Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74204 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #240 : Luni, 28 Mai 2012, 22:35 »
Eu am rezolvat-o altfel: presa si mass-media nu servesc.  :whistle:

Cand spuneam "comuniune" ma refeream la sensul larg... poate fi si comuniune de interese sau pur si simplu un scop comun (cum ar fi repararea cablului  :buck2:). Hai sa ma exprim altfel: transmiterea si receptarea de informatii trebuie sa aiba un scop, sa raspunda unei posibile actiuni cu 1 (afirmativ) sau cu 0 (negativ). Altfel nu e comunicare... e anarhie, negentropie, non-sens, anti-comunicare.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #241 : Luni, 28 Mai 2012, 22:40 »
De ce? Vreau sa stiu fiindca vreau sa stiu. (vreau doar sa adun informatiile, ca tot spuneam de indexare). E obligatoriu sa folosesc ce am aflat? Nu cred.

Si subscriu la faza cu presa si media. Ma uit la TV la job, ca face parte din fisa postului. Noroc ca-i o data la 4 zile. Si nu in concediu.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #242 : Marți, 29 Mai 2012, 01:39 »
De ce? Vreau sa stiu fiindca vreau sa stiu. (vreau doar sa adun informatiile, ca tot spuneam de indexare). E obligatoriu sa folosesc ce am aflat? Nu cred.

Si eu vreau sa stiu fiindca vreau sa stiu, da' aici era vorba despre comunicare, ceea ce implica cel putin doua persoane.  :coolsmiley:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #243 : Marți, 29 Mai 2012, 02:14 »
Pai tocmai. Unul transmite (vorbeste, scrie, deseneaza, canta, etc.), celalalt intelege. Punct.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #244 : Marți, 29 Mai 2012, 13:59 »
A da si a primi informati, inseamna ca noi comunicam?.Acesta este sensul comunicarii, intre oameni?

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #245 : Marți, 29 Mai 2012, 14:56 »
Pai tocmai. Unul transmite (vorbeste, scrie, deseneaza, canta, etc.), celalalt intelege. Punct.

Deci scopul aici este a intelege. Nu cred ca ai asculta pe cineva care vorbeste, dar personal nu-ti spune nimic. Iar ca sa iti spuna ceva, celalalt trebuie sa foloseasca metode de comunicare care te sensibilizeaza, care apeleaza la emotii. Memoria nu functioneaza fara motivatie.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #246 : Marți, 29 Mai 2012, 15:43 »
Scopul e de a transmite, zic eu, intelegerea e doar o conditie ca transmiterea sa se poate numi comunicare. Deci nu folosirea un set de reguli (si/sau valori) comun e scopul ci trecerea informatiei dintr-o parte in alta. Insa si tu ai dreptate, cam nu se poate una fara alta.

L.E. Ma uit ca deja incepe sa semene a teoria chibritului, a definitia meta-definitiei. Ma las pagubas.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #247 : Marți, 29 Mai 2012, 16:23 »
Normal, si eu... ca tocmai am ajuns la consens.  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #248 : Vineri, 20 Iulie 2012, 09:19 »
Nu stiu de ce in ultima vreme mi se pare ca comunicarea intre oameni este mai mult o negociere si nu o discutie. Parca exista o oarecare agresiune verbala pentru ca oameni vor sa-si impuna punctele de vedere mai mult decat sa le asculte pe ale celorlati. Si in conditiile astea  nu ma mai mira ca comunicarea capata aspectul unei negocieri, un fel de carusel al luptei pentru cine are dreptate!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #249 : Duminică, 22 Iulie 2012, 02:43 »
Comunicarea cred ca inseamna, printre altele, si ajungerea la un punct comun. Degeaba tu asculti interesata punctul meu de vedere si eu pe al tau daca la finalul discutiei nu gasim, totusi, un punct comun amindurora. E cam o discutie fara finalitate daca doar ne ascultam reciproc dar tu pleci tot cu ideile tale neclintite si eu tot cu ale mele. N-am invatat nici unul nimic :) Sigur, e in regula daca vorbim doar de o discutie de descarcare/informare si nu una de comunicare  :D