Autor Subiect: Razboiul sexelor  (Citit de 327375 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #15 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:58 »
ce ma enerveaza... :D
ar fi criminal ca iubirea sa aiba permanent intensitatea de la inceput... dar daca nici macar nu focalizezi pe un edificiu afectiv comun si te pierzi in peisaje diverse, nici nu se poate transforma in altceva, poate mai profund decat pasiunea initiala... si e trist ca asa se invata ca e "normal", sa incerci tot ce te atrage...
ispita exista, ba la tot pasul, mai ales acum de cand virtualul ne pune in contact cu infinit mai multi oameni decat in trecut....dar e bine sa-i intri in joc?
eu n-am nica nici cu ce-i care-i cedeaza accidental, nu-i judec, caci nu poti sti ce-i in fiecare, la un moment dat, oricat de "virtuos" ar fi si neabandonat instinctelor. eu am ce am cu aceia care au sansa sa-si gaseasca un om foarte potrivit, pe care spun ca-l iubesc din toata inima si l-au asteptat o viata si care n-au inteligenta sa rasplateasca acest dar prin sacrificiul renuntarii la flirt, la joaca cu focul si iesirile in peisaj, ca pe vremea burlaciei. si-apoi, raman perplecsi ca domnita nu e familiarizata cu "normalitatea" barbatului victima a instinctelor lui puternice, si ca pleaca cu tot cu norocu-i. si-apoi jeluiala si placa cu "eu pe tine te iubesc", da' prea tarziu ca ea l-a avertizat si el n-a priceput (ca-i barbat, ce vrei?) si, uite-asa, in loc sa-si pretuiasca darul, ramane un vesnic pastor de hormoni jucausi.  :D ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #16 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:00 »
scriam in timpul ultimei tale postari, Jani, n-am vazut-o.  :)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #17 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:02 »
Citat
Ma refer aici la toate femeile nefericite care isi duc zilele alaturi de barbati care nu le merita..

simplu : ca sa nu-si mai duca zilele in nefericire . adica , din punctul meu de vedere aceste femei au doua posibilitati :

1 - ori sa faca pe dracul in patru pentru a fi pe placul barbatului pe care si l-a ales ( da ` asta trebuie facut ca la carte , in asa fel incat barbatul sa nu-si mai doreasca in veci alta muiere )

2 - cum spuneam in postarea anterioara , sa schimbe angrenajul .

din punctul meu de vedere ambele variante sunt posibile , iar in cazul in care femeie nu considera ca merita efortul unuia sau alteia dintre variante ( sau o alta , la care nu ma duce mintea ) atunci , cu tot respectul , isi merita nefericirea .

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #18 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:04 »
evident, e o mare naivitate sa crezi ca poti schimba pe cineva. daca nu e congruenta cerere-oferta (adica "de piata"  :D) de la inceput, vorba ta, cauta angrenajul potrivit. numai ca uneori apuci sa te angrenezi prost, si dureaza pana rotatia se opreste.  :D

luciamanta

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #19 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:06 »
evident, e o mare naivitate sa crezi ca poti schimba pe cineva. daca nu e congruenta cerere-oferta (adica "de piata"  :D) de la inceput, vorba ta, cauta angrenajul potrivit. numai ca uneori apuci sa te angrenezi prost, si dureaza pana rotatia se opreste.  :D
Nu poti schimba pe nimeni. Ori accepti starea de fapt ori renunti...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #20 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:07 »
varianta 1 cred ca e paguboasa pentru sinele sau...daca el n-o iubeste pe ea asa cum este, efortul de a se transforma in ce vrea el e mare, fara lauri certi si prost pentru fiinta ei.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #21 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:12 »
Citat
si-apoi jeluiala si placa cu "eu pe tine te iubesc", da' prea tarziu ca ea l-a avertizat si el n-a priceput (ca-i barbat, ce vrei?) si, uite-asa, in loc sa-si pretuiasca darul, ramane un vesnic pastor de hormoni jucausi.  Cheesy Grin

poate ca asta a fost dintotdeauna , mica , pastor de hormoni jucausi . si chiar daca face o pauza in pastorit pana la urma redevine ceea ce a fost dintotdeauna . femeia care are ghinionul unui astfel de pastor ori isi epuizeaza partenerul ( si pe ea insasi , daca ea , la randul ei nu este izvor nesecat de hormoni jucausi ) in asa fel incat el sa-si doreasca permanent sa fie "exploatat" in acest fel , ori ( daca e tributara propriilor principii ) isi vede de drumul ei fara avertizari inutile si fara sa mai creada in iubiri cu barbati incompatibili .
cred eu , ca undeva pe lumea asta fiecare avem ceea ce ne dorim , barbati si femei deopotriva . trebuie doar "sa nu incremenim in proiect"( cum bine zicea Liiceanu )

nici acum nu uit sa spun ca asta este doar parerea mea  :D :D :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #22 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:14 »
Citat
eu una nu cred in iubirea care exista vesnic la acelasi nivel de intensitate. ca nu are cum. nu ma refer ca dispare sau se dilueaza, dar trece si ea prin niste etape. daca in astfel de momente se loveste nas in nas cu ispita, hormonul face ce stie el si joci dupa cum iti cinta. dar in sinea ta. de ce trec la fapte, eu asta nu inteleg la ei...

jul , iubito , ador felul in care sintetizezi tu datele problemei : eficient si la obiect  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #23 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:16 »
da. aici avem opinii congruente.  :P

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #24 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:18 »

adorati-ma adorati-ma va rog
mai ma adora cineva pe aici?


Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #25 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:22 »
ce ma enerveaza... :D
 sacrificiul renuntarii la flirt, la joaca cu focul si iesirile in peisaj, ca pe vremea burlaciei. si-apoi, raman perplecsi ca domnita nu e familiarizata cu "normalitatea" barbatului victima a instinctelor lui puternice, si ca pleaca cu tot cu norocu-i. si-apoi jeluiala si placa cu "eu pe tine te iubesc", da' prea tarziu ca ea l-a avertizat si el n-a priceput (ca-i barbat, ce vrei?) si, uite-asa, in loc sa-si pretuiasca darul, ramane un vesnic pastor de hormoni jucausi.  :D ;D

barbatii de felul asta nu vor renunta niciodata la flirt...sunt atat de nesiguri pe ei si atat de vulnerabili, incat au nevoie in permanenta de o garantie a virilitatii lor...au nevoie de o confirmare a faptului ca inca pot cuceri. ...Pentru asta nu e suficienta o singura femeie...
cred ca asta tine stabilitatea emotionala a fiecaruia si cat de narcisist este...

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #26 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:26 »

mai e un aspect despre care a amintit jeanette: disponibilitatea barbatului e mai mare pt ca si oportunitatile lui sunt mai multe.

inegalitatea de sanse, de...


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #27 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:26 »
te ador moderat, ca ti-o iei in cap  :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #28 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:27 »
Citat
barbatii de felul asta nu vor renunta niciodata la flirt...sunt atat de nesiguri pe ei si atat de vulnerabili, incat au nevoie in permanenta de o garantie a virilitatii lor...au nevoie de o confirmare a faptului ca inca pot cuceri. ...Pentru asta nu e suficienta o singura femeie...
cred ca asta tine stabilitatea emotionala a fiecaruia si cat de narcisist este...

si iaca asa ne-am intors de unde am plecat  :D :D :D

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #29 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:29 »
te ador moderat, ca ti-o iei in cap  :D

bine atunci eu te ador pe tine cum ma adora jeanette pe mine. na.