Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74208 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #15 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:50 »
Poti deveni comunicativ cand ai multe pe suflet, cand vrei sa te descarci, sa te eliberezi... Este si un fel de terapie

aha, te banuiam, indragostita deja de cineva  ;) nu-i rau, doar cam pripit  ::)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #16 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:58 »
si mai poti deveni comunicativ si atunci cand ai o evolutie sociala, atunci cand te simti implinit si atunci cand lupti pentru scopul propus pana in ultima clipa...

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #17 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:37 »
     Dintre calitatile pe care nu le-am avut niciodata prima ar fi timiditatea! Deasemenea nu am avut probleme cu tracul in multime, nici cu temerile cu privire la expunerea vietii personale, asa cum am mai zis! Sunt constienta ca nu intotdeauna asta a fost in favoarea mea, dar ceea ce stiu sigur e ca oricat mi s-ar demonstra contrariul, nu pot si nu vreau sa ma schimb: voi fi mereu extrovertita, cu exces de zel cand e vorba de vorbit,distractie si veselie, cantec si dans! Ceea ce vreau sa schimb in ceea ce ma priveste este sa devin si in manifestari si cuvinte un om mai bun! Atat! Sper din tot sufletul sa reusesc, mai ales cu ajutorul si intelegerea celor din jur!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #18 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:42 »
     Dintre calitatile pe care nu le-am avut niciodata prima ar fi timiditatea! Deasemenea nu am avut probleme cu tracul in multime, nici cu temerile cu privire la expunerea vietii personale, asa cum am mai zis! Sunt constienta ca nu intotdeauna asta a fost in favoarea mea, dar ceea ce stiu sigur e ca oricat mi s-ar demonstra contrariul, nu pot si nu vreau sa ma schimb: voi fi mereu extrovertita, cu exces de zel cand e vorba de vorbit,distractie si veselie, cantec si dans! Ceea ce vreau sa schimb in ceea ce ma priveste este sa devin si in manifestari si cuvinte un om mai bun! Atat! Sper din tot sufletul sa reusesc, mai ales cu ajutorul si intelegerea celor din jur!
Ma impresioneaza ce spui tu, Carmen. Imi aduc aminte de fostul meu prieten, mult mai in varsta decat mine, care mi-a spus: "Esti primul om din viata mea care m-a facut mai bun si pentru asta iti multumesc!"

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #19 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:54 »
nu stiu daca a deveni comunicativ se leaga de evolutia sociala, cred ca depinde foarte mult si de natura persoanei in sine.  cunosc mai multe persoane "sus" pe scara sociala care nu sunt neaparat nici comunicative si nici sociabile.  nu cred ca este o conditie sine qua non.  ma consider o persoana foarte sociabila, deschisa si comunicativa. totusi nu sunt o persoana care vorbeste foarte mult, dimpotriva... de-a lungul vietii am urcat, am cazut, m-am ridicat, si tot asa, am fost expusa mediilor sociale cele mai diverse.  poate ca aceasta expunere contribuie la dezvoltarea sociabilitatii. poate. dar daca nu exista o scanteie initiala, cred ca poti sa fii expus tuturor situatiilor din lume, fara ca acest lucru sa te faca mai comunicativ sau mai sociabil. este un proverb care spune ca ceea ce natura nu-ti da, Salamanca nu-ti imprumuta (e vorba de Universitatea din Salamanca). eu iubesc tacerea si ceea ce ea comunica; putem sa fim comunicativi si prin tacere. putem sa comunicam prin limbajul corporal; un gest al mainii, o privire pot spune mai multe decat o jumatate de ora vorbe "ce din coada or sa sune".  am devenit mai putin comunicativa, dar nu mai putin sociabila, in ultimii trei ani si jumatate.  ei, sunt multe de zis, dar sunt asa de obosita, am avut o saptamana teribila.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #20 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 22:56 »
te pup, Ayouni, iti doresc numai bine, noapte buna, somnu usor si odihnitor!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #21 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 23:00 »
"eu iubesc tacerea si ceea ce ea comunica; putem sa fim comunicativi si prin tacere. putem sa comunicam prin limbajul corporal; un gest al mainii, o privire pot spune mai multe decat o jumatate de ora vorbe "ce din coada or sa sune".  am devenit mai putin comunicativa, dar nu mai putin sociabila"

      Nu am sustinut ca asa e bine, sa vorbesc mult, ci am subliniat ca asa sunt eu! Sunt constienta ca uneori tacerea e de aur, dar probabil de aceea nu am strans comori pana acum! Nu am gasit "filonul" asta! Si nici nu cred ca il voi gasi vreodata! Chiar daca incerc sa nu ma exprim, resimt asta ca pe o frustrare personala, impotriva firii mele! Asta nu inseamna ca nu admir din tot sufletul pe cei care au descoperit si pastreaza aceasta comoara nepretuita!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #22 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 12:21 »
a deveni comunicativ nu scuza lipsa tacerii atunci cand se cere, lipsa discretiei cand se impune.
zgomotul facut prin "a comunica" inseamna imposibilitatea socializarii prin comunicarea adecvata situatiilor ivite.
sa dai buzna in spatiul dintre doi posibili/potentiali parteneri de comunicare este iar o lipsa a intelegerii "cum devin comunicativ".


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #23 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 14:28 »
@carmentoma, eu vorbeam doar in general si despre mine... si totul este asa de relativ la urma urmei.  pe de alta parte imi plac persoanele asa ca tine, foarte comunicative, expresive.  legea compensatiei, nu?! nici eu nu am strans comori pentru ca sunt o risipitoare.  iar chestia cu tacerea nu am invatat-o de mult timp, nici eu din pacate.  pentru ca uitandu-ma in urma, dau de un moment crucial in viata mea, in care daca as fi stiut sa tac, azi mi-ar fi fost mult mai bine.  dar nici nu as fi avut placerea sa stau de vorba acum pe forum cu voi... a fost o lectie foarte buna si foarte dura pentru mine.  apoi, in ultimii trei ani si jumatate, am tacut de foarte multe ori pentru ca in mediul in care traiesc acum, mi-am dat seama ca interventia mea verbala in anumite situatii nu ar fi ajutat deloc. totul este si in functie de partenerii la discutii, cu cine comunici, ce si de ce...

@marcutza, nu am inteles la ce se refera fraza cu datul buzna intre doi potentiali parteneri de comunicare...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #24 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 14:36 »
cand exista "nu" intre doua lucruri, atunci respecta-l  pana cand nu-ul se transforma in da ;)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #25 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 14:41 »
foarte criptic, n-am inteles, dar nu are importanta!  :) mersi pt explicatie oricum.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #26 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 14:57 »
pt un dialog intotdeauna e nevoie de cel putin doi, insa daca, abordezi dialogul agresiv si partenerul/potential de dialog NU vrea sau nu e pregatit pt asa ceva, respecta acest lucru, nu da buzna in intimitatea sa caci mai mult rau vei face.

asteapta sau cu delicatete si diplomatie, desigur si tact, asigura-te ca si celalalt doreste dialogul.


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #27 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 22:37 »
@carmentoma, inainte de toate, mersi mult pentru bancuri, stiu ca sunt off topic dar acum s-a potrivit.  sunt faine de tot, am citit si am ras, sar'mana.

in legatura cu adaugirea la "cum devii comunicativ", ceva intelesesem eu ca ar fi vorba de un caz mai concret, din lumea concreta; dar nu ca s-ar referi la cineva de aici de pe forum.  este un spatiu public totusi, zic si eu... Si chiar daca vrei sa te intalnesti cu altii de pe forum, nu vad care ar fi problema. nu inteleg nici care este problema cu firea ta. ar trebui sa ne acceptam asa cum suntem, asa mi se pare normal.  fara invidii, fara gelozii, cu bunatate, cu dragoste fata de persoanele cu care ajungem in contact, fara ironii, fara sa jignim, fara sa ranim, cu multa delicatete.  si atunci cand gresim - pentru ca sigur, fiecare dintre noi o face- nu trebuie sa dam cu piatra (asta mi-a adus aminte de un banc dar o sa-l spun la rubrica adecvata) si sa credem ca detinem adevarul absolut.  nimeni nu-l detine.  si tu ai dreptatea ta, si el, si ea, si eu... dar discutam frumos si ajungem la un numitor comun.  fie in real fie in virtual. si fiindca ma ajuns aici, eu am o problema foarte mare de comunicare... am trait mai mult de jumatate din viata in alta tara.  fara sa vrei adopti alte obiceiuri, chiar mentalitatea ajunge sa ti se schimbe.  plus ca vorbind atatia ani in alta limba, ti se prind chiar anumite expresii pe care le traduci uneori fara sa vrei in limba materna. ai chiar anumite ezitari in exprimare, ca oamenii se uita la tine cam ciudat.  si toate astea nu sunt fite. asa ca mai mi se intampla uneori sa spun ceva care acolo insemna ceva si nu era de rau, aici poate fi interpretat altfel. iar daca mai comunici si pe net, e si mai naspa, pentru ca exprimarea unuia poate fi perceputa cu totul mai rece sau mai aspru decat persoana de la capatul celalalt al dialogului. de aici nevoia de o anume toleranta, unii fata de altii, pentru ca suntem diversi (ce fericire), fiecare avem bagajelul nostru de trairi, de sentimente, fiecare cu inimioara lui.  de asta mi-e teama de foarte multe ori ca scriind ceva sau intr-un fel anume s-ar putea sa deranjez pe cineva si nu asta este intentia mea.  "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", "nu fa altcuiva ceva ce tie nu ti-ar placea", prietenii mei focolari aplica acest principiu in viata de zi cu zi, secunda cu secunda si sigur fac lumea un pic mai buna.  daca si noi ne-am gandi mai mult la acest lucru, sigur viata ar fi un loc mult mai placut de trait. ce-ar fi daca de maine de exemplu, toti bucurestenii ar iesi din case cu aceste ganduri in inima? oau! hai, ca nu vreau sa ma departez prea tare... in concluzie, draga carmentoma, sus inima si sa nu fii trista si nu-ti fie teama sa gresesti.  Errare humanum est, a gresi este omeneste, a ierta este divin! 

si mai ne plangem de singuratate...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #28 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 22:51 »
"sus inima si sa nu fii trista si nu-ti fie teama sa gresesti.  Errare humanum est, a gresi este omeneste, a ierta este divin!"


Chiar nu sunt trista! Am trecut peste toate! Cine vrea si poate sa inteleaga ca  eu in fond sunt un om bun si nu mai vreau sa deranjez pe nimeni, imi face o mare bucurie! Cine nu, n-am ce sa fac! Mai mult decat sa ma straduiesc sa stau in banca mea si sa spun oricui o vorba si un gand bune nu am ce sa fac! Nu pot fi placuta de toata lumea, orice as face! Vorba ta: suntem diferiti! Exista simpatii si antipatii si nu pot sa intru cu forta in sufletul nimanui! Sunt o fire deschisa, vorbesc poate prea mult, dupa gusturile unora, dar cred ca asa compensez partea de timizi de pe aici, deci in medie, forumul are un echilibru! Nu pot si nu vreau sa ma schimb! Cine nu vrea sa vorbeasca cu mine, nici o suparare! Asta sunt, cu bune si cu rele! Nu sunt perfecta decat in ochii mei!

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum devii comunicativ
« Răspuns #29 : Luni, 26 Aprilie 2010, 12:34 »
Citat din: carmentoma
Nu pot fi placuta de toata lumea, orice as face!
nu as vrea sa fiu placut de toata lumea. m-as plictisi ingrozitor.
Citat din: carmentoma
Nu sunt perfecta decat in ochii mei!
eu nici macar in ochii mei :(