Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137477 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #585 : Vineri, 06 Ianuarie 2012, 21:08 »
Africa conduce - oare clima o fi de vina ca sunt mai fericiti ? - e mai comod sa umbli in sandale decat in bocanci ??   8) )  si  mi-am dat seama ca e ciudat sa transformi un sentiment , o stare pe care o ai la un moment dat in numere, procente etc

Intr-un fel, toate parerile noastre converg in una singura: E mai important cum te simti tu, decat statistic, un popor intreg. Si da, este absurd sa transformi sentimentele in cifre.

Atunci hai sa le explicam tot prin sentimente: sunt fericiti acei oameni care nu au acces la statistici si comparatii... sau carora nu le pasa de ele. Ci de ceea ce poti face tu insuti, pentru tine.

Africanului de rand putin ii pasa ca americanul se declara fericit fiindca are un BMW sau orice altceva ce el n-a avut vreodata, iar romanul e nefericit fiindca NU are acel BMW, de care povestesc generatii intregi de refugiati si emigranti romani in America, cand vin acasa.

Un BMW nu este o necesitate vitala, primara, fara de care sa nu putem trai, ci un reflex conditionat creat de o societate consumerista. Astfel de statistici arata ca banii nu aduc fericirea decat in acele tari in care suntem dresati ca asa trebuie sa fie... Acolo unde oamenii sunt lasati fara optiuni individuale.

Africanii sunt cel mai departe de "dresajul" civilizatiei...
Americanii s-au nascut cu el, deci nici ei nu cunosc altceva.
Romanii le-au cunoscut pe ambele: au fost de cele mai multe ori cel mai aproape de civilizatii si imperii, dar n-au indraznit niciodata decat sa priveasca cu invidie peste gard, din curtea din spate... a iobagilor. Si, din pacate, cu foarte putine exceptii, tot asa "privim" si acum la capra vecinului din Europa sau America, desi situatia e demult desueta si desi suntem capabili, obiectiv, dar nu constient, sa fim la fel de "fericiti" ca si ei... Sau, daca nu ne mai uitam peste gard, ca avem toate conditiile indeplinite pentru a fi fericiti ca africanii...  Ba chiar mult mai multe, ca la noi nu e posibil sa vina gorila sa ne ia copilul din cort sau leul sa ne manance sotul in drum spre casa, venind de la munca ;D

Un alt studiu interesant spune ca, daca ai un acoperis deasupra capului, daca nu mergi in nicio seara nemancat la culcare, daca ai beneficiat de o educatie elementara gratuita, daca ai un serviciu stabil si un cont in banca (fie el si numai pentru un card de salariu) faci parte din cei 8% oameni "fericiti" de pe glob. Ceilalti 92% nu au toate acestea. Alte statistici spun ca 60% din populatia globului nu are apa curenta... etc. Cine sunt acestia? "Fericitii" africani, desigur!

Am cunoscut si africani... singurii africani nefericiti sunt cei din ghetourile americane sau europene.
Sa ne mai intrebam de ce ne simtim nefericiti, noi, cei din "Africa Europei"?!  ::)

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #586 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 19:07 »
"O vorba romaneasca spune cam asa: Fericirea sta in lucrurile mici. O casa mica, o vila mica, un mic yacht."

De cati bani ai nevoie ca sa fii fericit? Intotdeauna un pic mai mult decat poti avea. In picul ala sta toata nefericirea noastra.

http://www.succesdublu.ro/de-cati-bani-ai-nevoie-ca-sa-fii-fericit/

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #587 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 20:42 »
"Un BMW nu este o necesitate vitala, primara, fara de care sa nu putem trai, ci un reflex conditionat creat de o societate consumerista. Astfel de statistici arata ca banii nu aduc fericirea decat in acele tari in care suntem dresati ca asa trebuie sa fie... Acolo unde oamenii sunt lasati fara optiuni individuale."

Eu as vrea sa optez individual pentru un X5 (6 e urat cu draci, dupa parerea personala), garnisit cu tot ce se poate pe el (ca optiune individuala, sa fie full option  :D), sa fie moka si sa fiu trist, trist, trist...

julia

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #588 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 21:41 »
bine bine vezi tu cind ti s-o indeplini ce ceri
o sa stea gipanul in fata vilei sa rugineasca fiindca tu nu esti in stare sa te ridici din pat

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #589 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 22:50 »
Eu as vrea sa optez individual pentru un X5 (6 e urat cu draci, dupa parerea personala), garnisit cu tot ce se poate pe el (ca optiune individuala, sa fie full option  :D), sa fie moka si sa fiu trist, trist, trist...

Eu as prefera o honda.  Sa o iau din banii mei, sa o parchez pe o alee, intr-o gradina mica si plina de flori care da intr-o casuta si aia mica, intr-un oras nepoluat din sudul Frantei, unde as trai fericita pana la adanci batraneeti ( nu single :D)!!!
 
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #590 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 00:00 »
Honda e masina de facut naveta la serviciu, e anosta. E fiabila, ergonomica dar anosta. Mai putin Legend, insa aia e nesimtit de scumpa pentru ce stie sa faca. Pe cand motoarele Honda...ei, asta-i alta poveste. In alta ordine de idei, nu fac parte din categoria "jeep, sa se vada cat sunt de capabil", am spus X5 ca sa subliniez in mod exagerat  (licenta poetica moderna, de! cu motor de 5 litri si versuri in servo  ;D) faptul ca optiunile individuale nu prea au treaba cu 4x4-rile.

silviu

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #591 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 11:00 »
eu as prefera bugatti veyron. s-o iau din banii altora, s-o parchez in fata cluburilor de fitze si sa ma imprietenesc cu pitzipoancele la un pahar de vin chateau mouton-rothschild '45. asta ar fi fericirea ca stare de spritz :)
p'orma le-as duce in viloiul meu de interlop, sa ne imprietenim si mai bine. a doua zi as lua-o de la capat si as trai fericit pana la adanci batraneti facand naveta intre cluburi si viloi ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #592 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 11:29 »
....
http://www.succesdublu.ro/de-cati-bani-ai-nevoie-ca-sa-fii-fericit/


Cu cat ai mai multe optiuni cu atat vei fi mai nefericit pentru ca in realitatate nu stim sa estimam corect cata fericire ne va aduce o anumita alegere. Cum o sa ma simt mai bine: cu un pulover albastru sau rosu? In realitate, cu cat ai posibilitatea sa iti schimbi optiunea cu atat vei fi mai nefericit.

interesanta varianta   8)

........ a doua zi as lua-o de la capat si as trai fericit pana la adanci batraneti facand naveta intre cluburi si viloi ;D


bine ales ca daca bagi in ecuatie si yachtul s-a dus fericirea ca ai deja prea multe optiuni  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #593 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 23:03 »
Ai dreptate! Ce tot atatea optiuni? Eu as vrea una  si buna: o casa pe roti. Da, o rulota de-aia imensa, cu tot confortul, sa fie si locuinta, si casa de vacanta, si birou, si banca si masina, si cort si cinema in are liber...  ;D
Evident, asta ar insemna sa aiba si un bancomat care sa nu dea eroare niciodata...  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #594 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 11:05 »
Telurile mele sunt destul de ancorate in realitate, deci cu sanse cu sanse reale de realizare. Ceea ce ma face fericita este tocmai posibilitatea realizarii a ceea ce imi doresc! Si, odata realizate sa zicem aceste dorinte, eu chiar ma vad fericita intr-un context anume (nu avand o masina oarecare ca sa vada altii CE masina am, sau ca sa vada altii ce VENITURI am, ci avand pozibilitatea de a calatori decent cand doresc, unde doresc).
Iar confortul si placerea de a sta intr-un mediu pitoresc, iarasi si asta imi sporeste starea de bine atat la interior, cat si la exterior.

Se spune ca planeta trece prinr-un extraordinar "experiment", adica trece printr-o perioada prin care nu a mai trecut vreodata. Una din particularitatile vremurilor pe care le traim consta chiar in faptul ca trecerea timpului se accelereaza considerabil (de multi ani incoace), si ca formele gand devin mult mai repede realitate decat altadata. E drept, ca nu toate gandurile devin realitate. Insa daca te gandesti serios ce evenimente doresti sa atragi in viata ta, chiar le poti atrage. Spun asta pentru ca unele lucruri, spuse chiar si in gluma, se pot adeveri. N-ar fi rau un bugatti, dar sa fii trist, trist, trist (in fine, de 3 ori trist chiar e trist!!!) nu e o programare tocmai imbietoare!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #595 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 12:11 »
Cum doamne iarta-ma sa fii trist cand te dai jos dintr-o nava de-aia spatiala si toate doamnele din jurul tau devin atente asa ca prin minune? Cand ai nu-stiu-ce-cosmare si dimineata poti sa le pui in practica? Ca doar iti permiti. Sa fim seriosi, eu zic ca oamenii bogati ar trebui sa fie cei mai veseli din lume.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #596 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 13:17 »
daca genul acela de atentie (acordata potentialului financiar, nu Omului) poate face pe cineva fericit...
eu zic ca oamenii bogati, care si afiseaza potenta lor economica, au toate sansele de a fi nefericiti: 1.  nu stiu cand "doamnele" din jur au sentimente reale sau doar interese si 2. daca au totusi sansa de a gasi o iubire autentica, au la fel de multe sanse de a o compromite cedand ispitelor feminine multiple.
Sigur, nu pentru toata lumea fericirea e sinonim cu iubirea (de toate felurile, nu doar cea de cuplu)... da' dupa umila-mi parere, a avea navete spatiale si thailandezele aferente nu e fericire; poate confort, satisfactie, adrenalina, distractie de moment... dar vine si clipa cand realizezi goliciunea unei existente fara iubire.


Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #597 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 14:50 »
Bine, atunci e mai adevarat sa savurezi o existenta plina de iubire, in care iubirea isi ia lumea-n cap la un moment dat si pleaca cu sefu`ca a dat-o pe spate cu cadourile si o plimba pe unde nu stiu eu sa arat pe harta? Sau iubirea (in cazul femeilor) se combina cu altcineva de aceeasi 40 de ani ca ea (numai ca nu-i una, sunt doua de 20) care sunt atrase de...cum spuneai, "confort, satisfactie, adrenalina, distractie de moment"? Zau, viata e prea scurta ca sa-mi bat capul...si prea gluma proasta ca s-o mai iau eu in serios! A! mai nou , studii recente au demonstrat ce pasiunea intensa e foarte similara cu ticneala - la nivel cerebral (eu stiam traba asta de ceva timp, nu stiu de ce nu m-or fi intrebat pe mine inainte, in loc sa cheltuie atatia bani si sa piarda timpul... ::) )


(Nota: Vai, ce-mi place sa fiu frivol si superficial! Ma simt oarecum pitziponc... ;D ;D)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #598 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 15:19 »
fericirea nu-i o constanta si iubirea nu-i o continua savureala, ca se mai intampla si amareli... si nu-i nici furtuna biochimica de tine trei ani si e, intr-adevar, sora cu ticnela obsesivo-compulsiva  :). regret ca n-am timp sa va combat  argumentat :), acuma, ca sunt datoare sa caut inimi de turta dulce.  :)

si, da, dupa atata seriozitate impusa de nush' ce cutume sociale, e relaxanta si doza de frivolitate glumeata de o desfasuram noi pe aicisea.  :)

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #599 : Miercuri, 18 Ianuarie 2012, 23:11 »
o fericire constanta poate duce la o adevarata betie si de a uita de ceea se intampla in jurul nostru. totusi sa nu uitam ca are grija cineva de a se respecta o minima lege a compensatiei.
forta de a trece peste orice