Autor Subiect: ZEN  (Citit de 63747 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #15 : Marți, 24 Mai 2011, 21:07 »

poate pt ca in durere te intorci mereu la el ?


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #16 : Marți, 24 Mai 2011, 21:09 »
aceasta-i calea "ultima". invatarea prin suferinta. cred ca n-ar avea nimica impotriva daca ne-am ilumina fara suferinta totala. sau ma-nsel?

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #17 : Marți, 24 Mai 2011, 21:10 »

nu stiu unde vazusem ca suferinta inseamn purificare. so...


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #18 : Marți, 24 Mai 2011, 21:14 »
atunci cuvantul corect era "purificata". "franta" are conotatie negativa

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #19 : Marți, 24 Mai 2011, 21:16 »

dar esti de acord ca suferinta te schimba? desi nu intotdeauna ii face pe oameni mai buni...


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #20 : Marți, 24 Mai 2011, 21:17 »
da. este adevarat. pe unii ii acreste, pe altii ii inalta

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #21 : Marți, 24 Mai 2011, 21:22 »
pt marci :
Arca lui Noe
Tot ce trebuie sa ştiu despre viaţa am învaţat de laArca lui Noe
Unu : Nu pierde barca.
Doi : Aminteşte-ţi ca toţi suntem în aceeaşi barca.
mica draga ,
"dumnezeu ne vrea inima franta" , este o metafora care se refera la faptul ca tot ce ti se intampla in viata este de natura divina...tot ce te face sa suferi are un scop si cu cat suferi mai mult cu atat mai aproape de Dumnezeu esti...
preceptul este de natura ortodox laica ...
 personal nu stiu ce sa cred , este un concept elegant si moral care iti ofera o perspectiva ...stiu ca intrucatva primesti o alinare atunci cand cand ti-e greu si te rogi. de unde vine acea alinare ma depaseste, poate chiar din interiorul tau sau poate este de natura divina , dar sincer am folosit-o de multe ori , dar niciodata nu am stat sa aprofundez...

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #22 : Marți, 24 Mai 2011, 21:25 »
 Nu asculta criticile ; mergi înainte cu treaba care trebuie facuta.
 Construieşte-ţi viitorul pe premise înalte.
alte doua invataturi de la tata noe...:)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #23 : Marți, 24 Mai 2011, 21:27 »

asta cu critica eu zic ca daca e constructiva merge. doar sa nu te demotivezi


pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #24 : Marți, 24 Mai 2011, 21:27 »
Dumnezeu ne vrea toata inima, desi o vrea franta. - asta n-o pricep nici eu    
@opt are dreptate, mica: in budism exista vestitul dicton: sensul existentei e suferinta.. ma gandesc ca asta poate fi tradus si cu ”inima franta” in scrierea zen pusa de @opt..

”In lume totul este suferinta, a carei origine este dorinta; eliminarea dorintei conduce la anularea suferintei; atunci omul este pregatit sa se salveze de la conditia sa muritoare, urmand calea de mijloc, adica evoluand de la existenta rationala spre cea contemplativa, dincolo de care se afla nirvana (beatitudinea, domolirea, lumea de dincolo de realitate)”. Buddha (Siddhartha)

Budismul (din care a derivat tarziu si zen) nu vede moartea ca pe ceva infricosator cu coasa, asa cum o vedem noi, ci ca pe o cascada de frumusete pura, din care mici filoane apar ocazional in lumea noastra (de aia avem atatea experiente paranormale, probabil ;))

Aceeasi idee transcende si carticica mea cu samurai pe care o citesc acum, unde este enuntat ca principiu de o coplesitoare valoare faptul ca ”ratiunea de a fi a unui samurai e moartea”, explicand ca educandu-si zilnic gandirea spre a putea alege cu usurinta moartea, un samurai adevarat devine de neinvins.. Sun tzu spunea chiar undeva in arata razboiului ca unui dusman nu trebuie sa ii tai ultima portita de scapare, pentru ca daca o faci, el devine extrem de puternic si tenace, ne mai avand nimic de pierdut si mergand spre moarte..

parerea mea e ca dumnezeu ne vrea neinfricati si smeriti in inima .. pasind prin moarte spre un alt nivel al constiintei

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: ZEN
« Răspuns #25 : Marți, 24 Mai 2011, 21:27 »
uneori criticile pot fi constructive. trebuie facuta diferenta intre ce e bine sa asculti si ce sa nu te "abata" de pe o cale buna.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #26 : Marți, 24 Mai 2011, 21:38 »

corect... asta este si esenta citatului meu.. :)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #27 : Marți, 24 Mai 2011, 21:39 »
daca ai echilibrul interior necesar, poti face diferenta.. daca nu, te poti pierde cu firea sau pur si simplu, pierde :)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #28 : Marți, 24 Mai 2011, 21:40 »
pe_jumatate are deja notiuni de baza... ma bucur mult ca am un punct de plecare...:)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: ZEN
« Răspuns #29 : Marți, 24 Mai 2011, 21:41 »

ce ma mira pe mine la noi (si nu cred ca e doar la romani) e credinta ca toate greutatile vin de la dzeu si ca asta e o cruce sau o pedeapsa