Autor Subiect: Cum sa-ti faci un prieten  (Citit de 119763 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #450 : Joi, 22 Martie 2012, 21:30 »
sa stii ca si eu vad SC ca locul unde mi-am facut o gramada de prieteni; cu unii dintre ei ma intalnesc doar o data sau de 2 ori pe an; cu altii ma vad mai des si sunt unii cu, care vorbesc saptamanal la telefon sau pe mess, cu altii aproape zilnic ; iar taberele sunt adevarate incarcari ale bateriilor cu energie   

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #451 : Joi, 22 Martie 2012, 22:17 »
Intrebarea mea explicita era alta... dar raspunsul implicit a fost cel scontat: deci topicele cu pricina nu sunt inca pentru arhivat.  ;D
Eu inca n-am ajuns la faza de prietenie, ca sunt relativ noua si nici n-am avantajul metropolelor.  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #452 : Joi, 22 Martie 2012, 22:23 »
Intrebarea mea explicita era alta...
Eu inca n-am ajuns la faza de prietenie, ca sunt relativ noua si nici n-am avantajul metropolelor.  :-\
Nici io da`asta nu-nseamna ca nu-mi doresc prieteni. Mai ales ca am foarte putini prieteni adevarati (care au venit din randul prietenilor in general). Iar treaba cu metropola nu sta-n picioare. Am io cumva impresia vaga ca trollezi un pic...? :coolsmiley:

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #453 : Joi, 22 Martie 2012, 22:34 »
De data asta, deloc. Ma chinui sa ies si eu la un teatru in Sibiu si n-am cu cine, ca suntem doar vreo 4... Daca voi sunteti 20, asta reprezinta exact raportul procentual de 2.000.000 de locuitori versus 400.000. Ca sa nu mai spun ca ardelenii se dau dusi mai greu in chestii asa de... neconventionale.  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #454 : Joi, 22 Martie 2012, 22:42 »
Pai da un ochi pe Bucuresti si ai sa vezi ca si aici tot cam asa.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #455 : Joi, 22 Martie 2012, 22:53 »
Am dat... si e asa cum zic. Sibienii au iesit impreuna de doua ori in trei ani (ei mi-au spus).

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #456 : Joi, 22 Martie 2012, 23:05 »
Pai atunci urca-te-n tren sambata dimineata si s-a rezolvat problema! ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #457 : Joi, 22 Martie 2012, 23:08 »
Ar fi bine sa fie asa de simplu... Da' tot o sa o programez eu, intr-o vacanta.  ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #458 : Joi, 22 Martie 2012, 23:09 »
Asa sa faci. Noi suntem aici. Doar la celalalt capat al Romaniei :).

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #459 : Luni, 26 Martie 2012, 18:43 »
Ma uit la titlul de topic... Am multi prietene si prieteni, totusi nu-mi amintesc sa fi facut vreodata vreun demers expre. Oare chiar poti sa-ti faci un prieten, cu orice chip? Poti sa-ti faci o relatie profesionala, cuaplicand anumite tehnici de comunicare, dar sa aplici tehnici intre prieteni sau intr-o relatie de suflet, mi se pare contrar definitiei prieteniei Sau poti doar sa lasi ca asta sa se intample, dandu-ti cat mai multe ocazii in acest scop, cand, cum, unde sau de ce fiind complet aleatoriu?  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #460 : Luni, 26 Martie 2012, 21:23 »
Poti. E ca la serviciu. Mergi ca trebe da`la un moment dat te mai si saturi :). Bine, din punctul meu de vedere, aia ar trebui sa se cheme relatie cultivata din interes.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #461 : Luni, 26 Martie 2012, 21:33 »
hai una grea ca tot ati vorbit de prieteniile legate oarecum din necesitatea de a obtine ceva : mai aveti acum printre prieteni si dintre cei pe care ii aveati acum 20 de ani?  :whistle:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #462 : Luni, 26 Martie 2012, 21:37 »
eu da. numai ca doar unul (una) mai e pe meleagurile stramosesti.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #463 : Luni, 26 Martie 2012, 21:41 »
mai aveti acum printre prieteni si dintre cei pe care ii aveati acum 20 de ani?  :whistle:
da, am o prietena de la gradinita, un prieten din scoala primara cu care am ajuns pana la liceu, am si de la colegiu, si de la facultate ...cate unul/una, da` bun  :smitten:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #464 : Luni, 26 Martie 2012, 21:43 »
Si io. Numa` ca e cam pierdut pentru umanitate. (s-a-nsurat   :(()