Autor Subiect: FERICIREA ca stare de spirit  (Citit de 137474 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

varsator38

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #600 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 09:28 »
are grija cineva de a se respecta o minima lege a compensatiei.
legea compensatiei exista tot timpul...niciodata nu sunt toate roz,dar nici negre :)...trebuie doar sa avem puterea si intelepciunea sa vedem rozul in "perioade negre"si negrul in"perioade roz"...eu de negru m-am cam saturat...iar culoarea roz nu-mi place :D...prefer culoarea verde...ciudati mai suntem ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #601 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 13:38 »
Iar legea compensatiei nu se aplica in toate cazurile. Daca ai resurse suficiente, poti altera cursul evenimentelor suficient de mult incat sa nu mai tii cont de asta.

varsator38

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #602 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 12:12 »
ai si tu dreptate bitek...resurse sa existe :),ca de restul se ocupa soarta.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #603 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:10 »
Sa fim seriosi, eu zic ca oamenii bogati ar trebui sa fie cei mai veseli din lume.

Realitatea dovedeste ca nu sunt. Pentru ca latura materiala nu poate suplini never ever necesitatile sufletesti.
Si asta se poate experiementa de catre cel mai sarac si modest om: propune-ti a obtine un lucru pe care il doresti mult-mult, dar realist propune-ti-l, gandindu-te ca il poti obtine, gandindu-te CUM il poti obtine, actioneaza si obtine-l. Vei constata ca multumirea, fericirea, cum doreste fiecare sa o numeasca, va fi doar un sentiment trecator de ordinul clipelor de moment (uneori de ordinul zilelor).

A avea femei la picioare (de exemplu) poate fi imbietor pentru cel care NU le are la picioare, pentru cel care care nu are nici macar UNA la picioare. Universul e suficient de inteligent ca sa ii interzica acelui ndivid un astfel de vis aplicat, tocmai pentru ca el ESTE pregatit sa treaca intr-o alta stare de evolutie, este pregatit a lasa in urma o etapa pentru a depune efoturi pentru o alta. Unii au femei la picioare (asta le trebuie, asta atrag) altii n-au niciuna, poate pentru ca ei trebuie sa constintizeze ca locul unui om nu este la picioarele altui om, ci...in inima omului.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #604 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:17 »
o fericire constanta poate duce la o adevarata betie si de a uita de ceea se intampla in jurul nostru. totusi sa nu uitam ca are grija cineva de a se respecta o minima lege a compensatiei.

Din fericire nu exista o fericire constanta! Daca ar exista, semnificatia fericirii ar fi sinonima cu banalitatea!
Cat despre betie, concret ea are legatura cu alcoolul! Iar metaforic vorbind, are legatura doar cu visele rupte de realitate!
In realitate asa zisa betie de fericire este doar o imbatare temporara cu apa rece! Sentimentul e minunat insa nefondat. Realitatea (cruda si urata) dovedeste asta fiecaruia. Adevarata fericire se atinge prin munca asidua cu tine insuti si, uneori, nici atunci nu se atinge. In cazuri mai fericite si rare, fericirea autentica se atinge si fara efort, doar FIIND fericit. Iar ca sa FII fericit, trebuie sa stii  cine esti, cum esti si sa fii impacat cu felul in care esti si deopotriva cu felul in care sunt ceilalti. Toti ceilalti.

E usor?
E greu?
Imposibil?
Sau...neinteresant?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #605 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:35 »
Realitatea dovedeste ca nu sunt. Pentru ca latura materiala nu poate suplini never ever necesitatile sufletesti.
Si asta se poate experiementa de catre cel mai sarac si modest om: propune-ti a obtine un lucru pe care il doresti mult-mult, dar realist propune-ti-l, gandindu-te ca il poti obtine, gandindu-te CUM il poti obtine, actioneaza si obtine-l. Vei constata ca multumirea, fericirea, cum doreste fiecare sa o numeasca, va fi doar un sentiment trecator de ordinul clipelor de moment (uneori de ordinul zilelor).

A avea femei la picioare (de exemplu) poate fi imbietor pentru cel care NU le are la picioare, pentru cel care care nu are nici macar UNA la picioare. Universul e suficient de inteligent ca sa ii interzica acelui ndivid un astfel de vis aplicat, tocmai pentru ca el ESTE pregatit sa treaca intr-o alta stare de evolutie, este pregatit a lasa in urma o etapa pentru a depune efoturi pentru o alta. Unii au femei la picioare (asta le trebuie, asta atrag) altii n-au niciuna, poate pentru ca ei trebuie sa constintizeze ca locul unui om nu este la picioarele altui om, ci...in inima omului.
Constat ca iei foarte in serios himera numita fericire. Sunt curios ce vei obtine sau care-ti va fi concluzia la sfarsitul vietii. Asa, statistic vorbind. Cat despre tristii oameni bogati...te-as fi crezut daca ai fi spus plictisitii oameni bogati. Iar chestia cu avutul femeilor la picioare (culmea!) nu-i visul fiecarui barbat. Si pana la urma ce sa fac cu atatea si ce sa fac cu ele la picioare? :o Unii isi doresc familie, altii putere, altii liniste, etc. Ba chiar ma gandesc ca noi, barbatii am putea atinge mai usor fericirea daca asa ceva ar putea fi tangibil. De ce? Suntem firi mai simple, iar simplitatea are anumite avantaje, unul ar fi ala ca ne multumim cu putin (sau cum spuneai tu, ne impacam mai repede cu noi insine. Cat despre ceilalti - personal, I don`t give a @#*% -  live and let live e tipic masculin, noi nu ne vedem semenii ca fiind competitori decat atunci cand acestia atenteaza la posesiunile proprii :D)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #606 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:09 »
Constat ca iei foarte in serios himera numita fericire.

Constat ca pentru tine fericirea e doar o himera!
Pentru mine fericirea e o stare reala care poate fi atinsa, dar nu oricum, nu oricand.

Sunt curios ce vei obtine sau care-ti va fi concluzia la sfarsitul vietii. Asa, statistic vorbind.

Hehee...din fericire viata mea nu intra in statistici...e prea mica si insignifianta pentru cei ocupati cu statistici si prea mare totodata ca sa poata fi incadrata doar intr-o statistica. Si asta se aplica oricarui individ!
Cat despre curiozitatea ta....nici eu nu ti-as putea-o satisface pentru simplul motiv ca nu stiu ce voi obtine maine sau la sfarsitul vietii, nicidecum n-as putea sti acum ce concluzii voi trage la sfarsitul vietii. Nu stiu nici macar daca sfarsitul vietii mele va fi peste 10 zile, 10 ani sau 70 de ani! In schimb pot spune foarte clar ce obtin ACUM prin ceea ce fac, prin ceea ce gandesc si, de asemenea, pot spune cu aceeasi usurinta care imi sunt concluziile in urma evaluarii unei situatii, a unei stari de fapt la mine sau la altul. Evident, asumanadu-mi responsabilitatea pentru ceea ce percept, simt si gandesc EU!

...te-as fi crezut daca ai fi spus (...)

Nu-i necesar sa ma crezi ;)!  Fiecare isi ia ce-i trebuie dintr-o discutie!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #607 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:14 »
va provoc la un bilant: va considerati (ne)fericiti?
pe ce criterii?

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #608 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:23 »
NU!
Nici una, nici alta!
In schimb pot spune ca am momente cand sunt multumita si am momente cand sunt FOARTE nemultumita!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #609 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:25 »
bine. atunci...crezi ca ai mai multe premise/date pentru a fi fericita, decat pentru a fi nefericita? :)

Caroline

  • Vizitator
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #610 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:26 »
Eu ma consider un om fericit... nu permanent, nu sine qua non, ci per ansamblu. Daca fac un bilant al vietii mele, da, am fost, sunt si voi mai fi fericita. Pentru ca sunt sanatoasa, munca pe care o fac imi place, setea de cunoastere, creatie si evadare in lume mi-o ostoiesc de cate ori am ocazia fara sa ma impiedice nimeni, pentru ca am o familie care conteaza si pentru ca am avut si am noroc sa am prieteni si ajutor, chiar si fara sa-l cer, ori de cate ori am fost nefericita.  :P
De ce m-am considerat nefericita la un moment dat? Pentru ca fostul meu sot nu a vrut sa avem un copil (acum e mai bine asa), pentru ca s-a intamplat sa nu fiu iubita de cine vroiam eu, pentru ca nu am obtinut unele lucruri in viata (putine) pentru care am realizat ulterior ca imi pusesem eu insami un target care ma depasea. Concluzia: nu toate erau pentru mine, devreme ce am reusit sa fiu fericita si fara!  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #611 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:36 »
bine. atunci...crezi ca ai mai multe premise/date pentru a fi fericita, decat pentru a fi nefericita? :)

Am! Dar nu le simt si nu le apreciez intotdeauna!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #612 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:36 »
ma bucur, Caroline, ca ai constientizat cate date pentru fercire ai. Uitam, prea des, sa ne gandim la cate "bune" ne-au fost date, de fapt.
Da, si eu ma simt fericita, chiar daca am avut deseori perioade de nefericire. Ma simt recunoscatoare in primul rand pentru toate formele de iubire cu care am fost daruita, as zice binecuvantata, toata viata (iubirea parintilor, a copiilor, a prietenilor, afectiunea in cuplu). Am avut, mereu, multe alte date pentru a fi fericita, dar cred ca IUBIREA este singura care mi-a dat si imi da momentele de adanca si reala fericire (si nu exagerez cand spun asta) . Privind in urma, chiar si etapele in care m-am simtit (foarte) nefericita, nu erau nici pe departe dezastruoase. nefericirea venea din mine si din felul in care priveam lucrurile, cum le evaluam, cum gestionam situatiile...
foarte multi dintre cei care se considera nefericiti, daca-si fac un bilant atent, isi vor da seama cat de multe date au pentru a fi cel putin multumiti...
(chiar si Silviu.  ;D)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #613 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:39 »
Am! Dar nu le simt si nu le apreciez intotdeauna!
si daca ti le-ai constientiza mai des?
daca-ti faci o lista dubla (cu doua coloane), una: "date pentru fericire" si alta: "date (reale) pentru nefericire", sunt aproape sigura ca o sa schimbi primul raspuns.  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: FERICIREA ca stare de spirit
« Răspuns #614 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 22:41 »
A avea motive sa fii fericit sau multumit e total diferit de a te simti multumit sau fericit!
Una se refera la a avea, alta la a simti.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.