Autor Subiect: Aventuri bahice  (Citit de 15115 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #30 : Duminică, 24 Iulie 2011, 05:48 »
  Interesant topic... Nu m-aş fi aşteptat să găsesc "aici" un asemenea subiect... dar asta demonstrează, încă o dată, dacă mai era necesar, calitatea oamenilor care formează această comunitate, oameni deschişi, lipsiţi de ipocrizie... 
  "Nu ştiu alţii cum sînt", dar eu cînd aud vreo persoană, cum mîndră declară : "eu nu pun picătură de alcool în gură", nu ştiu... undeva în mintea mea se aprinde un beculeţ... Nu numai că aceste persoane nu-mi inspiră nici un motiv de admiraţie, ci, mai mult, îmi sugerează ceva despre lipsa lor de autocontrol...
  Ok, alcoolul nu e cea mai "tare" descoperire a omului, şi aduce multe necazuri, dar doar acelora care nu cunosc măsura, şi folosesc alcoolul ca "evadare" din lumea reală. Eu cred că alcoolul chiar ajută uneori, dacă e consumat cu măsură (a cărei valoare, fiecare ar trebui să şi-o cunoască) : dezinhibă, deschide sufletele, îndulceşte viaţa...
  Dacă cineva ar deschide în acest moment uşa frigiderului meu, ar găsi nişte beri, un coniac, o şampanie şi chiar o sticlă de vin (deşi nu-mi place vinul, deloc), dar care stau "cuminţi" aşteptînd vreo "ocazie": vizita vreunui prieten, o masă prea săţioasă, sau picantă, sosirea acasă după o zi canicularp de plajă, sau dimpotrivă, după una geroasă... Aceste "licori" ar trebui consumate "motivat", şi nu doar fiindcă se află în frigider... părerea mea...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #31 : Duminică, 24 Iulie 2011, 11:34 »
 hadrian e un topic "curajos"  :)
va e adresat mai ales voua barbatilor - se pare ca voi sunteti asociati mai des cu aventurile bahice  :D

eu de exemplu m-am convins - nu prea rezist la bautura - ma ametesc repede - asa ca mai bine nu beau

imi aduc aminte  de o intamplare de acum cativa ani cand fostul meu sef si-a serbat ziua la un restaurant unde a invitat mai multi colegi si am sarbatorit
- toate bune si frumoase numai ca a venit cu vreo 2 sticle de cognac super fain ( ceva "strainezia" :) )  din care a inceput sa toarne fetelor - nici nu am bagat de seama cand licoarea si-a facut efectul si n-am mai fost stapana pe picioarele mele  :D - noroc ca a avut cine sa ma aduca acasa  :D am dormit peste 10 ore si a doua zi aveam capul ca o banita  ;D

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #32 : Duminică, 24 Iulie 2011, 12:03 »
@Almi-Gabi - De aceea am şi adăugat că fiecare trebuie să ştie care-i sînt limitele, şi să încerce să nu le depăşească, decît... dacă are curiozitatea să "decopere" cum e "dincolo" de limite... mai ales a doua zi, aşa cum ai amintit.
  Trec acum la topicul cu bancuri, că mi-am amintit un banc haios, în tema topicului prezent, sper să te/vă amuze.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #33 : Duminică, 24 Iulie 2011, 12:17 »
eu de exemplu m-am convins - nu prea rezist la bautura - ma ametesc repede - asa ca mai bine nu beau

nici eu nu prea rezist la bautura Gabi, dar recunosc ca nici nu ma dau in vant dupa bautura...
singura bautura pe care nu o refuz ...e vinul...il beau cu placere, dar nu mai mult de un pahar...
singura data cand am simtit ca "ma aflu sub influenta alcoolului" a fost intr-o iarna , am baut ceva mai mult de un pahar de vin fiert, imi amintesc ca am inceput sa vorbesc cam mult  :D :D, dar m-am oprit la timp... ;)

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #34 : Duminică, 24 Iulie 2011, 12:26 »
@Adda - Înseamnă că n-o să stăm niciodată la "un pahar de vorbă"?... Că eu cu vinul nu mă pot împăca nicicum, deşi am încercat, dar mi se pare prea "aromat" pt gustul meu. Singura "derogare", vin fiert cu scorţişoară, la o partidă de schi, pe o vreme geroasă...

PS - da' io te-am "prins" cu berea în faţă, parcă...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #35 : Duminică, 24 Iulie 2011, 12:33 »
Adi....nu am zis ca nu beau altceva in afara de vin...am zis ca vinul este singura bautura pe care nu o refuz...
bere beau din cand in cand vara, dar nu ma omor dupa ea...fie ea "blonda" sau "bruna"... ;) ;)o las pe seama voastra a barbatilor...pt mine e prea amara... :D :D de-asta imi si place vinul...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #36 : Duminică, 24 Iulie 2011, 16:33 »
era o poezioara - daca mai tin eu bine minte - ceva de genul

Berea dupa vin
 e un chin
Vinul dupa bere
 e o placere  :D


si acum ......

Concentratia de alcool in sange                      Simptome
    .02%                                                           zapaceala
    .05%                                                           usoara euforie  :)
    .08%                                                           nu mai prea apreciezi cum trebuie lucrurile   ;)
    .10%                                                           coordonare si echilibru slabe
    .15%                                                           dezorientare, frumos spus!  :D
    .20%                                                           incepi sa prezinti meniul....  - naspa  :-\
    .30%                                                           beat mort
    .40%                                                           coma

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #37 : Duminică, 24 Iulie 2011, 17:09 »
  N-aş fi crezut că un subiect "scos de la naftalină", şi aproape ignorat, să fie atît de "dezbătut" într-o zi de duminică... Să fie ploaia de vină?...
  Sau poate şi subiectul ăsta e ca şi subiectul despre sex: toţi avem o părere, dar preferăm s-o păstrăm pt noi, sau s-o "dezbatem" doar în cercuri apropiate.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #38 : Duminică, 24 Iulie 2011, 17:23 »
 ploaia e de vina  !!???  8) - o fi avut ceva "grade de tarie"  :D

......si apoi tu esti de vina ca ai avut "curajul" sa scrii intrun topic ( scos intradevar de la naftalina ) dar un pic tabu - ca deh - fetele nu prea recunosc ca mai beau cate un pahar din cand in cand

silviu

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #39 : Luni, 25 Iulie 2011, 14:01 »
in urma cu ceva ani, am avut o aventura najpa in zona "fara comunisti" de la universitate. am fost pe la corturi si impreuna cu niste amici am tras o vodca, doua... maxim noua... pana m-a prins noaptea pe-acolo; apoi mi-am exersat talentele de macho si am agatat o fata pe care am invitat-o la o plimbare pe strazile pustii. si tot mergand si mergand auzeam mereu un scartzait :-\ ma tot gandeam ce drac o fi cu sunetul ala ciudat: imi scartaie vodca din creier? :-\ vreun pantof, ceva? ???
mai spre dimineata, cand aburii alcoolului din capul meu s-au disipat, m-am prins ca fata avea un picior de lemn :o >:( :( nu va mai spun ce caterinca au facut amicii de mine :(
acum nu consum alcool din mai multe motive
1. vreau sa agat tipe fara dizabilitati
2. alcoolul ingrasa iar eu tin la silueta
3. sunt destul de nebun si treaz
4. mi se face rau si vomit :(
5. ma dor toate organele :(
e drept ca din cand in cand mai beau un cognac cu vreo fata draguta si intreaga :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #40 : Luni, 25 Iulie 2011, 14:10 »

mai, mai, silviule    8)

nu mai bea baiatule'  :D ;D


Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #41 : Luni, 25 Iulie 2011, 16:45 »
am auzit o vorba acum cativa ani referitor la "starile" pe care le provoaca consumul de alcool...
intreband un tip care se simtea "putin" mai rau dupa o aventura bahica ....de ce bei daca stii ca te simti rau dupa? .....raspunsul lui a fost : "DECAT SA-MI PARA RAU MAI BINE SA-MI FIE RAU"  :D :D

hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #42 : Luni, 25 Iulie 2011, 19:09 »
Măi "copii", da' mai lăsaţi "sticla", că a început o nouă săptămînă de lucru...

julia

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #43 : Luni, 25 Iulie 2011, 20:35 »

ce lume minunata ar fi daca nu s-ar fi inventat alcoolul...


hadrian

  • Vizitator
Re: Aventuri bahice
« Răspuns #44 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 05:18 »
@Julia - Nu stiu daca e chiar asa... Nu vreau sa fac o "apologie" a alcoolului, departe de mine asa ceva, dar eu prefer sa vad problema asta, putin din alt unghi...
  Daca n-as fi ateu, as spune ceva de genul : Dumnezeu a facut bautura pt a ne "incerca"... Dar sint, asa ca spun ca si aceasta "inventie" are rolul ei, are si unele aspecte pozitive, dar creeaza si mari probleme, chiar tragedii uneori.
  Totul se reduce la autocontrol, la puterea fiecaruia de a se bucura de inca o "sursa" de binedispunere, dar cu masura. Ia ginditi-va cum ar fi o lume fara alcool, oare chiar ar fi mai buna?...
  La petreceri s-ar consuma bauturi racoritoare, iar lumea ar fi mai anosta, si plictisita, datorita complezentei dictata de situatie... La o partida de sanius/ski, sau chiar la taiatul unui porc, lumea ar bea ceai, si ar simula doar bucuria "evenimentului"... La plaja, sau la un gratar, lumea ar bea doar sucuri, si... "apa plata cu lamiie"... brrr...
  Nu, lumea fara alcool nu ar fi mai buna, ar fi o lume artificiala, si nu pot sa nu fac o paralela intrea aceasta, si intrebarea pe care si-a pus-o un compozitor : Ce ar fi lumea fara muzica?... O lume plina de zgomote aleatorii... si ar fi trist...
  Alcoolul face atit de mult rau oamenilor, sau oamenii, foarte multi lipsiti de autocontrol, isi fac singuri rau?... Aceasta e intrebarea...