Autor Subiect: Cum sa-ti faci un prieten  (Citit de 119872 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #60 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 22:33 »
Zinutz te pup! Abia astept sa ne mai vedem!
Weekend placut tuturor forumistilor!
Va salut!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #61 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 22:37 »

Si eu iti doresc, Capsuna, un sfarsit de saptamana cat mai placut!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #62 : Vineri, 26 Noiembrie 2010, 23:27 »
Citat din: luciamanta
ce ne facem cu cei care pun sentimentele mai presus de ratiune? nu sunt ei fericiti si sanatosi? ba eu zic ca sunt mai fericiti decat mutantii vesnic siguri pe ei, care se ghideaza intotdeauna dupa ratiune si al caror creier e un compendiu al lumii cognoscibile. fereste-ma, Doamne, de asa prieteni!
Silviu, iti respect parerile si nu doresc sa discut in contradictoriu cu tine. Eu sunt o pacifista. Cred cu tarie, ca s-ar cuveni ca  discutiile noastre sa se circumscrie topicului: "Cum sa-ti faci un prieten?"  Eu una, am gasit in comunitatea Singles  Camp prieteni sinceri, de incredere, si iti marturisesc ca prezenta lor  mi-a redat increderea in mine, mi-a redat increderea in viata. Optimismul si gandurile bune pe care mi le transmit acesti oameni, m-au transformat intr-o persoana puternica, energica, pozitiva, plina de viata si le multumesc pentru asta. Acesti oameni din comunitate mi-au fost mult mai apropiati decat multi altii care se declarau "prieteni". Silviu, daca ai sa iesi din spatiul virtual ai sa poti gasi si tu prieteni adevarati si nu "mutanti vesnic siguri pe ei". Depinde de tine, depinde de cât de tare îţi doreşti acest lucru. Acum sunt fericită, sanatoasă si senină, foarte senină, chiar radioasă.  Silviu, e prea frumoasă viaţa ca să ne-o stricăm. 

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #63 : Duminică, 28 Noiembrie 2010, 21:43 »
Citat din: luciamanta
Acum sunt fericită, sanatoasă si senină, foarte senină, chiar radioasă.  Silviu, e prea frumoasă viaţa ca să ne-o stricăm.
sunt ultimul om de pe planeta care ar vrea sa-ti strice viata, draga inger radios ;D
despre prieteni, insa, mai discutam :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #64 : Duminică, 28 Noiembrie 2010, 22:55 »
ce frumos ...
miroase a prietenie ...
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #65 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 21:57 »
Citat din: luciamanta
Acum sunt fericită, sanatoasă si senină, foarte senină, chiar radioasă.  Silviu, e prea frumoasă viaţa ca să ne-o stricăm.
sunt ultimul om de pe planeta care ar vrea sa-ti strice viata, draga inger radios ;D
despre prieteni, insa, mai discutam :-\
Siviu, eu chiar văd în sufletul tău o fărâmă de rai.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #66 : Joi, 02 Decembrie 2010, 02:28 »
Siviu, eu chiar văd în sufletul tău o fărâmă de rai.
cred ca nu ai privit cu atentie si nici nu te sfatuiesc s-o faci. e posibil ca abisul sa priveasca in tine :D singura mea calitate e aceea ca-mi recunosc pacatele. si sunt atat de multe... nimic din cele pamantesti nu am refuzat. cand voi fi dus si se va trage linia, locul meu va fi in alta parte :(

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #67 : Sâmbătă, 04 Decembrie 2010, 14:51 »
ce ne facem cu cei care pun sentimentele mai presus de ratiune? nu sunt ei fericiti si sanatosi? ba eu zic ca sunt mai fericiti decat mutantii vesnic siguri pe ei...

Majoritatea sinucigasilor sunt dintre cei care au pus sentimentele mai presus de ratiune. Probabil sunt fericiti acum, da  ;D
Ideea e ca nici ratiunea, nici sentimentele nu trebuiesc puse mai presus una de cealalta, ci sa existe un echilibru. Dominatia oricareia dintre ele pe termen lung devine nociva.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #68 : Sâmbătă, 04 Decembrie 2010, 18:19 »
Citat din: saturnianul
Majoritatea sinucigasilor sunt dintre cei care au pus sentimentele mai presus de ratiune. Probabil sunt fericiti acum, da ;D
de unde stim cat de fericiti sau nefericiti sunt?
am cunoscut o fata care s-a sinucis din dragoste la 18 ani, dar desi au trecut vreo 35 de ani de-atunci, nici acum nu stiu daca e sau nu fericita. poate a dat de acele "castele cu arcuri de aur zidite din stele" :-\
ori poate ne impartasesti din experienta ta de indragostit cumpanit care a reusit sa echilibreze ratiunea cu sentimentul. marturisesec ca eu am pus mai mereu sentimentul inaintea ratiunii si inca sunt in viata :)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #69 : Sâmbătă, 04 Decembrie 2010, 18:40 »
ori poate ne impartasesti din experienta ta de indragostit cumpanit care a reusit sa echilibreze ratiunea cu sentimentul. marturisesec ca eu am pus mai mereu sentimentul inaintea ratiunii si inca sunt in viata :)

L-ai pus inaintea ratiunii, dar nu ai exclus total si definitiv ratiunea. Normal ca esti in viata :) Si eu pun sentimentul inaintea ratiunii, atunci cind sentimentul trebuie sa fie inaintea ratiunii. Si viceversa. Eu vorbeam de situatiile cind una din ele este exclusa total (si sunt asfel de cazuri) sau cind lasam ratiunea sa se manifeste atunci cind ar trebui sa lasam sentimentele, si invers.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #70 : Duminică, 05 Decembrie 2010, 21:23 »
Citat din: saturnianul
L-ai pus inaintea ratiunii, dar nu ai exclus total si definitiv ratiunea.
nu discutam de excluderea ratiunii, ci de:
Citat din: saturnianul
Majoritatea sinucigasilor sunt dintre cei care au pus sentimentele mai presus de ratiune.
eu am pus sentimentele mai presus de ratiune. nu spun ca mi-a fost mereu mai bine, am avut suisuri si coborasuri mai line sau mai abrupte, dar nu am putut fi altfel :(
Citat din: saturnianul
Eu vorbeam de situatiile cind una din ele este exclusa total (si sunt asfel de cazuri) sau cind lasam ratiunea sa se manifeste atunci cind ar trebui sa lasam sentimentele, si invers.
cand ratiunea imi spunea ceva iar sentimentele altceva, nu stateam prea mult la discutii :D ratiunea devenea neinsemnata.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #71 : Duminică, 19 Decembrie 2010, 22:44 »
Citat din: saturnianul
Majoritatea sinucigasilor sunt dintre cei care au pus sentimentele mai presus de ratiune.

eu zic ca majoritatea sinucigasilor nu au mai avut vreme de astfel de contemplatii.. deznadejdea si limita chinului sufletesc / nervilor sunt cu totul altceva decat lupta sentimentului cu o (discutabila) ratiune a sinucigasului

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #72 : Luni, 20 Decembrie 2010, 08:55 »
Probabil ca majoritatea sinucigasilor nu au avut ocazia sau timpul de a intalni persoanele care sa le infloreasca viata si sa le bucure sufletul.Oamenii intra in viata ta pentru un MOTIV, SEZON sau o VIATA.Si asta pentru a indeplini o nevoie pe care ai exprimat-o, pentru a te ajuta in momentele dificile, sa te indrume si sa-ti acorde suport,sa te ajute fizic, emotional sau spiritual.
Apoi, fara vreo greseala din partea ta sau intr-un moment inoportun,aceasta persoana va spune sau face ceva pentru a aduce aceasta relatie la sfarsit. Cateodata doar se indeparteaza si revin dupa alte SEZOANE, alte MOTIVE.
Ei iti aduc o experienta de pace sau te fac sa razi.
Ei te pot invata ceva ce nu ai mai facut.
Ei iti pot da de obicei o cantitate incredibila de bucurie.

Asa mi s-a intamplat si mie cand am intrat in Singles Camp - oamenii deosebiti au intrat in viata mea - luminand-o, invatandu-ma ce e frumos in viata.
Se spune ca dragostea este oarba dar prietenia este clarvazatoare... 
Cred ca sinucigasilor le lipsesc prietenii si motivele de a merge mai departe. Furtuna sentimentelor din sufletul lor este prea coplesitor .....

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #73 : Luni, 20 Decembrie 2010, 16:54 »
Citat din: almi_gabi
Probabil ca majoritatea sinucigasilor nu au avut ocazia sau timpul de a intalni persoanele care sa le infloreasca viata si sa le bucure sufletul
in continuarea povestii cu fata care se sinucide din dragoste fata de un baiat la numai 18 ani, aflati ca la scurt timp s-a sinucis si mama ei, lasand in urma un sot si un baietel de vreo 12 ani. pur si simplu nu a mai gasit sensul vietii in lipsa fiicei ei. multa lume i-a condamnat "gestul iresponsabil", dar e usor sa condamni din afara, fara a sti ce se petrece in sufletul unui om chinuit de o asa groaznica pierdere. avea langa ea persoanele care chiar daca nu-i mai puteau inflori viata, macar i-o faceau suportabila. dar timpul n-a mai avut rabdare.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa-ti faci un prieten
« Răspuns #74 : Sâmbătă, 08 Ianuarie 2011, 22:01 »
   Prieteniile vin si se duc. ..pe unele le pierzi pe drumul vietii, cu altele noi te alegi la loc, pe unele le intrerupi din diverse motive si le innozi ulterior la loc…de pe urma lor nu devii nici mai frumos, nici mai urat, nici mai bogat, nici mai sarac, nici problemele tale nu se risipesc peste noapte, nici nu devii mai tanar decat ai fost vreodata. ..prieteniile tin insa de cald cand sufletului tau ii este frig… iti dau incredere in tine si in toti ceilalti din jur. ..daca ai multi prieteni, te poti considera un om norocos…