Autor Subiect: Nevoia de culoare  (Citit de 69545 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Nevoia de culoare
« : Duminică, 14 Februarie 2010, 11:56 »
Forma contureaza si sugereaza. Spatialitatea da masura si confirma. Culoarea insa este ceva fin, rafinat, o chimie a placerii vizuale...
Atras mult de pictura, mi-a placut sa privesc, sa inteleg si sa ma autoeduc pentru a putea avea si ...pareri. Admir talentul si fatezia cu care este insufletita panza sub magia pensulei. Sunt lucrari care imi opresc pasii, in fata carora incerc o admiratie si o revelatie a formei si culorii. Extraordinar cum sensibilitatea, inspiratia si mestesugul pot transforma o simpla bucata de panza si niste culori in tub, in ceva atat de frumos!
De multe ori, privind un tablou ai senzatia unei usurinte in a-l copia in a-l reproduce. Chiar o tentatie. Dar luati o pensula si incercati. O sa vedeti ca si macar reproducerea este un lucru aproape imposibil. Pe langa ca este si un act nedrept. Un tablou reprezinta o clipa din viata artistului, un moment in care si-a deschis sufletul, in care ne-a lasat sa-i intelegem sentimentele si senzatiile. Copierea chiar ea si perfecta nu poate sa insufleteasca pictura. Viul sta doar in original. A copia inseamna a si fura ceva din sufletul artistului.
Am incercat si eu sentimentul intinderii constiente a culorii pe panza. Este cu adevarat extrordinar. Faza acea de combinare fizica in care obtii nuanta dorita, tonul pe care-l identifici mental, in care ochiul accepta ce face mana, este unic. Ai de multe ori imboldul de a lua culoarea cu mana si de a o pregati in palma; apoi sa o intinzi. Senzatia si necesitatea asta vine probabil din nevoia de a fi mai aproape de panza, de a simti textura ei. Crezi ca pensula nu o poate face asa de bine...
Culoarea nu este insa doar cea care insufleteste un tablou. Totul in jurul nostru este culoare. Intamplatoare sau nu.
Am creat fiecare dintre noi un cod al nuantelor care ne plac. Daca suntem intrebati de ce ne place mai mult negrul sau rosu, turcoazul sau oranjul, n-am putea da o explicatie motivata. Ne place si atat. Fara argumente. Asta pentru ca creierul nostru percepe diferit nuantele. Nu este obligatoriu ca tuturor sa ne placa rosu corail cum nu tuturor le place albul. Nevoia de stridenta a culorii a unora dintre noi, vine tot din creier, din necesitatea unei echilibrari mentale. Fiecare dintre noi este caracterizat si personalizat de o culoare. Ca este potrivita sau nu, asta este o alta discutie. Ca si combinatiile de culoare.
Stiinta de a folosi mai multe culori si a le alatura pe cele potrivite vine dintr-o anumita educatie, dar si dintr-o perceptie mai buna. Sunt oameni care se nasc cu abilitatea de a potrivi culorile. Sunt altii insa, care desi cu educatie, nu o sa reuseasca niciodata sa o faca. Mintea lor nu este setata pentru identificarea combinatiilor optime, pentru lego-ul culorilor.
Cel mai bun artist, cel care a gasit cele mai frumoase nuante, cel care le-a pus in valoare cel mai bine, este fara indoiala, natura. Pentru ca tot ce ofera ea cromatic, este firesc. Verdele este langa albastru, bejul langa maro, griul langa galben. Ce spectacol de culoare ofera o miriste acoperita de flori de camp! Si ce risipa de nuante fericite de galben si maro face natura, toamna, in padurile de fag si de artar...
Doar noi oamenii  intervenim in minunatul festival de nuante al naturii: uneori fericit, alteori de-a dreptul dezastruos. Stridenta agasanta  a unor monumente ale prostiei si nesimtirii, rodul unor criminali ai frumosului, nu face decat sa anuleze si estompeze placutul din jur.Din pacate inca n-am stiut sa facem o institutie si o lege a frumosului, care sa pedepseasca pe cei care-l distrug...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #1 : Luni, 15 Februarie 2010, 19:38 »
Te-am vazut misunand prin forum, Capsuna...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #2 : Luni, 15 Februarie 2010, 23:21 »
Misun, dau un pic de culoare...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #3 : Marți, 16 Februarie 2010, 14:18 »
Sa fie pale, in ton cu vremea...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #4 : Marți, 16 Februarie 2010, 15:39 »
Hai sa zicem un pic de roz, in curand am sa ma coc si voi adauga rosu.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #5 : Marți, 16 Februarie 2010, 15:55 »
Prin alte parti s-a copt, este deja rosu.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #6 : Marți, 16 Februarie 2010, 16:56 »
Ce face un oltean cu doua pietre in buzunar inainte de culcare...?!

Cu una stinge televizoru`...

Iar cu cealalta piatra verifica daca e inchis geamu`...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #7 : Marți, 16 Februarie 2010, 18:00 »
Capsuna tu ai ceva cu oltenii?

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #8 : Marți, 16 Februarie 2010, 18:08 »
Nu. Am citit bancul din intamplare si mi-a placut. Vi l-am scris si voua.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #9 : Marți, 16 Februarie 2010, 18:27 »
Ma uitam acum pe net si am dat de niste miniaturi senzationale. Initial am crezut ca sunt fotografii, pentru ca asta cautam, apoi am avut senzatia unei prelucrari Photoshop, pentru ca in final sa citesc si textul care insotea pozele: sunt modele miniaturale facute de un american. Nu sunt minunate?

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #10 : Marți, 16 Februarie 2010, 23:20 »
Apropo de olteni, stiti de ce blondele sunt tacute in momentele intime? Pt ca stiu si ele ca nu e frumos sa vorbesti cu gura plina! Prost banc, nici mie nu mi-a placut, dar altul nu stiam la subiect.

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #11 : Marți, 16 Februarie 2010, 23:26 »
Cum face o blonda avort? Ptiu!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #12 : Marți, 16 Februarie 2010, 23:32 »
cum face o blonda sex protejat? Incuie portiera sau usa de la WC-ul carciumii!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #13 : Marți, 16 Februarie 2010, 23:37 »
Mai stie cineva bancuri cu olteni? Eu cu blonde mai cunosc cateva sute, dar astea de mult nu mai sunt bancuri...

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #14 : Miercuri, 17 Februarie 2010, 00:29 »
In primul rand ar trebui ca de fiecare data cand scrii sa specifici care din cele doua personalitati ale tale este activa, tu sau bautura. Asta e singura problema a celor care sufera de dublarea personalitatii. Si ar mai fi una, aceea ca te trezesti cu ochii vineti cand cele doua personalitati conlocuitoare se bat.
Si eu stiu o multime de bancuri faine cu blonde si pot sa te invat chiar.
Dar pe aia cu vulpea care nu ajunge la struguri o stii?