Autor Subiect: ZEN  (Citit de 64325 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
ZEN
« : Marți, 24 Mai 2011, 16:17 »

topic initiat de OPTIMUS SUM



optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #1 : Marți, 24 Mai 2011, 17:51 »
Zen
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Zen este un curent filosofico-religios al budismului mahayana. Începând cu secolul XX, filosofia Zen este introdusă și în Europa.

Numele zen vine de la pronunția japoneză a cuvântului chinezesc chan (禅), care se trage de la cuvântul sanscrit dhyāna „meditație” sau „stare meditativă”.

Istoric Zen este un budism adaptat pentru Japonia. Răspândirea cea mai largă având loc în perioada Evului Mediu, când Zen devine "religia oficială" a clasei conducătoare japoneze- samuraii.

Zenul este transmisia exactă a practicii zazen. Este practica posturii și a respirației corecte, cu corpul și mintea unificate, abandonând astfel orice idee sau spirit de căutare ori de profit personal, detașat de complicațiile minții egoiste. Este postura în care "trezitul" Shakyamuni a atins iluminarea acum 2600 de ani. Maestrul Deshimaru o numea „întoarcerea la condiția normală, originară, universală a corpului și a minții”.
Zazenul se adresează deci tuturor, fără deosebire de vârstă, sex sau inteligență. Kodo Sawaki spunea: „Lăsați zazenul să facă zazen!”.
Zenul nu este filosofie, nu este psihologie, nu este doctrină. El este dincolo de filosofii, de concepte, de forme. Esența zenului nu se exprimă prin cuvinte.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #2 : Marți, 24 Mai 2011, 18:06 »
cateva principii ZEN care ar trebui sa le avem in minte mereu...stiu ca nu vom reusi dar cand avem nevoie de o "cale" sa o putem regasi si aici ... si daca le citim de mai multe ori , poate le vom memora si le vom urma pana la urma .


Cele mai importante lucruri din viata nu sunt lucrurile.

Gasirea greselilor la altii este un talent ce trebuie îngropat.

Mantuirea este gratuita, dar nu ieftina.

Dusmanii se fac, nu se nasc.

Viata este fragila, manevrati-o cu rugaciune.

Recunoasterea greselilor nu este niciodata o greseala.

Daca vrei sa omori timpul, fii sigur ca-i al tau.

Calea spre cer este sa întorci spre dreapta si s-o tii drept înainte.

Unii sunt foarte punctuali venind întotdeauna tarziu.

Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #3 : Marți, 24 Mai 2011, 18:42 »
Iulia... a fi zen , inseamna a nu face nici rau nici bine..inseamna sa traiesti pentru viata , pentru tine ca om si nu pentru ce te inconjoara...
ca sa-ti dau un exemplu, copacul din parc , traieste, nu-i pasa ca doi oameni s-au luat la bataie in fata lui, nu-i pasa ca o pasare s-a asezat pe creanga lui... nu cauta nimic , nu iscodeste , nu sufera si nu se bucura. el face parte din acest univers si traieste impreuna cu acest univers fara sa se intrebe de ce traieste ...copacul este zen, este fericit ... asta ne invata zen...acum tu trebuie prin filtrul eului tau sa iei din zen ce te reprezinta , ce te linisteste si te face sa fii un om mai bun . zen nu-ti arata decat o cale , tu alegi pe cat din aceasta cale iti este confortabil sa mergi ...

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #4 : Marți, 24 Mai 2011, 18:43 »
    Nu stiu daca e vorba de nepasare cat de senzatia de desertaciune! Ne zbatem inutil, in loc sa facem "pluta pe spate" in valurile agitate ale vietii! Nu necazurile sunt neaparat cauza nefericirilor noastre, cat mai ales atitudinea noastra vis--vis de ele!...Dar parca am mai scris asta candva pe undeva prin forumul asta stufos!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #5 : Marți, 24 Mai 2011, 18:45 »
    Oricat de zen ar fi copacul, parca nici asa, "de lemn" nu pot sa fiu! As avea ceva reactii, daca as putea sa intervin in proximitatea mea sa schimb o situatie nefasta!

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #6 : Marți, 24 Mai 2011, 18:51 »

ha ha carmen spiritul justitiei!!

zen cred ca e o atitudine pe care noi o intelegem mult mai greu decat ei. noi astia ne-asiatici.


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #7 : Marți, 24 Mai 2011, 18:54 »
nu iulia, nu are treaba cultura traditionala sau obiceiurile cu Za Zen... se pot asimila invataturile zen si se pot pune in practica ... nu uita de confucianism... nu ?

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #8 : Marți, 24 Mai 2011, 19:02 »
da asa e, dar la noi e altceva, noi le preluam, ei se nasc cu asta in aer, in preajma, in viata de zi cu zi. ei asa sunt educati.
aaa, am vazut acu citeva zile un film si in el un calugar care traia izolat de lume crestea un copil. intr-o zi copilul se juca legind o pietricica de ce prindea prin preajma, un pestisor, o broscuta etc. nu i-a zis nimic nu l-a certat dar in timpul somnului i-a legat si el o piatra de mijloc si cind s-a trezit copilul l-a trimis sa vada ce se intimplase cu animalutele, care bineinteles murisera. asta educatie. mi s-a parut asa o lectie de viata...


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #9 : Marți, 24 Mai 2011, 19:06 »
nu e chiar asa iulia...este adevarat ca o traditie exista , dar intr-un fel orice cultura are partea ei de zen..ai vorbit vreodata cu un calugar ortodox adevarat , nu o facatura de popa care nu face doi bani ? multe din precetele si morala ortodoxa se potrivesc ca o manusa cu invataturile zen . este o parte din "inteligenta" universal valabila a religiilor...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #10 : Marți, 24 Mai 2011, 19:49 »
precum si carmen spunea, stufos e forumul din cauza subiectelor care au diverse denumiri dar care exprima aceleasi lucruri  :)

Gasirea greselilor la altii este un talent ce trebuie îngropat. - sa fim seriosi, pai unde mai este corectia, evaluarea si evolutia.

Mantuirea este gratuita, dar nu ieftina. - hm !

Dusmanii se fac, nu se nasc. - intai ei se nasc apoi noi avem grija sa existe.

Viata este fragila, manevrati-o cu rugaciune. - zen ?

Recunoasterea greselilor nu este niciodata o greseala. - dar ce e?

Daca vrei sa omori timpul, fii sigur ca-i al tau. - atunci sa avem grija !

Calea spre cer este sa întorci spre dreapta si s-o tii drept înainte. - multe cuvinte care nu spun nik.

Unii sunt foarte punctuali venind întotdeauna tarziu. - iar hm !

Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta. - gresit !

toate aceste principii isi au corespondent in topicurile existente  :)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #11 : Marți, 24 Mai 2011, 19:54 »
   Dragilor, eu cred că este momentul să medităm.... 

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #12 : Marți, 24 Mai 2011, 20:53 »
numai atat poti , Marcutza draga ?
credeam ca poti mai mult ... ;D ;D ;D ;D ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #13 : Marți, 24 Mai 2011, 20:56 »
Toate sunt adanci....insa eu nu inteleg sensul celei din urma "Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta." de ce ar vrea-o franta?  :(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #14 : Marți, 24 Mai 2011, 21:03 »
Raspuns pentru Marcuta

Gasirea greselilor la altii este un talent ce trebuie îngropat. - Nu avem a judeca pe nimeni. evolutia este a noastra, individuala; e "intre noi si Dumnezeu".

Mantuirea este gratuita, dar nu ieftina. Oricine are acces la mantuire, dar se ajunge greu

Dusmanii se fac, nu se nasc. - Nimeni nu ni se naste dusman...faptele noastre (trecute sau prezente) ni-i determina astfel

Viata este fragila, manevrati-o cu rugaciune. asta e absolut minunata.

Recunoasterea greselilor nu este niciodata o greseala. e o virtute si o cale de vindecare


Daca vrei sa omori timpul, fii sigur ca-i al tau. nu omori timpul altuia

Calea spre cer este sa întorci spre dreapta si s-o tii drept înainte.

Unii sunt foarte punctuali venind întotdeauna tarziu
. - adica (destinul ii) intarzie ca sa ajunga la momentul oportun

Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta. - asta n-o pricep nici eu