Autor Subiect: Gadget-uri - mereu ceva nou  (Citit de 19226 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 18:54 »
pai nu e asta problema, ca se gasesc niste pernute la Ikea care sunt dimensiunea laptopului si au o parte dura deasupra sa-l tii pe el si o parte moale dedesupt sa tii pe tine.
dar ma gindeam daca chestiile alea de aerisire ar fi utile in cazul in care propriul lui sistem de racire nu e suficient.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:00 »
Teoretic sunt utile. Insa au mai multe dezavantaje decat avantaje. Daca te intereseaza iti spun si de ce. Cat despre placa dura (lemn, plastic, PAL, Ikea, etc.) am uitat sa specific: fara nici un fel de textila pe ea. Doar suprafata ei plana si atat. Insa ce te face sa spui ca nu-i suficient sistemul lui de racire?

julia

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:06 »
nu are textila deasupra ci dedesupt.  nu mi-am luat-o inca dar ma gindesc.

http://www.fashionandbeauty.ro/ititem_perna-pentru-laptop-brada-ikea.html

chestiile ale de racire m-a sfatuit cineva sa iau. habar n-am daca sunt utile sau nu. vad ca nu se supraincalzeste, nu frige, cred ca e suficient ce are el.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:21 »
Dupa principiul "daca nu-i stricat, nu-l repara", eu zic sa lasi jucaria linistita. Eventual odata la 2 ani sa-l dai cuiva care se pricepe sa-l desfaca si sa-i curete racirea (e un pic mai complicat, nu te apuca daca nu stii ce faci ca exista riscul de a-l avaria). Si daca cumva, repet DOAR DACA ti se pare ca tureaza coolerele (ai vazut ca zgomotul respectiv se observa imediat) mai mult ca de obicei, daca ti se blocheaza sau iti apar patratele ciudat colorate pe display (adica artefacte), abia atunci poti sa te stresezi.

julia

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:25 »
ok. multam. pina acu nu a facut pe nebunu.
dar tu il tii cu bateria in el atunci cind il folosesti la priza? asta e o dilema la fel de mare ca oul sau gaina, oricit am incercat sa citesc pe net, nu m-am dumirit cum trebuie. sunt tot atitea pareri si sa-l lasi cu bateria in el chiar daca il tii bagat in priza, si sa scoti bateria ca nu are rost daca nu ai nevoie.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:35 »
Fii atenta ca intoxicam topicul cu chestii tehnice si ne injura lumea :D. Deci: cu bateria. Cu bateria faci in felul urmator: o incarci 100% si apoi o scoti din laptop. Si o pui bine. Si iti faci un obicei din a o monta la loc o data pe luna sau o data la o luna jumate, unde o incarci din nou (ea va fi un pic descarcata) si folosesti laptopul apoi doar pe baterie pana se descarca. Si apoi o incarci iar. Si revii la pasul 1. Adica o pui bine. Si tot asa. Practic, ce-ti spun eu: n-o folosi, dar trebuie sa-i faci periodic cicluri de incarcare-descarcare, altfel se duce (da, se duce stand degeaba).Cam asa cu bateria.
Si daca mai ai nelamuriri legate de chestii de IT, te ajut oricand cu placere si cu tot ce pot, dar da-mi pe privat.Sau pe mail/messenger. Nu vreau sa poluez forumul cu tehnicisme (se poate interpreta ca-mi caut clienti. Sau, mai rau, ca ma dau mare).

julia

  • Vizitator
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:43 »
tu nu ai observat ca nu mai exista asa ceva? eu de ce crezi ca mi-am scris adresa de mail la vedere?

ps: nu stiam ca lucrezi cu calculatoare.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gadget-uri - mereu ceva nou
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 19:50 »
A! Ma scuzi, te rog. (Berbec, asta e.) xt_mihalache[at]yahoo[dot]com (datele sunt valabile pentru oricine care crede ca-l pot ajuta).