Autor Subiect: Esente  (Citit de 42376 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Esente
« Răspuns #75 : Luni, 02 Mai 2011, 17:13 »
din ce gandim mai mult, din atat devenim mai pesimisti... de aici recomandarea de bun simt : "Fericiti cei saraci cu duhul !"

  Multi interpreteaza ca tine, dar nu acesta este sensul din Biblie. Traducerea corecta este cam asa:" fericiti cu duhul cei saraci" sau pentru pastrarea topicului:" fericiti cei saraci, cu duhul".
  Tocmai pentru a nu aparea greseli de interpretare prin traducere, musulmanii nu aproba traducerea Coranului.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Esente
« Răspuns #76 : Luni, 02 Mai 2011, 17:25 »
nu stiu daca este asa sau nu dar stiu bine ca devenim mai ingrijorati si mai pesimisti cu cat intelegem mai multe din viata asta, din ce ne inconjoara...pentru ca nimic nu este cum trebuie in jurul nostru si nimic din ce suntem invatati sa respectam nu se respecta de catre puternicii acestei lumi . de aici si concluzia normala , logica si bunsimt ca cei saraci cu duhul intradevar isi pun mai putine probleme relationiste si marseaza pe cele existentiale.
ai vazut zeitgeist ?

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Esente
« Răspuns #77 : Luni, 02 Mai 2011, 18:24 »
ai dreptate @optimus sum, asa e..  cu cat inaintam mai adanc pe calea cu diverse suisuri si coborasuri a vietii, incepand a pricepe ca viata e mai complexa, mai periculoasa si mai plina de neprevazut decat ni se parea la 5 ani.. ni se face frica.. frica mai ales de necunoscut, de eventuala incapacitate a noastra de a ne apara sau de a-i proteja pe cei dragi noua.. si evident ca devenim din ce in ce mai ingrijorati si uneori si mai pesimisti..

.. dar sa stiti, si o spun ca cineva care are dreptul sa spuna asta, viata trebuie traita cu maxima intensitate, in prezentul fiecarui moment.. a trai un azi gandindu-ne la infricosatorul maine sau tanjind dupa un ieri mai caldut e cea mai mare pierdere posibila.. sfatul meu e sa incercam sa facem o lista cu lucrurile care ne plac, la noi insine, la cei din jur, in locul unde stam, etc si, gandindu-ne la ele sa fim recunoscatori ca le avem, asa ca un exercitiu zilnic.. probabil ca va veni o modificare de atitudine si de optica asupra vietii de adult, promise! ;)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Esente
« Răspuns #78 : Luni, 02 Mai 2011, 18:58 »
  Multi interpreteaza ca tine, dar nu acesta este sensul din Biblie. Traducerea corecta este cam asa:" fericiti cu duhul cei saraci" sau pentru pastrarea topicului:" fericiti cei saraci, cu duhul".
Sfânta Evanghelie după Matei
1. Văzând mulţimile, Iisus S-a suit în munte, şi aşezându-se, ucenicii Lui au venit la El. 
2. Şi deschizându-şi gura, îi învăţa zicând: 
3. Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este împărăţia cerurilor.
 e corect? :-\

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Esente
« Răspuns #79 : Luni, 02 Mai 2011, 21:37 »
.. sfatul meu e sa incercam sa facem o lista cu lucrurile care ne plac, la noi insine, la cei din jur, in locul unde stam, etc si, gandindu-ne la ele sa fim recunoscatori ca le avem, asa ca un exercitiu zilnic.. probabil ca va veni o modificare de atitudine si de optica asupra vietii de adult, promise! ;)

carmen, e adevarata chestia asta cu lista pe care o spui- eu am incercat - si a mers .  chiar e super ok sa constati ca ai parti bune , ca ai realizari, ca ai prieteni etc
mai greu e cand faci lista cu lucrurile care nu iti plac - aici apar complicatiile - e bine sa ai curaj sa schimbi ceea ce poti si seninatate sa aceepti ceea ce nu poti schimba.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Esente
« Răspuns #80 : Luni, 02 Mai 2011, 21:46 »
mai greu e cand faci lista cu lucrurile care nu iti plac - aici apar complicatiile - e bine sa ai curaj sa schimbi ceea ce poti si seninatate sa aceepti ceea ce nu poti schimba.


nimic nu se obtine fara efort  ;)
atat timp cat nu sadesti ... cum sa cultivi?
daca putem accepta ca orice efort poarta in el si recompensa ...

nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Esente
« Răspuns #81 : Marți, 03 Mai 2011, 09:17 »

daca putem accepta ca orice efort poarta in el si recompensa ...


stii ce greu vine uneori recompensa .... :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Esente
« Răspuns #82 : Marți, 03 Mai 2011, 10:09 »
daca stai sa faci teoria asteptarii ...
daca aplici termene ...
nu vei gasi niciodata motivarea!

doar frumusetea recompensei iti da puterea de a crede ...
chiar daca astepti sute sau mii de ani ;)


nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Esente
« Răspuns #83 : Marți, 03 Mai 2011, 10:15 »
da doamne sa am timp sa astept mii de ani  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Esente
« Răspuns #84 : Marți, 03 Mai 2011, 10:21 »
timp, ai!
elimina-i doar, limitele ;)!
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Esente
« Răspuns #85 : Marți, 03 Mai 2011, 10:24 »
-∞ .....  +∞
e mai bine acum?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Esente
« Răspuns #86 : Marți, 03 Mai 2011, 10:29 »
deja l-ai ingradit!
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Esente
« Răspuns #87 : Marți, 03 Mai 2011, 10:31 »
 ???

azi este marti
poate maine ma prind  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Esente
« Răspuns #88 : Marți, 03 Mai 2011, 13:24 »
daca uiti de gard ... maine poate fi AZI ;)
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Esente
« Răspuns #89 : Vineri, 06 Mai 2011, 14:52 »

In esenta cu cit stiu mai mult, cu atit stiu ca nu stiu nimic.