de cuplul respectiv erau aceleasi masti binecunoscute
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #436 : Joi, 21 Iulie 2011, 08:38 »
Lori, eu cred deja altceva despre casnicie....de fapt nici in timpurile trecute nu cred ca se punea prea mult accent pe fericire si dragoste in casnicie, pt ca multe erau formale si aranjate...timpurile mai moderne au adus in atentie fericirea ca concept in cuplu si mai ales fericirea femeii, ignorata cu desavarsire pana nu de mult .
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

luciamanta

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #437 : Joi, 21 Iulie 2011, 08:58 »
   Adevărul este că nimeni nu îţi poate garanta fericirea sau durata acesteia... Însă este foarte important să ai curajul să încerci să fii fericit, să ai curajul să fii TU. Miraculoasă maşinărie este omul... Totul este să îţi trăieşti cât mai frumos clipa, să îndumnezeşti clipa, să-i dai calitate, strălucire, să însemne ceva pentru tine...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #438 : Joi, 21 Iulie 2011, 09:39 »
pana sa ne spuna cineva ca nu avem cum sa fim fericiti decat daca suntem iubiti, eram perfect fericiti; putem fi ferici fara sa fim iubiti, doriti sau atragatori pentru cineva.
devenim fericiti ... doar prin contactul cu realitatea ...
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #439 : Joi, 21 Iulie 2011, 10:54 »

"Motivul pentru care nu gasim fericirea este ca nu stim cum arata."

eu zic ca fericirea arata ca noi. retete nu exista, doar sa se uite fiecare in “oglinda” sufletului

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #440 : Marți, 26 Iulie 2011, 17:35 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #441 : Marți, 26 Iulie 2011, 20:59 »
sunt "happy"  :D  si...

jul,  sa ma desenezi data viitoare cu nas, urechi, par  si cercei  8)

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #442 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 08:06 »
devenim fericiti ... doar prin contactul cu realitatea ...
Si eu cred ca pentru a putea fi fericiti nu este obligatoriu sa ai un partener care mai degraba poate sa te faca sa te simti nefericit. Exista atatea circumstante care ne pot face fericiti ... nu exclud existenta unui partener, dar nu este o conditie obligatorie!
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #443 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 16:56 »

asta inseamna sa inlocuim “sunt nefericit ca nu am….” cu “sunt fericit fiindca sunt”


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #444 : Vineri, 05 August 2011, 09:34 »
cata dreptate ai jul  sa nu mai gandim in tiparul "sunt nefericit ca nu am ..." - sa nu mai alergam dupa fericire pana departe  cand de cele mai multe ori o gasim aici, aproape - in lucrurile pe care deja le avem si sa constientizam ca le avem

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #445 : Sâmbătă, 06 August 2011, 08:09 »

“Să iubeşti înseamnă să suferi. Pentru a evita suferinţa, trebuie să nu mai iubeşti. Dar în cazul ăsta suferi pentru că nu iubeşti. Prin urmare, când iubeşti suferi, când nu iubeşti tot suferi, iar când suferi suferi.
Fericit eşti atunci când iubeşti. Aşadar să fii fericit înseamnă să suferi, dar suferinţa te face nefericit. Deci, ca să fii nefericit, trebuie să iubeşti sau să iubeşti suferinţa sau să suferi de prea multă fericire.” Woody Allen

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #446 : Sâmbătă, 06 August 2011, 09:04 »
asa e dar stii cum e vorba aia...e rau cu rau...dar mai rau fara rau
depinde cum vedem...partea plina sau partea goala a paharului...

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #447 : Duminică, 07 August 2011, 22:30 »

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #448 : Luni, 08 August 2011, 10:21 »

ma intreb ce am alege daca am stii de la bun inceput ca fericirea nu dureaza si ca la final vom suferi dramatic??

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #449 : Luni, 08 August 2011, 11:05 »
Definiţiile fericirii, în funcţie de vârstă


"Oamenii trebuie să se aştepte ca lucrurile care îi fac fericiţi şi ca senzaţia de fericire să se schimbe. Nu ar trebui să fie surprinşi sau să considere că aceste schimbări îi vor face mai puţin fericiţi.''
Cassie Mogilner coordonatoarea studiului


lucrurile care ne fac fericiti sunt altele si pentru ca noi evoluam si ne schimbam atat fizic cat si psihic pe masura ce inaintam in viata - avem o alta perspectiva a vietii, apreciem altfel ceea ce se petrece si jurul nostru si normal traim altfel starile de fericire  8)

asta pana la un moment dat cand dam in "mintea copiilor" si atunci suntem permanent "fericiti"  ;D  ;D