Autor Subiect: Vintage  (Citit de 61636 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Vintage
« : Miercuri, 17 Februarie 2010, 15:05 »
Pozele vechi "vintage" au valoare de document, examinandu-le te poti informa asupra felului in care se imbraca lumea, cum se coafa, ce pantofi prefera, care erau "fitzelele" acelei epoci. Privindu-le poti intra in atmosfera acelor ani, romantici si aparent linistiti...
Cum arata un jurnal, cu ce se ocupau pe atunci femeile, in cateva fotografii...
Va astept si pe voi sa postati fotografii vechi, cu bunici, rude, case, ce credeti ca ar putea fi interesant pentru alti cititori, faceti poze dupa stampe, dupa reviste vechi si atasati-le mesajelor pe care le transmiteti pe forum. Procedeul este, ca dupa ce scrieti mesajul, sa deschideti in coltul din stanga jos, "Optiuni aditionale", apoi tastati "Browse" si adaugati materialul din fisier. Daca nu reusiti puteti sa-mi trimiteti si Email, am sa le postez eu.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #1 : Marți, 16 Martie 2010, 12:43 »
Mi se par şi la ora actuală foarte interesante maşinile de epocă.
Dacă văd pe stradă vreuna recondiţionată care mai funcţionează o urmăresc cu privirea!


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #2 : Marți, 16 Martie 2010, 12:47 »
În Viena am văzut cu mirare că în centru oraşului sunt o mulţime de trăsuri, iar oraşul este impecabil de curat.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Vintage
« Răspuns #3 : Marți, 16 Martie 2010, 13:33 »
Noua ne lipsesc...muscalii de odinioara, pentru a avea trasuri in marile orase. Este o gluma bineinteles, dar contine si ceva adevar. Important este si vizitiul, cat de multa incredere si placere iti inspira figura lui. Gandeste-te doar la gondolele din Venetia. Iti inchipui pe cineva care ar urca langa un gondolier din provenit din coloniile cu populatie prolifica din Romania? In nici un caz! Trasura este ceva ce tine de boem, de un ritual mai aristocrat, iar cel care te conduce trebuie sa fie potrivit in scena. Altfel simti doar ca urci intr-o caruta care te duce de la gara pana in sat.
Sunt implicat in actul turistic si cu regret iti spun constatarea mea: in Romania nu se face nimic profesionist, totul este pe incercate si dupa ureche. Chiar si buna credinta de a face ceva bun se loveste de nevoia de a improviza, pentru ca nu gasesti serviciul de care ai nevoie si atunci incerci sa-l oferi tu cu mijloacele si cunostiintele care-ti stau la dispozitie.
Crede-ma ca pe mine ma pufneste rasul cand vad cate o cucoana la tv, care foarte afectata, vorbeste despre turism, despre destinatii, despre servicii. Cand habar n-are nici macar ce inseamna ce este un ghid si cu ce se mananca asta. Darmite ce inseamna standarde, management hotelier, event planning si multe altele. Exista multi tineri insa care au priceput si s-au adaptat la ce cere piata si au reusit sa-si impuna serviciul creat ca si exemplu si model. Dar nu sunt saracii cu nimic sprijiniti. Se vorbeste mult de SAPARD, de fonduri europene, dar ma abtin sa fac remarci pentru ca am fost chiar eu implicat intr-un astfel de program si nu este frumos sa vorbesti din casa.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #4 : Joi, 18 Martie 2010, 12:18 »
Noua ne lipsesc...muscalii de odinioara, pentru a avea trasuri in marile orase. Este o gluma bineinteles, dar contine si ceva adevar. ....
Sunt implicat in actul turistic si cu regret iti spun constatarea mea: in Romania nu se face nimic profesionist, totul este pe incercate si dupa ureche. Chiar si buna credinta de a face ceva bun se loveste de nevoia de a improviza, pentru ca nu gasesti serviciul de care ai nevoie si atunci incerci sa-l oferi tu cu mijloacele si cunostiintele care-ti stau la dispozitie.....


Am constat pe parcursul timpului că este o mare diferenţă între turismul românesc şi cel străin. Se pare că până şi bulgarii ne-au depăşit. De aceea eu salut orice iniţiativă în acest domeniu -  România are multe puncte de interes şi multe locuri deosebite. Din păcate nu sunt puse în valoare.

Ca să revin la topic, ceva vintage.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Vintage
« Răspuns #5 : Joi, 18 Martie 2010, 12:26 »
Ce parere ai despre femeia romantica, rafinata si discreta a anilor 20? Pe mine ca barbat ma incanta palarioarele acelea stupide, dar dragalase, pantofiorii botina, ce sa mai zic de rochii, care nu stiu cat confort si lejeritate puteau oferi celor care le purtau.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #6 : Duminică, 21 Martie 2010, 07:18 »
Ce parere ai despre femeia romantica, rafinata si discreta a anilor 20? Pe mine ca barbat ma incanta palarioarele acelea stupide, dar dragalase, pantofiorii botina, ce sa mai zic de rochii, care nu stiu cat confort si lejeritate puteau oferi celor care le purtau.


la asta te referi?


Intradevar e farmec la femeia acelei perioade.Totusi la vremea respectiva acesta era modelul femeii moderne pentru acele timpuri. Intotdeauna femeia trebuie sa tina pasul cu moda si stilul epocii pentru a nu parea demodata.
Recunosc ca urmaresc cu placere emisiuni si filme din epocile mai vechi. Au o savoare aparte! :)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Vintage
« Răspuns #7 : Luni, 22 Martie 2010, 15:48 »
am vazut odata o expozitie cu lucruri vechi
erau lornioane, patefoane, carnetele de bal, evantaie, rochii, fracuri,...
cam toata atmosfera din timpul titanicului
ceea ce m-a uimit a fost ca pantofii erau f ingusti
nu cred ca cineva din vremea asta ar fi putut sa poarta asa ceva
toate lucrurile erau brodate cu mult gust


Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Vintage
« Răspuns #8 : Luni, 29 Martie 2010, 17:54 »
sunt minunate .... dar pe vremea aceea cred ca femeile avea o alta tinuta, o alta atitudine.... de aceea parca acum spui "haine" si cand te referi la moda veche spui "tinute"....  cum credeti ca ar fi o intalnire "retro" ?????
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Vintage
« Răspuns #9 : Marți, 30 Martie 2010, 15:13 »
ce ma mira e ca atunci, nu numai actritele erau aranjate si puse la punct
ci si femeile obisnuite
acum stand ore in sir la munca, te imbraci cu ce e mai comod

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #10 : Joi, 01 Aprilie 2010, 09:14 »
O  masina de cusut de pe vremea bunicii!


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #11 : Joi, 08 Aprilie 2010, 09:41 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Vintage
« Răspuns #12 : Joi, 08 Aprilie 2010, 13:54 »

Offline laurica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Salut !!!!!!!
Răspuns: Vintage
« Răspuns #13 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 20:27 »
Interesant subiect.
E prima zi si incerc sa ma acomodez cu stilul vostru.
laurica

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Vintage
« Răspuns #14 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 20:28 »
Bine ai venit...sper sa te simti bine cu noi! :-*