Autor Subiect: Tehnici de cucerire  (Citit de 226060 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #45 : Luni, 16 Mai 2011, 01:30 »
un exemplu :)
spune: te iubesc, as vrea sa-ti pun luna de pe cer in brate , iti ofer cadou universul intreg...
face: ii cumpara un trandafir ca un buchet deja e prea mult...
gandeste: de-as reusi sa o bag in pat mai repede ca sapt viitoare vine nevasta din delegatie si pierd okazia...
n-am gasit altceva mai bun dar cred ca intelegi ce vreau sa spun .

Eu nu inteleg ce vrei sa spui. Creierul meu "extraterestru" nu functioneaza asa. N-a functionat niciodata astfel si ii e greu sa proceseze. In directia asta a sentimentelor, cam totdeauna e concordanta intre ceea ce spun, fac si gandesc. Adica nu pot spune altceva fata de ce am gandit/simtit in prealabil. Si nu spun lucruri de care nu sunt si sigur ca le pot face. Prefer sa spun mai putin si sa fac mai mult, decat sa spun mai mult si sa fac mai putin sau deloc. Probabil asta e unul din motivele pentru care sunt singur, relational vorbind, majoritatea femeilor fiind instinctual pregatite sa gandeasca vizavi de un barbat pe structura expusa de tine :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #46 : Luni, 16 Mai 2011, 07:17 »
Hai sa fim sincere...ce ne atrage la inceput... poate ...infatisarea,mirosul, manierele,gesturile...dupa care ne indreptam atentia catre inteligenta si alte chestii grele..:)
la mine zau ca nu functioneaza asa, francesca. sigur ca aspectul ingrijit si manierele agreabile sunt foarte importante dar mult mai atragatoare mi se par o privire si/sau o prezenta inteligenta, expresiva...
cat despre cip_si_dale aia :D, nu numai ca nu-mi spun mare lucru, dar mi se par si penibili cum isi exiba ei acei muschi care nu le folosesc la mare lucru.  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #47 : Luni, 16 Mai 2011, 07:36 »
cred ca cea mai buna tehnica de cucerire e sa fim noi insine

absolut. e cea mai onesta si functioneaza pe termen lung, nu doar cat e "fardul" la locul lui.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #48 : Luni, 16 Mai 2011, 08:20 »
farmecul personal?!!?
sau sunt eu  de moda veche ?

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #49 : Luni, 16 Mai 2011, 08:57 »



Eu nu inteleg ce vrei sa spui. Creierul meu "extraterestru" nu functioneaza asa. N-a functionat niciodata astfel si ii e greu sa proceseze. In directia asta a sentimentelor, cam totdeauna e concordanta intre ceea ce spun, fac si gandesc. Adica nu pot spune altceva fata de ce am gandit/simtit in prealabil. Si nu spun lucruri de care nu sunt si sigur ca le pot face. Prefer sa spun mai putin si sa fac mai mult, decat sa spun mai mult si sa fac mai putin sau deloc. Probabil asta e unul din motivele pentru care sunt singur, relational vorbind, majoritatea femeilor fiind instinctual pregatite sa gandeasca vizavi de un barbat pe structura expusa de tine :)
[/quote]

     Bineinteles ca nu intelegi mecanismul de gandire al pamantenilor, ca de-aia esti extraterestru! Dar din nefericire @optimus sum are dreptate: multe femei s-ar lasa cucerite de asemenea gen de macho men! Ia uita-te doar la cate sali umplu musculosii astia brainless! Si cine ii ovationeaza? Nu exemplare din sexul frumos? Si barbati care una spun si alta gandesc avem la tot pasul! Dar ceea ce nu stiu ei e ca o femeie, daca vrea sa fie cucerita nu are nevoie de prea mult, dar procedeaza ca gaina cu cocosul din banc: "daca ma las prea usor, zice ca sunt curva, daca fug, zice ca sunt proasta... mai bine ma impiedic!"

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #50 : Luni, 16 Mai 2011, 09:37 »
Eu nu inteleg ce vrei sa spui. Creierul meu "extraterestru" nu functioneaza asa. N-a functionat niciodata astfel si ii e greu sa proceseze. In directia asta a sentimentelor, cam totdeauna e concordanta intre ceea ce spun, fac si gandesc. Adica nu pot spune altceva fata de ce am gandit/simtit in prealabil. Si nu spun lucruri de care nu sunt si sigur ca le pot face. Prefer sa spun mai putin si sa fac mai mult, decat sa spun mai mult si sa fac mai putin sau deloc. Probabil asta e unul din motivele pentru care sunt singur, relational vorbind, majoritatea femeilor fiind instinctual pregatite sa gandeasca vizavi de un barbat pe structura expusa de tine :)

Pai si mie mi-a fost greu sa inteleg mecanismul asta dar fiind o minte tehnica , ca orice vulcanian care se respecta, pana la urma l-am descoperit... ;D
Acum serios, cei ca tine care fac ce spun si ce gandesc sunt din ce in ce mai putini (specie pe cale de disparitie ),dar tocmai pe aceia ar trebui sa-i caute/gaseasca doamnele de aici... ca nu reusesc sa vada dincolo de cuvinte si se lasa aburite si atat este tocmai problema care am ridicat-o...
nu le fac o vina doamnelor ca nu reusesc sa descopere adevaratii barbati din spatele "papusarilor" ... O societate, un grup, extrapoland la scara macro, populatia unei tari, sau a unei planete este reprezentata direct prin lideri. liderii unui grup/tari/planete sunt cei care dicteaza cursul apei si tinta finala a evolutiei indivizilor care compun grupul...
deci:
ce fel de oameni sunt politicienii, guvernantii, mogulii masmedia, formatorii de opinie, etc? cred ca fiecare stiti raspunsul... ei sunt exemplul de urmat pt a fi un "om de succes", nu ?
Dati-mi un exemplu de politician, patron de televiziune, om de afaceri, roman, ca sa ne limitam la romania, care sa iasa din tiparul meu de mai sus...
si atunci cum sa judecam pe dragele noastre prietene de aici, ca se lasa inselate ?
tiparul feminin care constituie majoritatea este diferit de cel barbatesc in caracteristici , dar este complementar lor.
si ne mai miram de ce sunt tot mai multi si tot mai izolati, "singuraticii" care nu-si gasesc perechea in majoritate...
nu disper, nu ma lamentez , nu ma resemnez...continui sa caut pana voi gasi si regasi pe cei asemenea mie...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #51 : Luni, 16 Mai 2011, 10:58 »
@optimus, am intalnit persoane (si femei dar si barbati) care opteaza pt aceasta "aburire" si se lasa cucerite de tehnica asta.
sau le place sa linguseasca si sa fie la randul lor lingusite(ca tehnica de cucerire), cu riscul de a fi ranite, mintite.

da, intradevar sunt tot mai putine persoane care ce gandesc aia si fac pt ca nu se mint in primul rand pe ele iar stacheta prea ridicata nu aduce nimic decat o lunga asteptare, timp irosit.

sa fim noi insine, spunea cineva, foarte corect dar nu cumva am uitat sa fim noi ?


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #52 : Luni, 16 Mai 2011, 10:58 »
Am recitit acest topic de la inceput la sfarsit, am ramas cu un gust amar, probabil de la cafea... :(
Vad ca in comunitatea noastra este la mare pret "creierul"... Creierul este simbolul folosit pt inteligenta...pentru "minte"
deci doamnele noastre apreciaza inainte de orice ca barbatul sa aiba minte... off ce asemanare (poate neintamplatoare) cu celalalt "minte", de la minte-ma frumos...
deci nimeni nu mai apreciaza sufletul... un barbat cu suflet nu va face trebuinta , nu-i asa ? Uitati doamnelor ca inteligenta are rolul ei dara fara suflet , o relatie devine rapid doar un targ...
un barbat mai putin inteligent dar care are suflet , pune suflet in relatia lui si intradevar IUBESTE!
Voi cautati iubire alegand barbati cu "minte" ?  ;D

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #53 : Luni, 16 Mai 2011, 13:29 »
   Iubirea langa un om limitat intelectual trece ca un foc de paie! Pana la un moment dat se rezolva cam totul in pat, dar dupa??? Sa stai si sa ii auzi ineptiile, subiectele limitate de conversatie, condimentate cu asasinarea constanta a Limbii Romane... sa ma ierti dar mie una mi se pare de neacceptat! Oricat suflet ar pune intro relatie! Poate nu toate femeile gandesc la fel, dar asta e punctul meu de vedere vis-a-vis de minte versus suflet!

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #54 : Luni, 16 Mai 2011, 14:54 »

 ;D ;D ;D
Carmen draga mea... cu un om care are numai minte si suflet ioc ti-ar fi fost de 10 ori mai greu...
Bine este sa gasesti un om echilibrat din acest punct de vedere.
Ideal este sa-ti gasesti un om asemeni tie la minte si suflet...
si nu mai poza in intelectual rece , ca tot o romantica vei ramane

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #55 : Luni, 16 Mai 2011, 16:29 »
cred ca mai degraba ne lasam cuceriti de un "intreg" ....suflet , minte, calitati, defecte, aspect fizic, etc...
nu exista un singur lucru care sa ne atraga la o persoana...

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #56 : Luni, 16 Mai 2011, 16:56 »
corect... de acord ...
de asta mi se spune ca sunt irezistibil si totusi fug toti de mine ca dracul de tamaie...  ;D
probabil modestia mea ii atrage pe unii dar imediat geniul din mine ii pune pe fuga... ;D ;D ;D

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #57 : Luni, 16 Mai 2011, 17:03 »
Optimus...spuneai mai inainte :
Ideal este sa-ti gasesti un om asemeni tie la minte si suflet...

in cazul acesta nu mai fug toti de tine...te accepta asa cum esti  :)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #58 : Luni, 16 Mai 2011, 17:35 »
draga adda... eu sunt bun sa dau sfaturi , dupa cum vezi , numai pe mine nu reusesc deloc sa ma sfatuiesc...cizmarul nu are cizme...
cred ca sunt mai multi care dau un sfat celor din jur, iar ei nu stiu ce e bine sau rau pt ei..

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Tehnici de cucerire
« Răspuns #59 : Luni, 16 Mai 2011, 18:33 »
   Iubirea langa un om limitat intelectual trece ca un foc de paie! Pana la un moment dat se rezolva cam totul in pat, dar dupa??? Sa stai si sa ii auzi ineptiile, subiectele limitate de conversatie, condimentate cu asasinarea constanta a Limbii Romane... sa ma ierti dar mie una mi se pare de neacceptat! Oricat suflet ar pune intro relatie! Poate nu toate femeile gandesc la fel, dar asta e punctul meu de vedere vis-a-vis de minte versus suflet!

din pacate, asa e.
sigur ca bunatatea este foarte importanta, chiar decisiva, dar parca ne refeream la ce ne "atrage" intai si intai...
trebuie spus ca la multe dintre femei iubirea e pereche buna cu admiratia. cand o femeie nu-si poate privi / asculta partenerul cel putin cu multumire, daca nu cu admiratie...e foarte probabil ca ceva sa scada si in iubire.... pare crud, dar asa e mecanismul psihologic feminin... or fi si exceptii