Autor Subiect: Razboiul sexelor  (Citit de 327363 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1905 : Marți, 02 Octombrie 2012, 17:42 »
Cred ca matei (acela) se referea la singuratate ca trasatura fundamentala a conditiei umane, nu la singuratatea conjuncturala, pe care daca o constientizezi (in timp util, inainte de moarte) o si poti inlatura.
Oricat de inconjurati de oameni am fi, spune el, suntem de fapt singuri (pr)in viata.

sau:
"Singurătatea este cea mai naturală condiţie umană pe care o combatem însă zilnic prin compromis". Petra Vlah

de acord cu tine (asta chiar ca mi se pare de-a dreptul revoltator, pe acest topic!) si eu am inteles acelasi lucru.  pentru ca dl matei din piesa cu pricina nu era chiar singur, fizic circumstantial vorbind.

Da, imi amintesc ca erau idei interesante. am ascultat-o de cateva ori, cred. Matei traia in lumea ideilor si n-a facut fata unei realitati atat de imperfecte.
Da, bunica avea dreptate. :)

suntem singuri....nu-i trist?

e un must acum si pe lista mea, mai ales ca m-ai provocat.  e frumos sa traiesti in lumea ideilor, acolo nu ai cum sa te simti singur.  totusi sper ca eu sa fac fata realitatii dure.

sunt de acord (iarasi, mai mateut, ai luat-o deja razna), este trist sa fii singur. uneori. alteori este o binecuvantare. :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1906 : Marți, 02 Octombrie 2012, 21:21 »
e un must acum si pe lista mea

am inteles; ai cules strugurii si ti-ai varsat mustul pe lista ta. ;D

sunt de acord (iarasi, mai mateut, ai luat-o deja razna)

am inteles (2). este o tactica de adormire a vigilentei, strategie de invaluire. >:D Pregatesti un atac perfid taman cand ma culc pe-o ureche ca ne-am amicizat. ntz. nu tzine. sunt perspicace. stau cu baioneta la capul patului. si-n somn sar la lupta.   :box:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1907 : Marți, 02 Octombrie 2012, 21:38 »
 :P

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1908 : Marți, 02 Octombrie 2012, 21:58 »
am inteles; ai cules strugurii si ti-ai varsat mustul pe lista ta. ;D

am inteles (2). este o tactica de adormire a vigilentei, strategie de invaluire. >:D Pregatesti un atac perfid taman cand ma culc pe-o ureche ca ne-am amicizat. ntz. nu tzine. sunt perspicace. stau cu baioneta la capul patului. si-n somn sar la lupta.   :box:

legat de must, perspicace mai esti mai soldatel, sau sa-ti zic racan?! sublocotenent sunt sigur ca inca nu ai ajuns ;D dar mai ai timp ca tu esti... mica!
si eu care credeam ca te culci pe perna! cu saritul vom face ca in povestea cu purecele si de fiecare data iti voi spune "sari" si tu vei sari din ce in ce mai putin.  iar la sfarsit voi concluziona ca micaela e surda de-aia nu mai sare.
am fost prea dur? :giggle:
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1909 : Marți, 02 Octombrie 2012, 22:03 »
legat de must, perspicace mai esti mai soldatel, sau sa-ti zic racan?! sublocotenent sunt sigur ca inca nu ai ajuns ;D dar mai ai timp ca tu esti... mica!
si eu care credeam ca te culci pe perna! cu saritul vom face ca in povestea cu purecele si de fiecare data iti voi spune "sari" si tu vei sari din ce in ce mai putin.  iar la sfarsit voi concluziona ca micaela e surda de-aia nu mai sare.
am fost prea dur? :giggle:

soldat, da'-n ranita mea straluceste un baston de maresal.  :P
pana si bancul mi-l copiezi. cu ceva nou nu stii sa vii? cu bombe dinastea rasuflate, nici bretonul nu mi-l clintesti.  *|*

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1910 : Marți, 02 Octombrie 2012, 22:10 »
soldat, da'-n ranita mea straluceste un baston de maresal.  :P
pana si bancul mi-l copiezi. cu ceva nou nu stii sa vii? cu bombe dinastea rasuflate, nici bretonul nu mi-l clintesti.  *|*

ia sa vedem ce avem noi aici! asa, fa-te mai aproape soldat! un cititor de stendhal, wow, soldat rupe randurile si mergi pe topicul de poezie. sau proza. sau mergi si stai de vorba cu dl. jourdain! ;) despre ce? despre proza si poezie.

avand in vedere ca eu sunt muuuuult mai batran, eu am auzit primul acel banc. ce bine ca ai si breton, o gramada de par, nu cochetezi cu chelia ca altii. :)
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1911 : Miercuri, 03 Octombrie 2012, 11:56 »
avand in vedere ca eu sunt muuuuult mai batran...

ma indoiesc.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1912 : Miercuri, 03 Octombrie 2012, 19:40 »
ia sa vedem ce avem noi aici! asa, fa-te mai aproape soldat! un cititor de stendhal, wow, soldat rupe randurile si mergi pe topicul de poezie. sau proza. sau mergi si stai de vorba cu dl. jourdain! ;) despre ce? despre proza si poezie.

avand in vedere ca eu sunt muuuuult mai batran, eu am auzit primul acel banc. ce bine ca ai si breton, o gramada de par, nu cochetezi cu chelia ca altii. :)

cu mare rusine spun... nu prea mai sunt cititoare de beletristica. Primul motiv e ca sunt nevoita (chiar daca imi si place) sa citesc non-stop documentatie profesionala noua; adica sa-mi upgradez informatia de specialitate, care are un volum imens si se transforma cu o viteza de neimaginat pana mai acum ceva vreme; ba mai si prestez stiintific dupa aceea; al doilea e ca, dupa ce-mi uzez neuronii citind, prelucrand si producand informatie de specialitate, si dupa multe alte treburi solicitante, in prea putinul timp care-mi ramane, nu-mi mai doresc decat relaxarea neuronului cu chestiuni light: o glumita cu voi :), o carticica "de spiritualitate" care sa ma traga pe vibratia linistii... mai un liiceanu, mai un paleologu (senior)...mai o stire despre vipe  ;D

cred ca suntem destul de apropiati ca varsta, numai ca eu arat mult mai tanara.  ;D :P

Dintr-o alta postare s-a inteles ca ti-ai revenit. Pot, deci, sa devin beligeranta, da? :box:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1913 : Miercuri, 03 Octombrie 2012, 20:00 »
P.S. nu ma potrivesc cu monsieur Jourdain. nu-mi plac parvenitii snobi. ;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1914 : Joi, 04 Octombrie 2012, 10:30 »
P.S. nu ma potrivesc cu monsieur Jourdain. nu-mi plac parvenitii snobi. ;)

nu ziceam sa te potrivesti, doamne fereste, cu el, prin el am fi invatat ca si atunci cand spui "paulette adu-mi papucii" asta inseamna proza (paulette este pus asa, la intamplare, nu-mi amintesc numele exact).

cu mare rusine spun... nu prea mai sunt cititoare de beletristica.

cred ca suntem destul de apropiati ca varsta, numai ca eu arat mult mai tanara.  ;D :P

Dintr-o alta postare s-a inteles ca ti-ai revenit. Pot, deci, sa devin beligeranta, da? :box:
nu-i bai, citesti si stii chestii mult mai interesante, te pregatesti in permanenta... se vede ca lucrul manual este totusi o materie elevata in ziua de astazi, unde trebuie sa faci macar 5 ani de politehnica ;) a inceput rezbelul!
de unde sa stiu eu ca arati "mult mai tanara"?! si de ce arati "mult mai tanara"? impartaseste secretul aici, toata lumea vrea sa arate "mult mai tanara".
am mancat miere cu scortisoara, baut ceai de scortisoara (multu caro!) si acum merg sa dezgrop securea razboiului. :giggle:
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1915 : Joi, 04 Octombrie 2012, 15:10 »
am mancat miere cu scortisoara, baut ceai de scortisoara (multu caro!) si acum merg sa dezgrop securea razboiului. :giggle:

OK si asa, dar in cazuri de urgenta, tre' scortisoara pura: adica te straduiesti sa inghiti lingurita de praf fara apa.  ;)
Cat despre Mica, daca-ti spun eu ca arata cu 20 de ani mai tanara, pe mine ma crezi?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1916 : Joi, 04 Octombrie 2012, 16:33 »
Cat despre Mica, daca-ti spun eu ca arata cu 20 de ani mai tanara, pe mine ma crezi?

si de la mine, + 20!   ;D adika... 40
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1917 : Joi, 04 Octombrie 2012, 19:00 »
Va poftesc s-o lasati pe fratili-n pace daca nu vreti pioneze sub fund, superglue in incuietori si pocnitori in gluga, da? (ordinea la alegere, ca sa nu ziceti ca-s baiat rau)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1918 : Joi, 04 Octombrie 2012, 19:03 »
si de la mine, + 20!   ;D adika... 40

Stel, iti recomand eu un oculist.  ;D
Sa punem lucrurile la locu' lor, da?! >:(
In cateva zile, ies din perioada "mai am un cincinal pana la semicentenar", da' parol ca nu se vede, mai ales cand sunt odihnita, cu breton si satena.  ;D
Chiar azi am fost undeva unde nu ma stiau decat din vedere si cand le-am spus ca fi-miu isi serbeaza azi majoratu', au ramas perplecsi (de altfel, sunt parshiva in privinta asta: imi place sa spun varsta copiilor mei tocmai asteptand efectul pe care stiu ca-l obtin de fiecare data.  ^-^ imi face bine la moral.  ;D). Si am auzit nu o singura data: "cuuuuum? credeam ca ai maxim 33/ maxim 35".
sunt si perioade, cand sunt foarte obosita, cand arat de 37  ;D. da' de 40 nu mi s-a intamplat niciodata, ever, never, da?! :P eeeeee!

Va poftesc s-o lasati pe fratili-n pace daca nu vreti pioneze sub fund, superglue in incuietori si pocnitori in gluga, da? (ordinea la alegere, ca sa nu ziceti ca-s baiat rau)
uite cine e fratele meu.  :kissing:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1919 : Joi, 04 Octombrie 2012, 19:27 »
OK si asa, dar in cazuri de urgenta, tre' scortisoara pura: adica te straduiesti sa inghiti lingurita de praf fara apa.  ;)
Cat despre Mica, daca-ti spun eu ca arata cu 20 de ani mai tanara, pe mine ma crezi?

Caro, esti simpatica, da' sa nu exageram.  ;D