Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137826 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #525 : Joi, 08 Decembrie 2011, 20:12 »
Fericirea e... relativa, personale si neinteligibila!   :P  ;)  ;D

Ceea ce vroiam sa spun e altceva: multumesc celor care "sapa" pe net pentru ceilalti si pun aici linkuri inspirate... nu stiu daca sunt fericita sau nu, dar unele chiar m-au facut sa zambesc, daca nu chiar sa rad de una singura.  :-*

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #526 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 23:02 »
chiar daca poate nu puteti crede sau intelege, cel putin unii, fericirea mea cea mai mare este cand imi vad familia,rudele,prietenii cei mai buni fericiti,de exemplu cand merg de sarbatori si le duc cadouri si stam impreuna la masa si povestim cate vrute si nevrute,din copilarie ,din prezent, asta este o fericire. sunt fericit ca am prieteni,sunt fericit ca  pot faci pe altii fericiti si bucurosi,dar ma intristeaza un lucru ca nu am reusit sa fac o singura persoana fericita pana la capat si sa stam impreuna cat timp vom traii  :(
forta de a trece peste orice

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #527 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 00:09 »
Fericirea e un concept. Relativ abstract. E o stare la care tindem cu totii dar pe care nu o atingem decat uneori. Si nu pentru mult timp. E ca un drog pe care, ca sa-l simtim cum trebuie, trebuie marita doza. Asa ca mai bine nu, multumesc, merge si apa minerala.  :D

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #528 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 15:46 »
Top 10 strategii ale cuplurilor fericite
De ce crezi că există oameni care şi după ani buni de relaţie sau mariaj par că sunt îndrăgostiţi până peste cap şi că se simt minunat unul alături de celălalt? Nu pentru că ascund secrete sau pentru că fac eforturi extreme, ci pentru că aplică strategii simple şi de succes. Descoperă-le!

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #529 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 16:57 »
la persoanele care sunt fericite si dupa multi ani de mariaj sunt mai multe cauze ale fericirii printe care intervin realizarile,implinirile, dar mai ales respectul unuia fata de celalalt. da este posibil si nu trebuie neaparat sa le descoperi ci poti invata din ceea ce se observa in jur pentru ca daca vrei sa le descoperi s-ar putea sa dureze mult mai mult si sa ajungi la alte idei , la alte pareri si s-ar putea sa scapi esentialul.
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #530 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 20:23 »
Top 10 strategii ale cuplurilor fericite
De ce crezi că există oameni care şi după ani buni de relaţie sau mariaj par că sunt îndrăgostiţi până peste cap şi că se simt minunat unul alături de celălalt? Nu pentru că ascund secrete sau pentru că fac eforturi extreme, ci pentru că aplică strategii simple şi de succes. Descoperă-le!


Din pacate sau din fericire (dupa caz si individ) ceea ce pare nu este si real.
Odata ce doar PARE, cu siguranta acel ceva nu exista in realitate.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #531 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 16:41 »
Un cămin fericit: ea 74 de ani, el 32!
Edna şi Simon Martin s-au căsătorit în 2005, născând o controversă în jurul relaţiei lor. Mulţi s-au îndoit că mariajul lor va dura, însă, iată că acum vor să-şi reînnoiască jurămintele spunând că sunt mai îndrăgostiţi ca niciodată, relatează presa britanică.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #532 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 22:04 »
unii oameni nu tin cont de diferente de varsta, cultura, stare sociala sau limite impuse de societate
desi nu sunt o traditionalista convinsa mi se pare un pic cam mare diferenta de varsta - dar daca ei se simt fericiti unul cu celalt - restul chiar nu conteaza  :)

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #533 : Joi, 15 Decembrie 2011, 11:15 »
e cam mare diferenta de varsta? ??? doar 42 de ani.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #534 : Joi, 15 Decembrie 2011, 11:45 »
felicitari celor care stiu sa traiasca nu oricum!
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #535 : Joi, 15 Decembrie 2011, 19:17 »
Mie povestea asta mi-aduce aminte de un show de-a dreptul PENIBIL (nu mai stiu care, nu deschid TV-ul cu lunile, a fost o intamplare ca l-am vazut... cred ca "Tradati in dragoste", dar s-ar putea sa ma insel) cu o doamna de 60 de ani care si-a "convins" iubitul de 30 de ani sa se insoare cu ea, intr-o rochie de mireasa galben cu verde, la bordul avionului de plecat impreuna pe banii ei in Franta si dupa ce "iubita" de aceeasi varsta "tradatoarea", a plecat, ofuscata de situatie (si pe drept cuvant). Ce mai putea face atunci un papa-lapte? Sa... pape lapte de la "mami"! Pfoai...  :-X

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #536 : Vineri, 16 Decembrie 2011, 21:14 »
in primul rand regiile din acele emisiuni depasesc uneori si filmele sf iar acolo nu stiu despre ce fel de fericire era vorba sau a cui.
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #537 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 20:26 »
in primul rand regiile din acele emisiuni depasesc uneori si filmele sf iar acolo nu stiu despre ce fel de fericire era vorba sau a cui.

Pai... tocmai, chiar despre fericire era vorba in emisiune! Morala realizatorului la final a fost ca da, mai, uite ca se poate sa-ti "castigi" fericirea, daca lupti pentru ea, bla-bla-bla...  ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #538 : Luni, 19 Decembrie 2011, 08:53 »
parca am mai scris ...
cunosc un cuplu in care diferenta dintre cei doi este de 30 ani. sunt ok si Azi, dupa ce au trecut mai mult de 25 ani. nu stiu daca m-as incumeta intr-o relatie cu asa mare diferenta de varsta, dar daca barbatii pot, femeile de ce nu?
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #539 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 10:52 »
parca am mai scris ...
cunosc un cuplu in care diferenta dintre cei doi este de 30 ani. sunt ok si Azi, dupa ce au trecut mai mult de 25 ani. nu stiu daca m-as incumeta intr-o relatie cu asa mare diferenta de varsta, dar daca barbatii pot, femeile de ce nu?

Daca un barbat cu 30 de ani mai in varsta decat partenera poate fi (INCA mai poate fi) sarmant, o EA cu 30 de ani mai in varsta ....nu poate decat sa para decat ...mai in varsta!!!!

Am o amica cu 10 ani mai mare decat sotul ei. E iubire la mijloc, oamenii-s pocaiti, au alte reguli de trai dar ...in fine...dragostea e dragoste (uneori) in ciuda varstei! Si pot sa va spun ca la numai 10 ani diferenta, diferenta marcata de EA, este vizibila de la distanta. El un tinerel simpatic, ea bate in sora lui cu mult mai mare, nicidecum in a-i fi sotie. Evident, alegerea le-a apartinut-o si le apartine in continuare.

Ce voiam sa spun este ca un barbat mai in varsta este mai interesant, mai seducator, mai sarmant decat o femeie mai in varsta. Daca femeile cu varsta isi arata din ce in ce mai pregnant trecerea anilor, la barbati aceeasi trecere a anilor devine un plus de sarm personal. Daca barbatul mai are si o istorie personala de viata usor picanta (gen: divortat, plimbaret, aventurier, statut social bunut) devine si mai interesant pentru medie in general. EL este un EROU, un barbat numai bun de "prins".

Pe cand o femeie mai "coapta" ca varsta, divortata, cu un statut bun sau nu, adesea este privita ca o prada usoara si vulnerabila. EA este o VICTIMA sau, in functie de "judecator", chiar devine acuzata. Divortul pentru o femeie, indiferent de secolul in care traim, tot un stigmat este, pe cand la barbati e doar...un ceva interesant in plus.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.