Autor Subiect: Tehnici de cucerire  (Citit de 226047 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1200 : Luni, 28 Mai 2012, 19:08 »
creca era o metafora antimecanicista. :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1201 : Luni, 28 Mai 2012, 19:12 »
Da, insa nu antimecanicist-newtoniana, era o metafora anticuantica. Care mecanica cuantica are ca mare deitate probabilitatea.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1202 : Luni, 28 Mai 2012, 22:50 »
Cuarci lipofugi nu au inventat chinezii astia?  :2funny:

Mea culpa pentru exprimare, da' expres n-am tradus din engleza, fiindca are alt sens. To listen era in sensul de a sti sa asculti, a fi un bun ascultator si nu e omonim ca in limba romana cu a a asculta de cineva - to obey.
Prin urmare, poti sa zici ce vrei, bitek, de logica ardelenilor, da' cred ca logica de mai sus ti-a scapat... de data asta.  :P  :whistle:  Asa ca subscriu Mica, logica feminina exista. ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1203 : Luni, 28 Mai 2012, 22:55 »
Bre, io n-am nimic cu logica ardelenilor, sa ma iertati. Chiar daca nu mai spun ei glume de joi ca s-ar putea sa rada duminica la slujba. Si chiar daca face melcu`tusti! la ei (ca aci era beleaua cu melcu`fulger la ardeleni). Io am ce am cu alaturarea nefericita intre feminin si logica, atat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1204 : Luni, 28 Mai 2012, 23:03 »
Cuarci lipofugi nu au inventat chinezii astia?  :2funny:

 ;D tot scrutez zarea media in speranta ca un ciufulit cu limba scoasa inventeaza si ceva de genul asta, dar nica, nica...

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1205 : Luni, 28 Mai 2012, 23:06 »
Ba este, bre. Se cheama chirurgie bariatrica. Si mi-as face si io daca as avea bani.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1206 : Luni, 28 Mai 2012, 23:09 »
este, da' e primitiv de materiala metoda... eu astept ceva cuantic  ;D

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1207 : Joi, 05 Iulie 2012, 00:04 »
Credeam ca invat si io o tehnica, doua, de cucerire pe topicul asta. (Nu mi-ar prinde rau de loc!  :) )
Cind colo lectii de ....fizica ?!  :hammer:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1208 : Joi, 05 Iulie 2012, 00:58 »
ce vrei sa stii, Victor? exista tehnici cuantice, tehnici cu vorbe, tehnici cu flori, cu minciuni, cu surprize.... de toate pentru toti. :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1209 : Joi, 05 Iulie 2012, 09:38 »
Credeam ca invat si io o tehnica, doua, de cucerire pe topicul asta.
Eu credeam ca vreun "el" ne va expune vreo tehnica noua... astfel incat... sa cadem secerate!  :giggle:
Toate-s vechi si noua toate, vorba poetului!  :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1210 : Joi, 05 Iulie 2012, 19:21 »
Credeam ca invat si io o tehnica, doua, de cucerire pe topicul asta. (Nu mi-ar prinde rau de loc!  :) )
Cind colo lectii de ....fizica ?!  :hammer:


Ai dreptate, Victor. Imi amintesc, cand eram studenta si se lega de mine la vreun chef cate unu' de care io n-aveam chef deloc, incepeam cu filozofia... Era metoda garantata.  :giggle: Oare de ce nu intelegem odata, nici macar dupa experientele prin care stim ca am trecut, ca...

Bad Boys Blue - You're a woman I'm a man

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1211 : Joi, 05 Iulie 2012, 23:59 »
ce vrei sa stii, Victor? exista tehnici cuantice, tehnici cu vorbe, tehnici cu flori, cu minciuni, cu surprize.... de toate pentru toti. :)
Cred ca as vrea sa stiu ...tot!  :) Partea cu cucerirea e poate cea mai frumoasa intr-o poveste de dragoste, iar o femeie are nevoie sa fie cucerita mereu si mereu, nu?.  Adica asta ar fi si un motiv pentru care mi-as dori sa fiu macar o clipa femeie, sa simt acea senzatie cind cazi secerata (vorba lui Mari_a  ;D) in bratele unui barbat curtenitor. Trebuie ca e ceva coplesitor. Dar cum nu le poti avea pe toate, cel putin nu in viata asta, ma simt bine de cealalta parte.  :yeah:
Tehnicile cu minciuni nu m-ar interesa decit strict informal, nu  poti cladi nimic respectabil pe minciuna. Adica m-as simti ca si cind as lua o nota mare prin copiat (ca tot e la ordinea zilei tema cu copy-paste). Or io vreau sa iau nota pe merit.
Deci, pls  :worthy:


 

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1212 : Vineri, 06 Iulie 2012, 00:03 »
@Caroline

Ai perfecta dreptate, lumea asta are nevoie de mai putina filozofie si de mai multa poezie!
Incep eu cu un  :flori:

Caroline

  • Vizitator
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1213 : Vineri, 06 Iulie 2012, 17:49 »
Nu cred ca neaparat de poezie are nevoie lumea, poezie care e metafora si care la urma urmei tot un fel de "minciuna" e, ci de mai mai multa iubire autentica... aceea pe care o simti nu neaprata o vorbesti, o declari, o cuceresti etc. Iubire de toate felurile, nu doar de cuplu, dar autentica. Pentru asta, exista o metoda care nu da rezultate decat in 1% din cazuri, dar atunci cand da, rezultatele nu sunt degeaba: Fii tu insuti, fara sa te straduiesti sa cuceresti prea tare. Cine te iubeste asa cum esti, va fi cucerit. Iar pe cine nu va fi cucerit doar cu atat, nu are rost sa cuceresti altfel.  ;)
Evident, exista doua conditii in ipoteza asta:
1. Fii sigur ca nu respingi o astfel de iubire inconstient, din teama de esec.
2. Fii sigur ca celalalt nu-ti spune doar ce intuieste c-ai vrea tu sa auzi.  ;D

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Tehnici de cucerire
« Răspuns #1214 : Marți, 17 Iulie 2012, 18:42 »
Multumesc Caro pentru raspunsul tau si-mi cer scuze ca revin cu intirziere. Deh, ca toti oamenii muncii mi-am luat si eu un mic concediu.
Si am plecat si "neinarmat" cu tehnicile de cucerire pe care speram sa le gasesc pe topicul asta. Glumesc.  :)
Acu sa nu creada cineva ca ca eu voiam sa-mi insusesc oaresce tehnici care sa ma prezinte drept altul decit cel care sint.
Adica nu cred ca daca de ex. imi place o fata din alta tara si-i  invat limba ca sa pot comunica mai bine cu ea (in loc sa dau doar din maini :D)  asta ma face ipocrit, neautentic, nesincer, etc. Cam asa vad eu si invatarea unei tehnici de cucerire, ca insusirea a inca unei limbi care sa te ajute sa-ti comunici mai eficient, mai complet, mai deplin trairile, sentimentele. 
Ai mare  dreptate cind spui ca trebuie sa fii iubit asa cum esti si ca pe cine nu cuceresti cu asta nici nu merita sa cuceresti. Si nici sa se lase cucerit(a)  :laugh:
Poezia insa e mai mult decit metafora, e mereu altceva, uneori e sunetul unei viori, alteori lumina unui amurg.