Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74473 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #180 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 07:02 »
asta e ca aia: ce a fost mai intii, oul sau gaina...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #181 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 20:02 »
   S-ar putea să existe o genă responsabilă de uşurinţa în comunicare, o genă care ţine de suflet, de aplecarea omului spre colectivitate si spre apropierea de ceilalţi...

julia

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #182 : Marți, 15 Noiembrie 2011, 18:36 »
comunicativ esti si daca stii cind sa taci...

"Cuvintele pe care le rostim ajung mult mai departe decat noi." Henry Millon de Montherlant

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #183 : Miercuri, 16 Noiembrie 2011, 17:05 »
De multe ori se confunda usurinta in exprimare si stilul verbal elegant cu usurinta in comunicare.

julia

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #184 : Joi, 17 Noiembrie 2011, 17:25 »
dar cel mai mult stii care imi "plac"? aia care vorbesc mult dar nu comunica nimic. 

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #185 : Joi, 17 Noiembrie 2011, 20:05 »
Asa e. A spus candva un om mare:
"E usor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Insirând cuvinte goale
Ce din coada au sa sune."
Asa si cu iliestii,  (le spun asa pentru ca nea Nelu e reprezentantul lor cel mai de seama, fara a-i jigni inteligenta - pentru ca are si inteligenta, chiar multa.)...pana la urma, cred ca si asta e o arta, sa vorbesti muuuuult fara sa spui nimic.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #186 : Vineri, 18 Noiembrie 2011, 07:45 »
am costatat in timp ca oamenii care vorbesc mai mult decat altii sunt perceputi mai bine - de multe ori nu are importanta ca de fapt nu transmiti mare lucru
am ca exemplu o colega care vorbeste intruna- despre orice si oricine
daca o intrebi ce a facut si de exemplu a mers in piata ea are subiect de discutie 2 ore  :o - cum a cumparat cartofi si gogosari - ce a vorbit cu negustorul, pe cine a intalnit in piata, cata lume era acolo, ca statea una care avea un carucior si incomoda drumul, ce preturi mai sunt, cum a ajuns pana acasa, pe cine a intalnit la lift etc - tot asa - o poveste de cel putin 2 ore
la aceasi intrebare - eu - spun doar - in drum spre casa am trecut si am facut piata
si am constatat ca ceilalti o privesc pe ea ca fiind foarte activa, cat de multe a facut in aceea zi cand de fapt doar a trecut prin piata in drum spre casa
probabil pe acelasi principiu se bazeaza si politicienii cand vorbesc fara a transmite mare lucru
ceva de genul  " decat putin si la obiect mai bine mult si fara rost;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #187 : Vineri, 18 Noiembrie 2011, 09:27 »
Asta nu mai e comunicare, e logoree! Am si eu una d-asta, pe care ma straduiesc din rasputeri sa nu o starnesc. Dar n-ai cum. Si numai banalitati. Mai povestesc si eu cu ea, insa... Frate! Nu mai termina! Asa ca am adoptat solutia castile varate adanc in urechi.
Cat despre politicieni, aia de-s destepti una spun si alta transmit - pentru cei care aud si inteleg: ei intre ei, acolo; n-au nici o treaba cu noi! Ceilalti... logoree! Sa-i vada soacra la televizor!

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #188 : Vineri, 18 Noiembrie 2011, 12:29 »
gabi....vorbaria asta care nu are profunzime si nimic consistent pe mine ma deprima si chiar incarca negativ...asa am ajuns sa fiu mai selectiva...(timpul meu e pretios!!!) dar poate nici psihanalitica ca mine nu e bine cu prea multa analiza pt cei care nu vor sa vb despre ei si trairile lor (adica pot fi obositoare)...dar e drept...pe vremea cand eram angajata si respiram aer "colectiv" aveam de suportat si aceasta tipologie...dar nu a durat mult si am facut ce am facut si pe urma atat cat am mai stat la angajator am fost singura in birou...aku de 13 ani...nu mai trebuie sa suport nimic, e doar alegerea mea si e tare bine....! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #189 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 16:07 »
Comunicarea se pare ca nu are de-a face cu cuvintele decat intr-un procent infim. Adevarata comunicare eficienta se realizeaza pe mult mai multe criterii, decat 2 ore de povestit haotic cum ai luat o rosie de la piata.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #190 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 19:53 »
Adevarata comunicare eficienta se realizeaza pe mult mai multe criterii

Mie imi place sa descifrez tainele comunicarii nonverbale ! E interesant de observat cand o contrazice pe cea verbala! (O prietena mi-a zis ca prea despic firu'n paishpe!  ;D)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #191 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 19:59 »
Cea nonverbala intotdeauna reflecta realitatea. Ca e vorba de privire, ca e vorba de corp sau de anumite mesaje dincolo sau printre cuvintele obisnuite. Iar pentru cei cu o sensibilitate mai mare intuitia exersata poate fi si ea o cale de a descoperi adevarul dincolo de cuvinte.

O carte foarte buna despre comunicare, care combina mai multe informatii din mai multe domenii este "Comunicarea" de Adrian Nuta. De altfel toate cartile autorului sunt speciale, scrise intr-un mod foarte simplu si original.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #192 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 20:10 »
A mea a facut specializarea asta si mi-am mai bagat si eu nasul in cartile ei de specialitate, ca am casa plina de ele... Insa cred ca am si de la mama natura un... radar ceva! Ceea ce nu e neaparat de bine!

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #193 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 20:19 »
Insa cred ca am si de la mama natura un... radar ceva! Ceea ce nu e neaparat de bine!

Eu as zice ca gestionata cum trebuie, e chiar un atuu!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #194 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 20:49 »
m-ati ametit deja - io' mis ' mai de la tara - mie daca are cineva ceva sa-mi spuna ceva apoi sa zica cu toti dintii ( sa-si ia si o portavoce  8) ) - ca d'astea nonverbale nu pricep
si apoi de se foloseste de nonverbale si ma trezesc cu o "ghioaca" in moalele crestetului s-ar putea sa ma doara capul  ;D