Autor Subiect: Poveste minunata si adevarata  (Citit de 8936 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

raskolnikov

  • Vizitator
Poveste minunata si adevarata
« : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:02 »
O poveste minunata si adevarata

 Pe cand eram copil, tatal meu a facut rost de unul dintre primele telefoane din cartier. Imi aduc perfect aminte de ladita aceea din lemn lacuit, montata in perete. Receptorul stralucitor atarna intr-o parte. Eram inca prea mic ca sa ajung la telefon, dar ascultam mereu, fascinat, cum mama mea vorbea cu el. Apoi am descoperit ca undeva, inauntrul acestui aparat, traia o persoana uluitoare. Numele ei era "Alo Centrala" si nu era nici un lucru pe lumea asta, pe care ea sa nu-l stie. Alo Centrala putea sa-ti spuna numarul oricui si in plus, ora exacta. Experienta mea, cu acest duh inchis intr-o sticla, a venit intr-o zi cand, in vreme ce mama era in vizita la o vecina iar eu ma jucam la bancul de scule din pivnita, mi-am lovit un deget cu ciocanul. Durerea era teribila si nu era nimeni in preajma care sa-mi arate compasiune. Am umblat in jurul casei sugandu-mi degetul inflamat pana am ajuns la scara. Telefonul! Am tarat repede un scaun din sufragerie pana in hol, m-am urcat pe el, am scos din furca receptorul telefonului si l-am dus la ureche. "Alo, Centrala!", am strigat in microfonul care era chiar deasupra capului meu. Un clic sau doua, apoi o voce joasa si clara mi-a ajuns la ureche: "Centrala. Mi-am ranit degetul..." - m-am smiorcait eu in telefon iar lacrimile m-au podidit imediat, acum ca aveam o audienta. "Mamica ta nu este acasa?"- urma intrebarea. "Nu este nimeni acasa in afara de mine..."- am bolborosit. "Iti curge sange?" - m-a intrebat vocea. "Nu," - i-am raspuns. "M-am lovit cu ciocanul si acuma ma doare tare rau..." "Poti sa deschizi racitorul?" - m-a-ntrebat ea. I-am spus ca pot. "Atunci ia de acolo o bucatica de ghiata si tine-o lipita de degetel," - spuse vocea.
        Dupa aceea am inceput sa chem "Alo Centrala" pentru orice. I-am cerut ajutor pentru lectia de geografie iar ea mi-a spus unde se afla Philadelphia. .. M-a ajutat si la matematica... Ea mi-a spus ca veverita pe care o prinsesem in parc cu o zi inainte, mananca fructe si alune. A venit apoi o zi in care Petey, canarul nostru, a murit. Am chemat "Alo Centrala" si i-am spus vestea asta trista. Ea m-a ascultat si a inceput sa-mi spuna lucruri pe care de obicei oamenii mari le spun copiilor ca sa-i linisteasca. Am intrebat-o, "De ce se intampla ca pasarile, care canta atat de frumos si aduc atata bucurie oamenilor, trebuie sa se sfarseaca intr-o gramajoara de pene, pe fundul unei colivii?" Cred ca ea mi-a inteles afectarea, pentru ca mi-a spus incet, "Wayne, tine minte intotdeauna, ca mai sant si alte lumi in care se poate canta."  Alta data la telefon, "Alo, Centrala!" "Centrala." - mi-a raspuns vocea cunoscuta. "Cum se scrie cuvantul fix?" - am intrebat-o.
         Toate astea se intamplau intr-un mic orasel din zona Pacificului de Nord-Vest. Pe cand aveam noua ani, ne-am mutat la capatul celalalt al tarii, la Boston. Imi lipsea foarte mult prietena mea... "Alo Centrala" ramasese in cutia aceea din lemn de mahon din vechea noastra casa. N-am mai incercat sa fac acelasi lucru cu telefonul modern, stralucitor, din locuinta noua. Devenisem adolescent, dar amintirea acelor conversatii din copilarie m-a urmarit pretutindeni. .. Adesea, in momente de incertitudine si neputinta mi-am reamintit acea seninatate si sentiment de siguranta, pe care le-am avut la timpul acela. Am apreciat acum cat de rabdatoare de intelegatoare si buna la suflet trebuie sa fi fost ea, ca sa-si piarda atata timp cu un mic baietel ca mine.
       Dupa cativa ani, am facut iarasi drumul catre Vest, de data asta pentru a-mi continua studiile colegiale. Am aterizat in escala la Seattle. Aveam o jumatate de ora intre avioane. Am petrecut vreo 15 minute la telefon cu sora mea, care locuia aici de o vreme. Apoi, fara sa ma gandesc, am format numarul operatorului din oraselul nostru de bastina si am spus:"Alo Centrala!  Miraculos, am auzit aceiasi voce joasa si clara, pe care o cunosteam atat de bine. "Centrala." Nu planuisem asta dar m-am auzit spunand: "Poti sa-mi spui cum se scrie cuvantul fix?" O pauza lunga. Apoi, vocea aceea catifelata mi-a raspuns, "Cred ca degetelul tau s-a vindecat pana acum." Am ras, "Deci tu esti, intr-adevar, " - i-am spus. "Ma-ntreb daca ai idee cat de mult ai insemnat pentru mine la vremea aceea."  "Iar eu ma-ntreb," - zise ea, "daca tu realizezi cat de mult au insemnat telefoanele tale pentru mine. N-am avut niciodata copii si asteptam cu bucurie chemarile tale, zi de zi..." I-am spus cat de mult m-am gandit la ea de- a nilor si am intrebat-o daca pot s-o mai chem din nou atunci cand voi veni sa-mi vizitez sora. "Cu placere," - mi-a spus ea. "Intreaba de Sally." M-am intors la Seattle peste trei luni. O alta voce mi-a raspuns la "Informatii" . Am intrebat de Sally. "Santeti un prieten?" - m-a intrebat. "Da, un foarte vechi prieten...Wayne. ..." "Imi pare rau sa-ti spun asta," - mi-a spus ea. "Sally a lucrat doar o jumatate de norma in ulimii ani, pentru ca era bolnava. A murit cu cinci saptamani in urma." Inainte de a apuca sa agat receptorul, mi-a spus, "Un minut, ai spus ca te cheama Wayne?" "Da." - i-am raspuns. "Ei bine, Sally a lasat un mesaj pentru d-ta... L-a scris pe o hartie in caz ca ai sa suni. Ti-l citesc."  Mesajul ei era, "Spune-i ca sant si alte lumi in care se poate canta. El va sti la ce ma refer."
       I-am multumit si am atarnat receptorul. Stiam la ce se referea Sally. Niciodata sa nu subestimezi impresia pe care ai facut-o asupra cuiva. A cui viata ai atins-o astazi?

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #1 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:08 »
Buna seara
Chiar m-am plictisit singura pe aici. Bine ai revenit. Am primit si eu pe mail aceasta poveste astazi si ma gandeam sa o postez, dar apoi am renuntat.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #2 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:19 »
Te-as descoase un pic pentru ca sunt curioasa din fire, dar vad ca nu esti vorbaret din fire.
Si sincer mi-e somn si vreau sa bag cornul in perna.
Dar poti si tu sa scrii acolo doua randuri...
Noapte buna

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #3 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:23 »
Mie mi-a placut, desi nu sunt asa duios din fie, si crezand ca sunt unul dintre putinii care se afla in posesia acestei intamplari lacrimogene, dar bine si succint relatate, mi-am ingaduit sa v-o relatez si voua. Sper ca v-a placut

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #4 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:31 »
Te-as descoase un pic pentru ca sunt curioasa din fire, dar vad ca nu esti vorbaret din fire.
Si sincer mi-e somn si vreau sa bag cornul in perna.
Dar poti si tu sa scrii acolo doua randuri...
Noapte buna


capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #5 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:32 »
Da, mi-a placut povestea, dar gandindu-ma inca o data am zis ca e prea siropoasa si nu ma caracterizeaza.
Ma asteptm ca barbatii sa fie un pic mai vorbareti aici unde identitatea le e ferita..

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #6 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:33 »
N-am inteles mesajul de mai sus

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #7 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:35 »
Uau ce mesaj dur i-ai bagat lui X... Mai sunt si barbati sensibili...
Si femei insensibile...ca mine de exemplu ;D

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #8 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 00:38 »
Tu te consideri un barbat inteligent?

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #9 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 08:45 »
Raskolnikov, nu fi misoginnnn! Ti-am raspuns in cadrul subiectului "Oameni singuri". Imi cer scuze de cenzurare, dar nu am putut pastra remarcile malitioase si trivialitatea folosita in raspunsul catre X. Si ca sa intelegi ce este cu forumul atasat site-ului: este un cadru de comunicare, dar si de culegere de informatii in persectiva stabilirii profilului participantilor la tabara. Gresesti total in stabilirea tintei site-ului: am si subliniat, daca erai atent, in prezentarea video, ca nu are scop matrimonial!!!! Daca se vroia site pt femei, sau pentru intalniri sau altceva de genul acesta, avea total alt format, cromatica, teme, poate ar fi trebuit sa remarci asta. Ca administrator te invit sa ramai pe forum, ca vizitator sau ca si participant efectiv la dialog si sunt convins ca o sa-ti faca bine.

capsuna

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #10 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 09:38 »
Daca alegerea unui pseudonim celebru atrage dupa sine inteligenta si geniul, atunci ma voi gandi serios sa-mi schimb numele pe acest forum... Logica de blonda!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #11 : Marți, 26 Ianuarie 2010, 11:34 »
Ai un nickname cu o placuta adresabilitate si participativ, ar fi pacat sa-l schimbi la orice adiere de misoginism...

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #12 : Miercuri, 27 Ianuarie 2010, 02:14 »

Admy, zici ca nu e un site de matrimoniale ori agatamente, dar din raspunsul (consolarea( pt Capsuna se pare ca tu te comporti ca si cum ar fi. Cat despre misogin, stai linistit ca nu sunt dicolo de limita admisa, iar trivial cu atat mai putin. Ba chiar as putea spune ca detest misoginii, cu toate ca postarile feminine de pe acest site, ca si de pe altele inrudite, ar cam indemna la asa ceva. Chestia cu anti-misoginismul e doar o marota pe care singur ti-o construiesti pentru a poza in aparatorul fetelor, stiind bine ca acestea formeaza grosul accesarilor pe orice asfel de forum. In rest, mi-a placut raspunsul tau, semn ca si facultatile particulare din provincie pot scoate studenti buni (psihologie sau sociologie in cel mai bun caz(, desi in spatele vorbelor si rationamentului tau banuiesc o consistenta doza de autodidacticism, ceea ce din partea mea se vrea a fi un compliment, desigur. Pe de alta parte, pt a reveni la prima parte a discutiei, nici nu cred in egalitatea dintre sexe, o chestie inepta si nu intotdeauna in favoarea barbatului. De exemplu, ce parere ai despre sah? I se spune sportul mintii, dar cu toate acestea sunt competitii separate pt barbati si femei. Ai puea interpreta asta drept misoginism, mai ales ca despre marile campioane Nona Gaprindashvili sau Maia Ciburdanitze se spunea ca erau atat de bune incat puteau concura si cu unii barbati. Aici, la sah, nu mai militeaza nimeni pt egalitate intre sexe? Realitatea e ca femeile au calitati pe care la barbati nu le intalnesti, inversa fiind la fel de valabila. Orice, insa numai de egalitate nu poate fi vorba, intelesasi? O seara buna si multa bafta cu site-ul!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #13 : Miercuri, 27 Ianuarie 2010, 07:36 »
Iti multumesc pentru urarea in ceea ce priveste dezvoltarea site-ului si pentru ca m-ai pus intr-o lumina atat de favorabila, in fata femeilor care citesc acest forum, cel de aparator al lor. Chiar daca nu ai dreptate cu aceasta observatie a ta. Ce am incercat eu mereu, aici nu este vorba doar de acest site, a fost sa pastrez o nota de echilibru, sa intervin atumci cand am avut senzatia si impresia ca se exacerbeaza ceva. De fapt, daca ma gandesc bine, am fost nevoit sa fac asta, dar ar fi o poveste prea lunga sa explic de ce. Probabil ca mi s-a setat mintea in acest fel, iar subconstientul lucreaza automat. Referitor la egalitatea intre sexe, sunt de acord cu tine, este o prostie sa mai fie abordata sau discutata acum in secolul 21. Cred si sper ca omul de astazi intelege si accepta care este rolul si locul fiecaruia. Motivat si doct raspunsul tau, cu argumentele unei nerecunoscute dar, destul de vizibil din afara, sindrom de superioritate masculina. Am apreciat gresit dupa primele tale inteventii ca esti misogin, acum te-am inteles mai bine, ai doar o usoara nevoie si placere de a fi lider, sa-ti manifesti intr-un fel superioritatea, egal cine, femei. absolventi din provincie...Dar este ok, daca inca nu ai ajuns lider o sa ajungi sigur, asta o afirm fara malitiozitate. Imi mentin parerea ca trebuie sa ai dialoguri mai lungi cu persoane de sex opus, asta te va lamuri si echilibra intr-un fel. Si cu toata placerea ti-l recomand pe Andy Szekely ca si contact. Este dupa parerea mea cel mai bun neolingvist din Romania, are cea mai buna scoala de initiere in tehnici de lider si cea mai buna echipa de traineri. Cauta pe Google si o sa poti citi despre el, contacteaza-l si alege unul dintre tipurile lui de curs. Te va ajuta enorm! O zi buna!

raskolnikov

  • Vizitator
Răspuns: poveste minunata si adevarata
« Răspuns #14 : Miercuri, 27 Ianuarie 2010, 23:17 »
Iti multumesc pentru urarea in ceea ce priveste dezvoltarea site-ului si pentru ca m-ai pus intr-o lumina atat de favorabila, in fata femeilor care citesc acest forum, cel de aparator al lor. Chiar daca nu ai dreptate cu aceasta observatie a ta. Ce am incercat eu mereu, aici nu este vorba doar de acest site, a fost sa pastrez o nota de echilibru, sa intervin atumci cand am avut senzatia si impresia ca se exacerbeaza ceva. De fapt, daca ma gandesc bine, am fost nevoit sa fac asta, dar ar fi o poveste prea lunga sa explic de ce. Probabil ca mi s-a setat mintea in acest fel, iar subconstientul lucreaza automat. Referitor la egalitatea intre sexe, sunt de acord cu tine, este o prostie sa mai fie abordata sau discutata acum in secolul 21. Cred si sper ca omul de astazi intelege si accepta care este rolul si locul fiecaruia. Motivat si doct raspunsul tau, cu argumentele unei nerecunoscute dar, destul de vizibil din afara, sindrom de superioritate masculina. Am apreciat gresit dupa primele tale inteventii ca esti misogin, acum te-am inteles mai bine, ai doar o usoara nevoie si placere de a fi lider, sa-ti manifesti intr-un fel superioritatea, egal cine, femei. absolventi din provincie...Dar este ok, daca inca nu ai ajuns lider o sa ajungi sigur, asta o afirm fara malitiozitate. Imi mentin parerea ca trebuie sa ai dialoguri mai lungi cu persoane de sex opus, asta te va lamuri si echilibra intr-un fel. Si cu toata placerea ti-l recomand pe Andy Szekely ca si contact. Este dupa parerea mea cel mai bun neolingvist din Romania, are cea mai buna scoala de initiere in tehnici de lider si cea mai buna echipa de traineri. Cauta pe Google si o sa poti citi despre el, contacteaza-l si alege unul dintre tipurile lui de curs. Te va ajuta enorm! O zi buna!