Autor Subiect: Cum sa-ti faci un prieten  (Citit de 119336 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #45 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 19:35 »
Silviu, daca nu ai incredere nici in tine insuti, atunci este grav.
nu exista om normal care sa aiba permanent o incredere oarba in el insusi. oamenii normali se mai indoiesc din cand in cand, isi mai pierd increderea in ei insisi, apoi se ridica, se scutura si o iau de la inceput. asta in cazul fericit, pentru ca exista oameni care nu se mai pot ridica :(

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #46 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 21:56 »

Silviu, increderea in tine insuti, se poate invata, se poate dobandi, după multe căderi si rătăciri...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #47 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 22:16 »

Orice om poseda in el insusi un potential de aptitudini fizice si psihice, care îi pot asigura sanatatea, echilibrul psihic, increderea in fortele proprii, reusita in viata si fericirea.  Aceste forte ascune, puse in valoare, supuse unui control atent al ratiunii si vointei, modelate dupa ţelurile şi idelurile proprii, devin energii  creatoare şi constructive, fără de care nu poate exista armonia şi siguranţa interioară.

dian

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #48 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 22:38 »
  Daca nu ai fost suficient de puternic sa previi o lovitura, trebuie sa fii puternic sa te ridici. Sa uiti si sa o iei de la capat, altfel n-o sa-ti gasesti niciodata linistea si fericirea. Trebuie sa renunti la orgoliu ,sa treci peste unele neplaceri intamplate, altfel nu vei fi pregatit niciodata pentru ce va urma. Si asta inseamna putere.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #49 : Marți, 23 Noiembrie 2010, 23:13 »
dian, uneori, oricat de puternic sau inteligent ai fi, nu poti sa previi o "lovitura", stii si tu foarte bine, din pacate.  :( Inclin sa cred ca exista si soarta.
Sunt perfect de acord ca fara uitare (pe fond de "impacare cu sine") pleci mai departe cu "imunitate scazuta" la ce va sa vie. E gresit maxim  :D sa cari dupa tine resentimente si dureri al trecutului.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #50 : Joi, 25 Noiembrie 2010, 02:21 »
am o mare nedumerire... ca o blonda veritabila ce mi-s....
de ce oare s-au inscris unii in aceasta comunitate, respectiv in cluburi, daca nu doresc de fapt sa socializeze sub nici o forma (nici virtual -forum, nici in real)???? ???
considerati ca cineva e obligat sa va sune sau sa va scrie mesaje si voi sa stati bine merci in fotoliu sa strambati din nas? nu cumva ar fi si interesul vostru (al celor inerti) sa dati un "buna ziua" la randul vostru?
nimeni nu e dator nimanui in aceasta comunitate! si numai de voi depinde daca decideti sa petreceti o dupamiaza placuta cu prietenii sau sa lanceziti vaicarindu-va, complacandu-va in pozitia de victima si asteptand totul pe tava.
sunteti oameni maturi si inca nu a-ti inteles ca nu primesti nimic fara sa dai la randu-ti? un simplu "buna, ce mai faci?" conteza.
astept sa ma combateti si de ce nu... sa-mi demonstrati ca va pasa!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #51 : Joi, 25 Noiembrie 2010, 17:02 »
ceea ce urmeaza, a propos de lovituri si de cum te ridici si de ce trebuie sa te ridici...

Incerc sa-mi amintesc cat de cat ce am scris ieri in legatura cu doliul, postare care s-a evaporat intre un server si altul. 
Am intalnit acum mai mult timp o expresie in franceza care mi-a atras atentia "faire son deuil" (a-ti face doliul).  Este un termen folosit in psihologie si nu se refera numai la moartea in sine, la plecarea in nefiinta a cuiva, ci la orice tip de plecare, despartire, ruptura, divort, pierderea unui loc de munca.  Cauza unei mari suferinte, care ne afecteaza puternic fibrele cele mai intime ale sufletului nostru.

Este un drum destul de lung si anevoios si depinde de fiecare dintre noi de felul cum il parcurgem.  Si fiecare dintre noi are o maniera speciala de a-si face doliul, de a-l purta, de a-l accepta si de a-l lasa la un moment dat, binisor, jos si a merge mai inainte cu viata. 
De fapt, pot sa va spun, din experienta proprie desigur, ca de felul cum vom trece prin acest proces, va depende si calitatea vietii noastre viitoare, hotararile pe care le vom lua, relatiile in care vom intra si cum vom intra.  Pentru ca este foarte important ca in orice relatie noua sa intram fara bagaj emotional negativ.  Altminteri relatia cea noua va fi sortita esecului, vom produce suferinta unei alte persoane care cu nimic nu este vinovata si apoi, chiar si noua, pentru ca va insemna o noua pierdere in cele din urma.

Aproape toti am pierdut cate ceva sau pe cineva si se stie ceea ce urmeaza: o faza de negare, de refuz ca o astfel de situatie ni se intampla noua (nu pot sa cred, nu este adevarat, este un cosmar…).  Apoi cand intelegem ca acea pierdere a avut totusi loc, intervine, in unele cazuri, si o etapa de revolta, de manie (de ce mie? de ce eu? nu e drept ! ce n-am facut bine ?). Atunci incercam sa gasim pe cineva tap ispasitor, societatea, blonda sau blondul acela, Dumnezeu, fortele raului, tunetul, trasnetul, medicii incompetenti, etc). E bine sa ne exteriorizam toate aceste sentimente, frustrari, nu trebuie sa le pastram in noi… desigur asta nu inseamna sa ne dam in spectacol, sunt destule modalitati de a duce la indeplinire astfel de defulari. Ar fi bine sa avem pe cineva care sa ne asculte si sa ne inconjoare cu dragoste si prietenie :  astfel vindecarea va fi mult mai usoara. Tot in aceasta perioada incepem sa facem scenarii de genul "daca s-ar intoarce as face asta si asta, as fi altfel, as renunta la obiceiul acela, m-as stradui mai mult…" 

Cand nu reusim sa trecem de fazele acestea inerente doliului, riscam sa cadem in depresie, dar asta este o alta poveste pe care o vom spune psihologului de exemplu, care pe parcursul a mai multe sedinte de psihoterapie ne poate consilia si ajuta sa iesim cu bine din acea nefericita stare.
Dupa care, nu ne va mai ramane decat sa acceptam ceea ce s-a intamplat ca pe un fapt de viata pur si simplu ; si sa cautam in noi si in cei din jurul nostru (atunci cand este cazul) resursele pentru a merge mai departe. Noi motivatii, noi provocari.
Inainte de toate este nevoie de timp pentru a face doliul oricarei despartiri, de orice natura : da-ti timp, nu te grabi dar nici nu ramane intepenit in starea aceea indurerata depresiva. Viata merge mai departe atat cat merge.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #52 : Joi, 25 Noiembrie 2010, 23:16 »
Citat din: luciamanta
Orice om poseda in el insusi un potential de aptitudini fizice si psihice, care îi pot asigura sanatatea, echilibrul psihic, increderea in fortele proprii, reusita in viata si fericirea.  Aceste forte ascune, puse in valoare, supuse unui control atent al ratiunii si vointei, modelate dupa ţelurile şi idelurile proprii, devin energii  creatoare şi constructive, fără de care nu poate exista armonia şi siguranţa interioară.
O! frumos, frumos... dar asta numai in carti, pentru ca realitatea e alta.suntem diferiti, din fericire, si nu toti detinem fortele ascunse, care supuse ratiunii si vointei devin energii constructive, fara de care nu pot exista armonia si siguranta.
ce ne facem cu cei care pun sentimentele mai presus de ratiune? nu sunt ei fericiti si sanatosi? ba eu zic ca sunt mai fericiti decat mutantii vesnic siguri pe ei, care se ghideaza intotdeauna dupa ratiune si al caror creier e un compendiu al lumii cognoscibile. fereste-ma, Doamne, de asa prieteni!

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #53 : Joi, 25 Noiembrie 2010, 23:18 »
Citat din: capsuna
sunteti oameni maturi si inca nu a-ti inteles ca nu primesti nimic fara sa dai la randu-ti? un simplu "buna, ce mai faci?" conteza.
buna! ce mai faci? :D

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #54 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 00:59 »
bine multumesc. tu ce mai faci Silviu? :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #55 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 08:47 »
de ce oare s-au inscris unii in aceasta comunitate, respectiv in cluburi, daca nu doresc de fapt sa socializeze sub nici o forma (nici virtual -forum, nici in real)???? ???
......
astept sa ma combateti si de ce nu... sa-mi demonstrati ca va pasa!

In primul rand - buna Capsuna! :-*

Si apoi sa o luam pe'ndelete. Multi care s-au inscris in comunitate poate au facut-o dintr-un prim impuls si apoi au uitat de aceasta comunitate, altii se inscriu si in fata mesajelor dintre noi - care deja ne cunoastem se simt stingheri, altii isi pierd interesul pe parcurs etc
Unii se gandesc prea mult si in cele din urma renunta de a trimite mesaje sau de a accesa butoanele forumului.
M-a mirat si pe mine cat de greu se hotarasc unii sa scrie cateva randuri - sa-si spuna o parere.
Poate unii au mai intrat si pe alte forumuri, au scris ceva si au primit critici.
Fiecare are stilul lui - unii au venit in tabere si au intrat in comunitate fara a avea avea cont pe forum.

Ce pot sa spun e ca ma intristeaza ca in momentul de fata cei care sunt pe forum in zilele acestea sunt putini. Au fost zile in care erau zeci de mesaje noi. Acuma sunt cateva pe zi.


dian

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #56 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 13:35 »

ce ne facem cu cei care pun sentimentele mai presus de ratiune? nu sunt ei fericiti si sanatosi? ba eu zic ca sunt mai fericiti decat mutantii vesnic siguri pe ei, care se ghideaza intotdeauna dupa ratiune si al caror creier e un compendiu al lumii cognoscibile. fereste-ma, Doamne, de asa prieteni!
   Cand viata iti da lamai cere si tequilla si sare si cheama-ma si pe mine!  (am citit undeva)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #57 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 20:10 »
am o mare nedumerire... ca o blonda veritabila ce mi-s....
de ce oare s-au inscris unii in aceasta comunitate, respectiv in cluburi, daca nu doresc de fapt sa socializeze sub nici o forma (nici virtual -forum, nici in real)???? ???
considerati ca cineva e obligat sa va sune sau sa va scrie mesaje si voi sa stati bine merci in fotoliu sa strambati din nas? nu cumva ar fi si interesul vostru (al celor inerti) sa dati un "buna ziua" la randul vostru?
nimeni nu e dator nimanui in aceasta comunitate! si numai de voi depinde daca decideti sa petreceti o dupamiaza placuta cu prietenii sau sa lanceziti vaicarindu-va, complacandu-va in pozitia de victima si asteptand totul pe tava.
sunteti oameni maturi si inca nu a-ti inteles ca nu primesti nimic fara sa dai la randu-ti? un simplu "buna, ce mai faci?" conteza.
astept sa ma combateti si de ce nu... sa-mi demonstrati ca va pasa!
Te salut, Capsuna! Ce mult mi-a placut interventia ta! Nota 10+! Nu ai mai scris de multă vreme pe forum si chiar m-am intrebat ce mai faci, daca esti bine, sanatoasa si voioasa. Eu am fost foarte ocupata in ultimul timp...  Sunt multe de spus. Poate ca in viitorul apropiat ne vom revedea, sa stii ca mi-ar face mare placere. Te pup cu drag

Offline zinutz

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 135
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #58 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 22:01 »

Va salut si va imbratisez pe toti! ...
Capsuna, te pup.... m-ai facut sa apas butoanele, nu doar sa arunc o privire...   ;) :D
Cu drag

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #59 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 22:08 »

Te sarut, Zinutz
Ma bucur ca mai dai si tu cate un semn de viata. Sper ca esti bine, draga mea. Imi este dor de tine. O seara cat mai placuta iti doresc!