Autor Subiect: Tehnici de cucerire  (Citit de 226863 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #75 : Luni, 16 Mai 2011, 21:41 »
si asta e corect.
dar nu ne impiedica nimeni sa ne "comentam " pe aici despre subiect...mai trece timpu, mai luam o samanta, mai o vorba si deodata dragostea: toc toc toc ...la usa ...

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #76 : Luni, 16 Mai 2011, 21:43 »
am si sonerie.....si tot degeaba..:))

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #77 : Luni, 16 Mai 2011, 21:57 »
poate bataile ei in usa se confunda cu bataile inimii tale si nu o auzi din cauza asta ... opreste-ti inima si poate auzi dragostea cum bate in poarta.

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #78 : Luni, 16 Mai 2011, 22:00 »
eeeeeeeeeeeeee...asta da sfat pe  care sa-l pot urma...dankeschon..:)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #79 : Luni, 16 Mai 2011, 22:26 »

eu nu cer lucruri marete, doar astea:

1.sa am ce discuta cu el
2.sa ma faca sa rid
3.sa ma simt in siguranta
4.sa ia in considerare ce spun
5.sa simt ca persoana mea conteaza pt el
6.sa nu ma minta
7.sa ma trateze ca pe un egal
8.sa nu incerce sa ma schimbe
9.sa stie ce vrea (de la el in primul rind)
10.sa nu-mi fure libertatea

or mai fi, nu stiu, nu mai imi vine nimic acu

voi?




Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #80 : Luni, 16 Mai 2011, 22:48 »
am tot rasfoit topicul asta si in mintea mea se nascu o intrebare :

presupunand ca intalniti o persoana agreabila , bine mobilata la scufita , cu simtul umorului , bine crescuta , cu un fizic taman pe placul vostru , avand in general cam tot ce va doriti voi de la un partener(a) de viata , ei bine presupunand toate astea , cum procedati voi pentru a-i atrage atentia si ce faceti ca persoana respectiva sa-si doreasca a mai fi in compania voastra ?


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #81 : Luni, 16 Mai 2011, 22:59 »

eu nu cer lucruri marete, doar astea:

1.sa am ce discuta cu el
2.sa ma faca sa rid
3.sa ma simt in siguranta
4.sa ia in considerare ce spun
5.sa simt ca persoana mea conteaza pt el
6.sa nu ma minta
7.sa ma trateze ca pe un egal
8.sa nu incerce sa ma schimbe
9.sa stie ce vrea (de la el in primul rind)
10.sa nu-mi fure libertatea

or mai fi, nu stiu, nu mai imi vine nimic acu

voi?




1. tu gasesti subiect de conversatie din orice
2. tu razi tot timpul si-i molipsesti pe toti de veselie
2. poarta si tu o geanta cu bareta pe diagonala si zici ca ti-ai pus centura  ;D
4. sunt sigur ca stii cum sa impui punctul tau de vedere, cu mine ai facut-o si cred ca daca ti l-am respectat eu il respecta oricine.
5. este imposibil sa nu te remarce toata lumea, deci sigur contezi pentru toti din jur.
6. asta chiar nu e ok ...adevarul doare
7. cauta pe cineva la inaltimea ta...:)
8. la varsta asta nu ne mai schimba nimeni ...
9. nici tu nu stii ce vrei , de ce ar trebui sa stie el ?
10.asta nu ti-o poate fura nimeni ...numai poti sa o oferi ...

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #82 : Luni, 16 Mai 2011, 23:43 »

pai cu dragostea nu prea stau asa lucrurile: nu ne apucam noi de ea, se apuca ea de noi...



Asta e ca si cum ai spune ca Dumnezeu, Universul, soarta etc. e de vina ca ne indragostim. Nu cred ca dragostea se apuca de noi, ci o lasam noi sa intre atunci cand o simtim prin preajma si avem sufletul si mintea suficient de... libere ca sa o poftim inauntru. Dragostea nu e agataroare.

Ca sa fac o comparatie "rupta" din literatura clasica de groaza, dragostea e un vampir care vine peste tine doar daca il lasi sa intre  ;D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #83 : Marți, 17 Mai 2011, 01:34 »
am tot rasfoit topicul asta si in mintea mea se nascu o intrebare :

presupunand ca intalniti o persoana agreabila , bine mobilata la scufita , cu simtul umorului , bine crescuta , cu un fizic taman pe placul vostru , avand in general cam tot ce va doriti voi de la un partener(a) de viata , ei bine presupunand toate astea , cum procedati voi pentru a-i atrage atentia si ce faceti ca persoana respectiva sa-si doreasca a mai fi in compania voastra ?



pai tocmai asta a fost ideea mea de la inceput...
nu prea am vazut decat trimiteri pe articole de net, generalitati, etc...dar sa vad si eu ceva care sa plece chiar de la o doamna ...nimic...

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #84 : Marți, 17 Mai 2011, 02:56 »
Io cu creierul, tu cu bomboanele  ;D







N-am prea priceput eu ce legatura are melodia cu ce zisei (sau poate chiar n-are nici o legatura) dar mi-a placut. Am devenit un pic... romantic. Multumesc.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #85 : Marți, 17 Mai 2011, 03:24 »
Faptul de a spune ceea ce gandesc/simt (iar atunci cand nu sunt sigur de ceea ce gandesc/simt prefer sa nu spun nimic) tine atat de structura mea, cat si de confortul interior. Pentru ca daca spun o minciuna, inainte de a-l minti pe celalalt, ma mint pe mine. Si cum, inevitabil, sunt prima persoana pe care o iubesc (nu in sensul egoist, ci in sensul unei relatii sanatoase cu propira persoana), nu gasesc nici o placere in a ma faulta de unul singur :) Nu as simti absolut nici o placere in a spune unei persoane ca o iubesc, cand eu nu simt asta. Mai mult, chiar daca simt, trebuie sa fi sigur ca e vorba de iubire. Dorinta sexuala poate fi confundata cu iubirea si de multe ori se intampla asa. Caz in care ii spui persoanei ca o doresti, nu ca o iubesti.

Sunt foarte zgarcit in a folosi cuvinte ce tin de latura sentimentala, care ating sufletul celuilalt, sentimentele sale, cuvinte ce tin de legatura profunda pe care o exprimi rostind acele cuvinte. Si nu sunt zgarcit fiindca nu imi place sa le rostesc, ci fiindca, atunci cand le rostesc, trebuie sa fiu sigur ca ele exprima exact ceea ce simt. Si ca nu este doar o simtire superficiala.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #86 : Marți, 17 Mai 2011, 07:56 »
Faptul de a spune ceea ce gandesc/simt (iar atunci cand nu sunt sigur de ceea ce gandesc/simt prefer sa nu spun nimic) tine atat de structura mea, cat si de confortul interior. Pentru ca daca spun o minciuna, inainte de a-l minti pe celalalt, ma mint pe mine. Si cum, inevitabil, sunt prima persoana pe care o iubesc (nu in sensul egoist, ci in sensul unei relatii sanatoase cu propira persoana), nu gasesc nici o placere in a ma faulta de unul singur :) Nu as simti absolut nici o placere in a spune unei persoane ca o iubesc, cand eu nu simt asta. Mai mult, chiar daca simt, trebuie sa fi sigur ca e vorba de iubire. Dorinta sexuala poate fi confundata cu iubirea si de multe ori se intampla asa. Caz in care ii spui persoanei ca o doresti, nu ca o iubesti.

Sunt foarte zgarcit in a folosi cuvinte ce tin de latura sentimentala, care ating sufletul celuilalt, sentimentele sale, cuvinte ce tin de legatura profunda pe care o exprimi rostind acele cuvinte. Si nu sunt zgarcit fiindca nu imi place sa le rostesc, ci fiindca, atunci cand le rostesc, trebuie sa fiu sigur ca ele exprima exact ceea ce simt. Si ca nu este doar o simtire superficiala.


absolut. idem  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #87 : Marți, 17 Mai 2011, 08:03 »
am tot rasfoit topicul asta si in mintea mea se nascu o intrebare :

presupunand ca intalniti o persoana agreabila , bine mobilata la scufita , cu simtul umorului , bine crescuta , cu un fizic taman pe placul vostru , avand in general cam tot ce va doriti voi de la un partener(a) de viata , ei bine presupunand toate astea , cum procedati voi pentru a-i atrage atentia si ce faceti ca persoana respectiva sa-si doreasca a mai fi in compania voastra ?



eu am spus. nu folosesc strategii. sunt eu insami. daca e sa ma placa cineva, ma va placea fix pentru ceea ce sunt, daca nu, inseamna ca nu e cazul... pe de alta parte, am convingerea ca atunci cand imi place (placea) cu adevarat cineva (rar, extrem de rar... :)) se intampla un fel de transmisiune energetica fiindca, fara sa fac ceva special, persoana aceea isi indreapta si ea atentia spre mine, de asemenea. cu alte cuvinte, de cate ori mi-a placut cineva realmente si acea persoana m-a placut pe mine. nush' de mi-o mai merge si la varsta asta, dar in tinerete functiona perfect.  :) carevasazica, probabil ca eu "lucrez" cu energia gandului.  :D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #88 : Marți, 17 Mai 2011, 08:52 »
Eeeeee, uite ca tot noi avem raspunsuri mai de bunsimt decat "goagal"...
Deci, daca am inteles bine, cea mai buna tehnica de cucerire este sa fii tu insuti, sa nu faci nimic  si sa lasi afinitatile comune, feelingul si empatia sa lucreze pentru tine...
De acord cu asta si in cazul meu se potriveste perfect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #89 : Marți, 17 Mai 2011, 09:02 »
da, asta e opinia mea. daca "vrajesti' pe cineva jucand un rl, s-ar putea ca atunci cand iesi din el (din rol), celalalt sa fie (foarte) dezamagit. cred ca atunci cad cineva te place asa cum esti (cu defecte cu tot), relatia, cu fundatie onesta, are mult mai multe sanse sa creasca frumos, sa dureze.

ma bucur ca gndesti la fel, dar parca tu propuneai subiectul "strategii de agatat".