Autor Subiect: Vintage  (Citit de 61625 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #210 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 15:31 »

Caroline

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #211 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 19:34 »
Reclame cu iz comunist.


Nu cred ca "iz comunist" e ceea ce le defineste, mai degraba "iz de antologie". Mai demult, am avut ocazia sa vad cateva astfel de reclame din anii '60 - '70 din Canada... aceeasi atmosfera, inclusiv stangacia. Marketingul abia se nastea... nu mai vorbesc de show bizz. Insa cred ca noi romanii avem un deosebit dar al bascaliei (nimic peiorativ in asta).   ;)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #212 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 11:49 »
O cafea vintage pentru balanta. Craciun fericit!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vintage
« Răspuns #213 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 18:28 »
ehhhh, ce - vreau si eu ceva vintage - ai plecat la Azuga fara sa-mi lasi un cadou vintage - te spun lu' mosu'  ???

silviu

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #214 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 10:40 »
CRĂCIUNUL INTERBELIC. Ce-şi doreau copiii de la Moş Crăciun în urmă cu 80 de ani
Cu câteva zile înainte de Crăciun, copiii visau la cloşti şi cocoşi de ciocolată, măgăruşi sau fluturei de turtă dulce cu polen de zahăr pe aripioare, bombonele, uşi de zahăr, portocale. Băieţii îşi imaginau cum se vor juca cu caii de lemn sau de pâslă, cu trâmbiţile vopsite cu roş, cu o armată de pitici, soldaţi de plumb şi tunuri, argintate săbioare şi armonici mici ori trompete sau jucării mecanice. Fetiţele se îmbujorau cu gândul la păpuşelele de cristal sau la cele puse-n cutiuţe ori la jucăriile de pluş cu care vor juca.


julia

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #215 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 19:05 »
Cărţile erau considerate unul dintre cele mai potrivite cadouri pentru cei mici.

asta era bine daca raminea la fel si in ziua de azi.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #216 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 14:04 »
ehhhh, ce - vreau si eu ceva vintage - ai plecat la Azuga fara sa-mi lasi un cadou vintage - te spun lu' mosu'  ???


Uite ca m-am intors cu ceva vintage pentru tine, sa ai la cafea!  :)  (Ca nu vreau sa ma pui rau cu mosii!  ;D)


Un "peisaj" de iarna "vintage"! Va mai amintiti? Eu am avut noroc sa nu stau la d-astea, ca am un frate mai mic!  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vintage
« Răspuns #217 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 21:11 »
Uite ca m-am intors cu ceva vintage pentru tine, sa ai la cafea!  :)  (Ca nu vreau sa ma pui rau cu mosii!  ;D)

bine, nu te mai spun la mosi, te spun la tinerei  ;D
multam!

Un "peisaj" de iarna "vintage"! Va mai amintiti? Eu am avut noroc sa nu stau la d-astea, ca am un frate mai mic!  ;D

sa stii ca imi amintesc - eram mica, infofolita ca un eschimos si alergam dupa bunicu care tragea de sania cu butelie si il tot intrebam cand ma pot urca si eu in sanie
iar vara avea un carut - special pentru butelie si toata ceata din cartier ne dadeam cu el, ne suiam cate 2-3 odata   ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #218 : Vineri, 06 Ianuarie 2012, 22:00 »
Asta nu stiu daca merge la 'vintage' sau la 'frumusete'.
Ia uitati-va la astia!
http://www.retronaut.co/2011/08/victorian-husbands-and-wives/
Ati observat ceva? Ori sunt amandoi asezati, ori sotul sta pe scaun si sotia in picioare!

Asa ce-mi plac pozele vechi! Am una inramata, cu bunica-mea mireasa, in 1932... avea 19 ani... Amandoi stau in picioare. In poza de la nunta mamei mele, din 1963, ea sta pe scaun si tata in picioare...

Caroline

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #219 : Vineri, 06 Ianuarie 2012, 23:53 »
Interesant...   ::)
Cu cateva exceptii, e izbitor cat de bine seamana sotii intre ei, parca ar fi frati! Cred ca globalizarea nu amestecase inca asa de mult natiile intre ele.  8)

julia

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #220 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 18:42 »

julia

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #221 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 21:39 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vintage
« Răspuns #222 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 20:29 »
un articol amplu despre vintage  :)

Vintage, moda dincolo de timp


julia

  • Vizitator
Re: Vintage
« Răspuns #223 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 08:26 »
Vizitind Foisorul de Foc


Foisorul de Foc din Bucuresti a fost construit in 1890 dupa ce singurul turn al capitalei, Turnul Coltei a fost demolat pentru ca se afla intr-o faza avansata de degradare. Foisorul de Foc are o inaltime de 50 de metri si la vremea respectiva era cea mai inalta cladire a orasului. El servea ca punct de supraveghere si alarmare a pompierilor in caz de incendiu, atat in timpul zilei, cat mai ales pe timpul noptii.

Foisorul de Foc a fost folosit de pompierii din Bucuresti pana in anul 1935. Comandamentul Pompierilor a hotarat sa nu ramana inutilizabil si a decis infiintarea Muzeului National al Pompierilor. Dupa reamenajarea si renovarea turnului, Foisorul de Foc si-a redeschis portile pe 16 septembrie 1963.

http://timp-liber.acasa.ro/unde-iesim-16/ce-vizitam-azi-foisorul-de-foc-4782.html