Autor Subiect: Formalism religios  (Citit de 8569 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sile43

  • Vizitator
Răspuns: Formalism religios
« Răspuns #15 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 23:33 »
Raskolnikov, eu locuiesc in ardeal si cunosc fenomenul descris de tine,ceva mai sus.
In primul rand ,afirmatile tale sunt exagerate. Nici un cult(secta)religios nu a reusit sa comverteasca in asa masura,incat ortodocsii sa ajunga o minoritate. Nu neg faptul ca pot exista si asemenea fenomene dar acestea,sigur sunt cazuri izolate.
Pe de alta parte,majoritatea celor care au renuntat la ortodoxie,au trecut la cultul baptist s-au la cel evanghelist. Acestea nu sunt secte. Din punct de vedere religios ,sunt biserici care au adepti in toata lumea.Biserica baptista e cea mai puternica biserica din S.U.A.
In legatura cu componenta etnica a aderentilor la aceste culte,subliniez trei categorii definitorii:
1.Tganii. Au aderat ptr ca aceste biserici au obiceiul sa imparteasca unele "ajutoare"si unde se da ceva de pomana prezenta tiganilor e fireasca.
2. Romanii de doi bani ,care nu puteau sa-i lase pe tigani sa ia ei tot.
3.O a trei-a categorie,mica dar importanta,sunt cei care acolo cred ei ca il pot intalni pe Dumnezeu. In sprijinul lor as aduce cateva argumente care intr-o oarecare masura le poate motiva gestul:
1.Pastorii acestor culte sunt mult mai sinceri demersul lor duhovnicesc.
2.Pastorii sunt mult mai aproape de enoriasii lor
3.Daca un membru al bisericii are o problema,comunitatea ii ofera un ajutor dezinteresat.
4.Modestia care imbraca demersul spiritual.
5.Modul de exprimare a credintei este mult mai firesc si mai sincer in comparatie cu slujbele ortodoxe. Mai concret: In timp ce la ortodocsi,la nasterea mantuitorului ,credinciosi se plimba cu capetele plecate (ca la priveghi) in jurul biserici ,la baptisti se canta optimist intr-o atmosfera de fireasca bucurie.
  Sper ca statutul meu de liber cugetator(ateu),elimina orce urma de subiectivism care ar putea plana asupra mea.