Autor Subiect: Umor si comic vs ironie  (Citit de 42831 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #150 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 11:02 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/DzcgrP15MLA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

PS. poanta este la 2:35   :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #151 : Marți, 06 Decembrie 2011, 20:23 »
stiu ca o sa-mi ia o gramada sa scriu ditamai "polologhia" da' e umoristica  ;D

"Dar poate cea mai intensa ciocnire din cadrul matriarhatului absolut in care am fost crescut a avut loc la Casandra, studioul de teatru al studentilor actori din anul IV. Jucam rolul principal dintr-o piesa de absolvire si veneam in scena, conform indicatiilor regizorale din public. In randul 4, mama si mamaica. Evident aveam emotii. Caci asa cum se stie cele mai penibile spectacole sunt cele cu critici si cu rude. O ruda nu vede rolul, vede ruda. Si de aici, nenorocire!.
Deci urc pe scena si incep un dialog cu un alt coleg. Replicile curgeau de la unul la altul firesc, cand deodata din sala se aude vocea mamaicai!
-Draga, dar e frumusel foc!
-Cine? intreaba mama, cu glasul ei penetrant, de trezi tot randul de spectatori ce tocmai se ambetau de substanta teatrala ce venea dinspre scena.
-Cum cine? replica mamaica. Fiu-tu! Nu-i ala din dreapta?
-Cum sa fie , draga, ala din dreapta, raspunse nervoasa mama, nu vezi bine. Pune-ti ochelarii! Este ala din stanga.
-Adica ma faci si chioara pe deasupra! replica scurt mamaica pe un ton autoritar neiertator, dand astfel semnalul definitiv ca piesa de teatru se mutase acum in sala.
Oricum nimeni nu mai asculta. Substanta dramatica ce venea de la acele femei era incontestabil net superioara celei de pe scena.
-Adica imi spui mie care l-am facut, care e? relua discutia, suparata la culme mama.
-Lasa draga, ca niciodata n-ai stiut ce ai facut in viata! continua necrutator mamaica.
Si asa mi-am botezat irevocabil inceputul in cariera, fiind complexat pe veci de familie."


Dan Puric

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #152 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 17:47 »
foarte haios filmuletul dar cred ca era vorba despre comedie vs ironia sortii,corectati-ma daca gresesc
forta de a trece peste orice

julia

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #153 : Luni, 19 Decembrie 2011, 20:00 »
Cum se dezbraca un chinez

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #154 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 17:58 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/GHW1-RLCL04?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Caroline

  • Vizitator
Re: Umor si comic vs ironie
« Răspuns #155 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 01:18 »
Un astfel de clip la romani nu ar fi fost umor sau comic, ci ironie... a sortii sau a vecinului de la coada, nu conteaza.  ;D