Autor Subiect: Nevoia de culoare  (Citit de 69558 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #15 : Miercuri, 17 Februarie 2010, 03:30 »
Care, cu vulpea blonda sau olteana?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #16 : Joi, 18 Martie 2010, 10:54 »
Culorile mele preferate: alb, roz.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #17 : Joi, 18 Martie 2010, 11:08 »
Simti ca ai nevoie de un impuls de energie? Te-ai ridicat din pat si te simti cam trist? Vrei sa prinzi forta inainte de intalnirea de care depinde viitorul proiectului tau? Schimbarea dispozitiei se poate face foarte simplu prin cateva modificari asupra culorilor din garderoba ta si din decor. In antichitate, oamenii practicau cromoterapia pentru a combate diferitele boli. How To Do Things, citat de ziare.com, te invata cum iti pot influenta viata culorile.

Culoarea albastra inspira incredere, siguranta si liniste. Acesta este un motiv pentru care pilotii si politistii au uniforma albastra. De asemenea, albastrul este folosit pentru costumele office pentru ca sugereaza fiabilitatea. Oamenilor care stau intr-o camera cu pereti albastri le poate scade tensiunea arteriala, le va fi redusa pofta de mancare si o sa se simta mult mai calmi. De asemenea, albastrul scade tonusul muscular si calmeaza respiratia.
Opusa albastrului este culoarea rosie, care reprezinta caldura si energie. Daca vei alege culoarea rosie pentru a te imbraca, te vei simti mai motivat, indraznet si mai entuziasmat. Culoarea rosie este foarte intalnita la autoturisme, pentru ca le ofera posesorilor un sentiment de excitare si de aventura. Culoarea rosie intareste vointa si faciliteaza regenerarea celulara.
Verdele este una dintre cele mai populare culori si poate face o persoana sa se simta mai sanatoasa, tanara, energica si reinnoita. Din acest motiv, costumele medicilor sunt de obicei verzi si multe spitale utilizeaza verdele in decor. Cea mai parte a naturii este verde, asa ca daca vrei sa iti schimbi starea de spirit este de ajuns sa faci o mica plimbare intr-un parc sau sa mergi la padure pentru cateva ore.
Galbenul inspira fericire, optimism si speranta. Este culoarea soarelui si a multor flori de vara. Mai multe studii au aratat ca pacientii care primesc un buchet de flori galbene se vindeca mult mai repede.
Culoarea preferata a lui Frank Sinatra, portocaliul, te face sa te simti mai energic. Este o culoare care sporeste atentia, de aceea este folosita pentru vestele de salvare si pentru semnele de atentionare. Cei care participa la o petrecere fara sa aiba un partener sunt sfatuiti sa poarte haine portocalii pentru a atrage conversatia.
Negrul este culoarea doliului, a tristetii si a depresiei. Cu siguranta negrul nu este culoare care sa imbunatateasca starea de spirit a unei persoane. Cu toate acestea, multi prefera aceasta culoare pentru ca inspira putere.
Vrei sa te simti linistit si sa te concentrezi asupra micilor bucurii ale vietii? Atunci trebuie sa porti culoarea alba, pentru ca simbolizeaza puritatea si inocenta. Se recomanda culoarea alba pentru peretii casei pentru ca da senzatia de racoare si spatiu.

Sursa

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #18 : Joi, 18 Martie 2010, 11:12 »
In Slovacia, am vazut multe hoteluri care-si desfintasera piscinele si le inlocuisera cu centre de relaxare, care ofereau printre multe altele s cromoterapie. Atunci am stopat si eu lucrarile la piscina si m-am gandit mai serios la tendinta asta noua data si generata de nevoia de a mai atenua din nebunia care ne asalteaza pe toti

Dorin

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #19 : Joi, 18 Martie 2010, 11:26 »
   Un bun filmulet de relaxare ... nu stiu daca o sa-mi iese postul de pe youtube asa cum vreau
  [youtube][//watch?v=4WzQGDuazAI]

Dorin

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #20 : Joi, 18 Martie 2010, 11:26 »
    Se pare ca nu ....

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #21 : Joi, 18 Martie 2010, 19:12 »
@Dorin, cumva era asa ceva?:)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/4WzQGDuazAI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Dorin

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #22 : Vineri, 19 Martie 2010, 10:29 »
   Da , la asta ma refeream

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #23 : Duminică, 21 Martie 2010, 09:57 »
intr-una din zile a trebuit sa strabat orasul de la un capat la altul
am prins un loc in autobuz, pe scaun, langa geam
cu cat ma apropiam de centru, cu atat lumea din statii era mai colorat imbracata
in rest, cand intra autobuzul in statie vedeai o masa gri, amorfa
uitati-va pe strada si spuneti ce culori vedeti
negru, gri, maro,..
deprimant, nu?


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 17:50 »
rasfoind pe aici am dat de acest topic.
la vremea cand a fost scris nu aveam cum sa inteleg ce vroia Gigi sa spuna prin:
 
De multe ori, privind un tablou ai senzatia unei usurinte in a-l copia in a-l reproduce. Chiar o tentatie. Dar luati o pensula si incercati. O sa vedeti ca si macar reproducerea este un lucru aproape imposibil.

Acum stiu cat de greu este sa realizezi pe panza ceea ce ochii minti vad. Tehnica este de multe ori in urma a ceea ce mintea "vede".
Inteleg cat de diferiti sunt artisti prin viziunea lor si cat de mult conteaza culoarea in viata noastra doar ca zoriti de cotidian nu ii acordam nici o atentie.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #25 : Vineri, 06 Mai 2011, 14:56 »

Eu sunt foarte atenta la culori, imi dicteaza starea mea si dispozitia ce culori sa aleg.
Intr-o perioada aveam doar griuri prin sifonier. Cind am depasit faza respectiva, au aparut si culorile mai vii in viata mea.


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #26 : Vineri, 06 Mai 2011, 18:02 »
culoarea nu este numai o culoare...nu este numai o incantare pentru ochi... culoare vine din interiorul nostru, ne reprezinta emotia si starea de spirit. de multe ori ati trecut pe langa o floare si cred ca a-ti perceput nuanta ei diferit de fiecare data chiar daca are aceeasi culoare . mie mi sa intamplat, nu o data sa percep culorile rochiei unei partenere de viata diferit , in functie de evenimentul si de situatia in care purta acea rochie...tot rosie era sa ziceam , dar de un rosu singeriu si aprins cand mergeam la o nunta , si totusi de un rosu tipator si trist cand am fost la o receptie busines, la care nu aveam nici un chef sa merg... de aceea zic, ca sentimentele sunt culori si culorile sunt sentimente...parerea mea...

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #27 : Vineri, 06 Mai 2011, 19:46 »
Goethe spunea despre culori ca “actioneaza asupra sufletului, putand trezi sentimente diferite, idei, emotii, care ne aduc liniste sau, dimpotriva, ne agita si provoaca tristete”.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #28 : Vineri, 06 Mai 2011, 19:53 »
nu pot sa pec la salata de boeuf fara sa va spun, stiintific, cum e cu perceptia realitatii, in functie de niste "filtre" personale: varsta, sex, cultura, experienta, temperament, stare, etc.... Deci, starea influenteaza perceptia a orice, inclusiv a culorilor.  ;)
mereu imi spun ca stiinta asta, bat-o vina, omoara poezia din mine.  :D :D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Nevoia de culoare
« Răspuns #29 : Vineri, 06 Mai 2011, 20:00 »
probabil ca nu va inchipuiti cat de mult spun despre fiecare preferintele coloristice..

http://www.mihneafiran.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=110