Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74197 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Cum devii comunicativ
« : Miercuri, 24 Februarie 2010, 20:09 »
   Sa-ti faci prieteni nu este intotdeauna un lucru usor. Depinde cat de deschis esti. Depinde si de abilitatile tale in a socializa cu cei din jur. Daca esti timid, atunci trebuie sa-ti impui o crestere a increderii in tine. Trebuie sa-ti impui a te simti popular, pentru ca interrelationarea cu ceilalti sa ti se para fireasca si simpla.
    Gasesti mai jos cateva sfaturi care poate te vor ajuta in comunicarea cu ceilalti, in socializarea cu oamenii din jur si in legarea unor prietenii reale.
    Fii tu insuti. Nu-ti fie frică sa-ti exprimi opiniile tale. În cazul în care esti insultat trebuie doar sa ignori
    Fii optimist. Chiar dacă te simţi într-adevăr deprimat, aminteste-ti că există întotdeauna ceva pentru care merita sa zambesti. O perspectivă pozitivă va face pe oamenii din jurul tau mai increzatori
    Spune  o glumă. (Sa ai un simţ al umorului este important, dar nu te lasa dus de val, există unele lucruri pe la care trebuie sa fii serios. Daca glumesti nepoliticos la adresa prietenilor  tăi aceasta ar putea deteriora relatia ta cu ei.)
    Zambeste cat de mult poti!  Semnele de încurajare lasa oameni sa vada ca iti pasa despre ceea ce spun
    Scoate-ti la iveala ideile traznite. Gândurile tale pot deschide multe uşi, care pot duce la prietenii solide
    Asculta mai mult decat vorbesti. În loc de a da din cap şi zâmbii ocazional accepta ceea ce ti se spune si confrunta-te cu aceste lucruri pe faţă
Incepe prin a face lucruri marunte daca esti timid. De exemplu, de fiecare dată când mergi la scoala , la munca sau oriunde intri in contact cu cineva, saluta o persoana si poarta o conversatie face-to-face cu aceasta.
    Saluta si poarta o conversatie cu persoanele timide. Incearca sa nu vorbiti chestii prea banale ci incearca sa incropesti niste dialoguri solide
    Nu astepta perfectiune de la nimeni, in special de la tine. Daca in timpul unui dialog faci erori in legatura cu unele lucruri, fa o gluma pentru a redresa situatia.
    Fii rabdator Dacă esti în continuare printre straini, reţinerea de a intra intr-o conversaţie poate cauza o întârziere în comentarii. Nu te ingrijora, va trece repede.
    Vorbeste cu persoanele mai in varsta decat tine. Ei te vor ridiculiza mai mult, dar cu motive intemeite ceea ce te va invata sa porti un dialog
    Iubeste-te pe tine insuti . Este dificil sa-i placi pe altii sau sa te faci placut cand nu te apreciezi pentru ceea ce esti. Incepe totul prin a te explora pe tine insuti.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #1 : Marți, 30 Martie 2010, 02:18 »
    In general ma incadrez la cele recomandate mai sus! Atat doar ca uneori ma ia valul si acaparez discutia (Cum am facut si la intalnirea de la Bucuresti!) Dar asta de multe ori pentru a incerca sa evit taceri stanjenitoare! 
    O alta calitate pa care trebuie sa o ai este sinceritatea! Dau exemplu chiar aici pe forum: nu am scris nimic neadevarat despre mine, desi am fost sub protectia anonimatului, ca toti ceilalti! Si poate nu mint dintr-un motiv foarte simplu si prozaic: risc sa uit si sa ma pierd in hatisul minciunilor, deci sa imi se duca de suflet increderea pe care cei din jur am pretentia sa o aiba in mine!
     Nu stiu cati prieteni mi-am facut, dar din nefericire, de multe ori cei pe care i-am considerat prieteni au fost doar la distractie alaturi de mine!
      Si inca ceva: desi nu am avut o viata prea roz, nu am ascuns nimic din ceea ce am trait! Cu toate ca nu intotdeauna am avut amintiri placute de impartasit, nu imi este rusine sa povestesc despre ele! Tot ceea ce am trait pana acum m-a facut persoana care sunt azi!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #2 : Miercuri, 31 Martie 2010, 08:10 »
   Asculta mai mult decat vorbesti. În loc de a da din cap şi zâmbii ocazional accepta ceea ce ti se spune si confrunta-te cu aceste lucruri pe faţă
Incepe prin a face lucruri marunte daca esti timid. De exemplu, de fiecare dată când mergi la scoala , la munca sau oriunde intri in contact cu cineva, saluta o persoana si poarta o conversatie face-to-face cu aceasta.
    Saluta si poarta o conversatie cu persoanele timide. Incearca sa nu vorbiti chestii prea banale ci incearca sa incropesti niste dialoguri solide
    Nu astepta perfectiune de la nimeni, in special de la tine. Daca in timpul unui dialog faci erori in legatura cu unele lucruri, fa o gluma pentru a redresa situatia.
    Fii rabdator Dacă esti în continuare printre straini, reţinerea de a intra intr-o conversaţie poate cauza o întârziere în comentarii. Nu te ingrijora, va trece repede.
    Vorbeste cu persoanele mai in varsta decat tine. Ei te vor ridiculiza mai mult, dar cu motive intemeite ceea ce te va invata sa porti un dialog
    Iubeste-te pe tine insuti . Este dificil sa-i placi pe altii sau sa te faci placut cand nu te apreciezi pentru ceea ce esti. Incepe totul prin a te explora pe tine insuti.


Aceste sfaturi sunt utile pentru persoane timide si tacute ca mine.
Am recitit de  mai multe ori si de fiecare data  perca gasesc ceva nou! :D

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #3 : Miercuri, 31 Martie 2010, 09:33 »
    Tu esti o draguta si o scumpa asa cum esti! Cufelul tau de-a fi ai un farmec aparte! ....Si sper sa fii le lista deschisa de marcutza pentru 17! :-*

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #4 : Joi, 01 Aprilie 2010, 08:10 »
    Tu esti o draguta si o scumpa asa cum esti! Cufelul tau de-a fi ai un farmec aparte! ....Si sper sa fii le lista deschisa de marcutza pentru 17! :-*

Multumesc pentru incurajari Carmen. Esti o dulce. Asa cum spuneai in medie vorbim ca un om normal. Tot vreau sa mai invat de la tine dezinvoltura din conversatii.
Marcutza m-a inscris pe lista din 17 aprilie.

 :D

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #5 : Joi, 01 Aprilie 2010, 08:50 »
       Ma bucur mult ca tu ma apreciezi, chiar si asa, cu debitul meu verbal exagerat! Probabil ca am "spalat mult la varza", cum se zice, dar intentia mea a fost aceea de a nu lasa taceri stanjenitoare sa se astearna intre noi si nici conversatia sa nu devina prea serioasa si intima, de natura sa creeze momente de blocaj! Asa ca acum v-a ramas in minte aceasta prima intalnire a noastra ca fiind una dintre cele mai vesele la care ati participat! Chiar cu pretul caderii mele ,poate, putin in ridicol! Prefer sa va ganditi la mine ca fiind cea mai nebunatica si zapacita din grup! Daca asta a destins atmosfera, scopul meu a fost atins: acela de a fi o reuniune de neuitat!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #6 : Joi, 01 Aprilie 2010, 09:38 »
   .....  Prefer sa va ganditi la mine ca fiind cea mai nebunatica si zapacita din grup! Daca asta a destins atmosfera, scopul meu a fost atins: acela de a fi o reuniune de neuitat!

Ai reusit din plin Carnem sa faci din intalnirea noastra un exemplu demn de urmat in ceea ce trebuie sa faci ca sa devii comunicativ.
Ai fost sarea si piperul intalnirii noastre.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #7 : Joi, 01 Aprilie 2010, 12:18 »
carmen poate fi profesor pe comunicare, relatii publice fara comentarii si nu o spun din complezenta !!!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #8 : Vineri, 02 Aprilie 2010, 09:29 »
Am gasit ceva pe net care sper sa ne ajute pe noi "tacutii"!
 :D
Arta conversatiei

Multi oameni cred ca arta unei conversatii bune este data de cat de inteligent esti, cat de bine reusesti sa stapanesti un subiect sau sa iesi in evidenta. Multi cred ca pentru a deveni mai buni comunicatori trebuie sa invete cum sa vorbeasca mai mult si mai bine. Nimic mai departe de adevar.

Conversatia are TREI mai obiective :

1. Placerea de a te exprima si a interactiona cu cealalta persoana. Unul din cele mai placute lucruri este sa petreci timp cu oamenii care iti plac. Sa comunici fara sa fii judecat sau condamndat. Aceasta placere potentiala este motivatia pentru majoritatea interactiunilor noastre sociale. Ne place sa impartasim idei cu oameni care au interese comune cu noi si sa lasam conversatia sa-si urmeze propriul curs.

2. Sa cunosti cealalta persoana mai bine. In vanzari, sau in orice alt mediu ai nevoie de o anumita perioada de timp in care prin conversatie, limbajul trupului, atitudine sa iti construiesti o imagine mai buna despre persoana din fata ta.

3. Sa construiasca incredere si credibilitate intre doua persoane. Este probabil cel mai important aspect al conversatiei pe masura ce inaintam in viata si este posibil doar persoanelor care isi fac timp pentru a discuta si a se descoperi unul pe celalalt. Cuplurile care se inteleg din priviri au ajuns la acest stadiu dupa zeci de momente in care au discutat despre toate subiectele posibile si imposibile si au descoperit astfel pozitia unuia fata de celalalt.


Cu toate acestea majoritatea facem greseli incredbile in timpul conversatiei cu alte persoane care duc la plictiseala, neincredere, timp pierdut. Care sunt aceste greseli ?

1. Sa nu asculti. Cineva spunea : Dumnezeu ne-a dat doua urechi si o gura, de-asta la fiecare minut vorbit trebuie sa asculti doua minute. Cei mai multi oameni nu stiu sa asculte. Abia asteapta un moment in care sa intervina in discutie si sa-si spuna punctul de vedere. Pune-ti EUL pe pauza cateva momente si incearca sa asculti ce zic oamenii de fapt.

Cand incepi sa asculti, descoperi o multime de cai prin care poti continua conversatia. De exemplu poti fi cu cineva care iti povesteste ca a fost weekendul trecut la munte. Poti intreba :

Care e cea mai tare chestie care ti s-a intamplat acolo ?
Daca as vrea sa ma duc si eu saptamana viitoare ce sfat mi-ai da?
Cat de des te duci la munte?

Cand reusesti sa pui intrebari deschise persoana cu care vorbesti se deschide mai mult fata de tine si intelegi mai multe despre ea. Invata sa asculti.

2. Sa pui prea multe intrebari. La capatul opus, poate fi extrem de enervant sa pui mereu intrebari. Nimeni nu vrea sa se simta la un interogatoriu. Trebuie sa inveti sa contribui la conversatie cu partea ta de poveste. Poti de exemplu sa amesteci intrebarile cu declaratiile. Dupa ce ai pus cateva intrebari sa spui ceva de genul :

Da, intr-adevar, e foarte relaxant sa iesi pe munte in weekend. Ultima oara cand am facut asta mi s-a intamplat sa …..

..si discutia continua de la sine pe alt fir.

3. Sa nu fii congruent cu ceea ce spui. In realitate , in conversatie nu conteaza atat de mult ce spui, cat CUM o spui. Nu poti povesti ceva de care afirmi ca esti entuziasmat si sa povestesti ca si cum ti-ar fi lene sa deschizi gura. La fel nu poti povesti entuziasmat de moartea matusii unui prieten. Sunt lucruri de baza. Aici in schimb pentru a deveni maestru in conversatie incearca sa  :

- Sa vorbesti cat de tare e nevoie ca sa fii auzit. Mai bine sa vorbesti puternic decat celalalt sa te intrebe mereu : ce-ai zis?
- sa vorbesti cu …pasiune. O voce monotona este extrem de enervanta si plictisitoare. Invata sa povestesti incat sa-ti straluceasca ochii.
- Foloseste pauze. Pauzele dupa fiecare propozitie creaza anticipare si tensiune. Ne place asta cand vorbim. Ne ajuta sa procesam mai bine ce s-a zis. Nu vorbi de parca ai fi un prezentator de stiri.
- NU MORMAI

4. Sa intrerupi pe cineva care vorbeste. De cele mai multe ori avem tendinta sa credem ca daca nu spunem noi ceva, ceilalti pierd un lucru foarte important. Invata sa lasi pe cel cu care vorbesti sa termine propozitia.

5. Sa incerci mereu sa ai dreptate. Nu-mi plac oamenii care incearca mereu sa demonstreze ca ei au dreptate. de multe ori fac si eu greseala asta. De cele mai multe ori o conversatie nu este o argumentare la bara, in sala de judecata. Este un mod de a crea si pastra conexiunea intre doua persoane. Nimeni n-o sa fie impresionat daca tu “castigi” de fiecare data cand vorbesti. Sunt unele persoane care adora sa faca misto de ceilalti in timp ce vorbesc. Denota lipsa de incredere in sine. Au nevoie neaparat de cineva care sa fie pus intr-o lumina proasta ca ei sa iasa intr-o lumina buna. Ghici ce? nimanui nu-i pasa cat de mistocar esti tu.

6. Sa vorbesti despre subiecte negative sau ciudate. cred ca sunteti de acord cu mine. Sa vorbesti la o nunta despre inmormantari sau la masa despre animale storcosite de masini, despre cat de distrus e sistemul romanesc, despre criminali in serie, despre boli si relatii disfunctionale, cu detalii din viata ta personala sau orice altceva care suge pur si simplu energia pozitiva din conversatie este o prostie.

7. Sa fii plictisitor. Unii oameni nu-si dau seama ca sunt plictisitori. Nici daca le arati cu litere de tipar. Cu totii stim persoane care vorbesc 20 de minute despre masina sau telefonul lor, sau internet, sau twitter. Invata sa citesti limbajul celorlalti si sa sesizezi daca incepi sa-i plictisesti. Faptul ca nu se uita la tine, sau privesc ceasul, sau discuta cu ceilalti e semn clar ca trebuie sa pui punct subiectului tau imediat.

Un mod bun de a evita sa fii plictisitor este sa ai o viata interesanta. Concentreaza-te sa devii o persoana interesanta si oamenii vor vrea sa afle lucruri despre tine.

8. Sa nu oferi nimic in schimb. Daca e prima oara cand vorbesti cu cineva e normal sa existe o perioada de tatonare. Nu ne deschidem atat de repede fata de straini si nu-i invitam imediat in casa. Cu toate astea, e absurd sa nu oferi nimic din tine si sa lasi ca doar celalalt sa participe.

9. Sa nu fii .. “condimentat” . Secretul unei conversatii spumoase este dat de cele mai multe ori felul in care reusesti sa amesteci senzatiile. Sa treci de la serios la amuzant, de la amuzant la ironic, de la ironic la sobru si inapoi. Conversatia e un joc in doi. Te mulezi dupa celalalt si celalalt se muleaza dupa tine .

Ce poti face acum? Vrei sa-ti imbunatatesti conversatia? Ia-o incet. Incepe cu unul din punctele de aici si exerseaza-l. Apoi treci la urmatorul. Apoi la urmatorul. In curand vor deveni parte din tine .
 ;D

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #9 : Luni, 05 Aprilie 2010, 16:04 »
In diversele locuri de munca prin care am trecut, am cunoscut oameni foarte bine pregatiti profesional, inteligenti, totdeauna cu solutii prompte pentru iesiri din criza, dar tacuti cind era vorba de subiecte de interes general; lasau impresia ca vocabularul lor e destul de redus, ca urmare a lecturii deficitare, sau ca nu inteleg si nu sint la curent cu ce se intimpla in jurul lor. Ei bine, nu era chiar asa. Pe unii i-am cunoscut mai bine si am ajuns sa inteleg ca existau diverse motive care ii impiedicau sa fie comunicativi:timiditatea, o anumita reticenta in fata cuiva necunoscut sau putin cunoscut, nevoia unui timp de acomodare cu subiectul sau participantii la discutie sau cu locatia respectiva. Nu toti sintem expansivi, extrovertiti cind avem ceva de spus. Multi oameni cu o cultura generala solida devin interiorizati si fac impresie proasta intr-un mediu care nu le este favorabil, in care nu se simt ei insisi. Cred ca fiecare se comporta nu numai in functie de firea lui, ci si de mediul in care se afla la un moment dat. Daca poti deveni comunicativ? Nu stiu....depinde de multe....

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #10 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 19:02 »
Poate pare foarte curios fenomenul, dar eu devin f.f. comunicativa cand ma indragostesc!

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #11 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:07 »
Poate pare foarte curios fenomenul, dar eu devin f.f. comunicativa cand ma indragostesc!

Cand ai descoperit fenomenul ? zi mai multe... poate se descopera mai multi indragostiti pe forum  ;)... ai fost le intalnirea trecuta ?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #12 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:17 »


Cand ai descoperit fenomenul ? zi mai multe... poate se descopera mai multi indragostiti pe forum  ;)... ai fost le intalnirea trecuta ?
[/quote]
 Buna seara. Imi pare bine ca pot comunica cu tine. Am fost prezenta la intalnirea din data de 17 aprlilie si am fost f. placut impresionata. Am cunoscut niste oameni cu bun simt, placuti, inteligenti. Mi-am revazut si o fosta colega de la Banca Internationala a Religiilor, Ana. Pe vreama cand lucram amandoua in banca mentionata mai sus, Ana era director la Directia Informatica, iar eu eram fereent bancar exetern. Acum sunt consilier juridic. Referitor la comunicare si in prezent unt comunicativa, fara sa fiu indragostita. Comunicarea este o nevoie, o traire care iti da combustibilul necesar pentru a merge mai departe.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #13 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:18 »
scuze pentru greseli, iar m-am grabit f. tare si sunt si f. obosita

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #14 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:24 »
Poti deveni comunicativ cand ai multe pe suflet, cand vrei sa te descarci, sa te eliberezi... Este si un fel de terapie