Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74400 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #225 : Luni, 21 Mai 2012, 10:50 »
mie mi se pare ca ne descurcam destul de bine, dar poate sunt subiectiva   :)

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #226 : Luni, 21 Mai 2012, 18:57 »
luciamanta, eu nu pot vorbi in numele altora. Presupun ca fiecare comunica asa cum ii este firea si atat cat considera necesar. Uneori un eveniment major te poate insa scoate din carapacea in care te-ai ascuns si te poate motiva.
Pt. mine comunicarea a devenit o forma de supravietuire. Eu am iesit dintr-o lunga relatie de dominare si control, cu un ego mititel si cu lipsa de incredere in mine. Si nu am putut trece peste tot ce mi s-a intamplat decat comunicand cu cei apropiati. Nu doresc nimanui o astfel de experienta, dar daca s-a intamplat, trebuie sa te ridici si sa mergi mai departe. Iar comunicarea poate fi o terapie foarte buna. Nu stiu daca pot fi un exemplu, pt. ca in general eu sunt comunicativa, doar ca o perioada lunga de timp am vegetat.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #227 : Luni, 21 Mai 2012, 19:15 »
dap, si eu pledez pentru comunicare, indiferent de tipul relatiei: cuplu, parinte-copil, prieteni, etc  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #228 : Luni, 21 Mai 2012, 19:42 »
Faptul ca vorbesti nu inseamna neaparat comunicare.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #229 : Luni, 21 Mai 2012, 22:56 »
Faptul ca vorbesti nu inseamna neaparat comunicare.
   Depinde cum vorbesti, ce anume vorbesti, daca vorbesti serios sau nu, daca iei in serios interlocutorul ori te uiti prin el, si mai ales, sa nu uitam de comunicarea non-verbala: mimica, gestica, priviri foarte expresive care fac cât o mie de cuvinte. Mi s-a intamplat de multe ori sa nu vorbesc mult cu cineva. Dar ne inţelegem din priviri şi tare drag ne mai era.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #230 : Marți, 22 Mai 2012, 06:15 »
Pt. mine comunicarea a devenit o forma de supravietuire. Eu am iesit dintr-o lunga relatie de dominare si control, cu un ego mititel si cu lipsa de incredere in mine. Si nu am putut trece peste tot ce mi s-a intamplat decat comunicand cu cei apropiati. Nu doresc nimanui o astfel de experienta, dar daca s-a intamplat, trebuie sa te ridici si sa mergi mai departe. Iar comunicarea poate fi o terapie foarte buna. Nu stiu daca pot fi un exemplu, pt. ca in general eu sunt comunicativa, doar ca o perioada lunga de timp am vegetat.
    Ai dreptate, Iana. Comunicarea este un pansament pentru suflet, nu este un drog, nu este un refugiu, ci este capacitatea de a fi cu faţa spre ceilalti, de ati formula gândurile, de fi liberă, reală, de a nu te izola.
Cred că experienţa ta te-a întărit, te-a învăţat să iei atitudine, să înlături răul din viata ta. Nichita Stănescu avea o vorbă: Curăţă câmpul, ca să aibă loc să aterizeze îngerii".  :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #231 : Marți, 22 Mai 2012, 09:29 »
   Si nu am putut trece peste tot ce mi s-a intamplat decat comunicand cu cei apropiati.
   Sigur că, de cele mai multe ori, este bine să vorbeşti despre probleme şi să-ţi comunici sentimentele unui om apropiat; o suferinţă pe care o împarţi cu cineva devine o jumătate de suferinţă. ;) 
   

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #232 : Duminică, 27 Mai 2012, 19:40 »
Faptul ca vorbesti nu inseamna neaparat comunicare.

Good point. De cele mai multe ori, faptul ca vorbesti pur si simplu e anti-comunicare.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #233 : Luni, 28 Mai 2012, 07:55 »
da de ce carol? si daca injuri tot comunicare este !!  oO

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #234 : Luni, 28 Mai 2012, 13:51 »
Corect! Transmiti interlocutorului un nivel inalt de simpatie si cordialitate, condensate intr-o expresie cat mai scurta si mai sonora.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #235 : Luni, 28 Mai 2012, 14:13 »
 ;D Hai sa fim seriosi. Comunicare inseamna transmiterea si receptarea de mesaje in vederea comuniunii intre doua entitati diferite, care impreuna sa dea un intreg cu proprietati superioare partilor luate separat. Ori injuratul are exact efectul invers, a separarii a doua entitati diferite, tocmai fiindca intregul reprezinta mai putin decat fiecare parte luata separat, decu anticomunicare.  :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #236 : Luni, 28 Mai 2012, 19:00 »
Io zic ca ar trebui sa fie doar TX/RX de info (comunicarea). Nu tre sa urmeze si comuniune. Doar transmisie si receptie de date. (asta include si perceprea lor corecta de catre destinatar, logic). De ce tre`sa inglobez? Poate doar indexez!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #237 : Luni, 28 Mai 2012, 20:14 »
 :tickedoff:

da' asta e comunicare ? daca le trimit pe mail la aia de la cablu asta credeti ca se repara ??  oO

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #238 : Luni, 28 Mai 2012, 20:33 »
Nu conteaza daca se repara sau nu. Daca ei au priceput ce vrei tu sa spui, da, e comunicare.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #239 : Luni, 28 Mai 2012, 20:39 »
;D Hai sa fim seriosi. Comunicare inseamna transmiterea si receptarea de mesaje in vederea comuniunii intre doua entitati diferite, care impreuna sa dea un intreg cu proprietati superioare partilor luate separat. Ori injuratul are exact efectul invers, a separarii a doua entitati diferite, tocmai fiindca intregul reprezinta mai putin decat fiecare parte luata separat, decu anticomunicare.  :buck2:
...de acord cu tine ,eu cand vad cat se injura astia pe ziare la comentarii imi este asa groaza sa vad atat venin cat poate sa scoata unii din ei.......