Autor Subiect: Tentatia primitivismului  (Citit de 6235 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #15 : Joi, 19 Mai 2011, 21:56 »
perfect de acord cu tine , gabitza

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #16 : Joi, 19 Mai 2011, 22:59 »
Citat din: almi_gabi
citesc cand am ocazia despre cronicile de razboi (indiferent ca sunt de cucerire, religioase, de guerila, civile  etc) si am constatat ca doar faptul ca esti in razboi  cu dusmanul iti da pretextul sa faci (ca armata) atrocitati dintre cele mai incredibile -si culmea de cele mai multe ori fata de civilii din tabara adversa!
si am ajuns la concluzia ca razboaiele nu rezolva problemele
mi-am amintit de visniec si piesa lui despre inutilitatea si absurditatea razboaielor... razboiul nu selecteaza victimele, el ucide fara sa aleaga :(

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:47 »

pai razboiul chiar ca ne intoarce la primitivism


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #18 : Duminică, 22 Mai 2011, 18:12 »
 sunt multi care considera ca razboiul -chiar absurd si violent- este un motor al dezvoltarii societatii
si -culmea - premiul Nobel pentru pace ( ca si pentru alte categorii care au adus beneficii umanitatii) -se decerneaza din fondurile puse la dispozitie de inventatorul  si omul de afaceri suedez Alfred Nobel - cel  care a inventat dinamita .

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #19 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 14:08 »
In momentul in care am vazut titlul reportajului urmator mi-am adus aminte de ceea ce a scris Gigi in deschiderea acestui topic si de fotografia femeii arabe.

O musulmana care a participat la un concurs de frumuste a fost omorata cu pietre

... si suntem in anul 2011 !!??

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #20 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 14:11 »
O adolescentă musulmană care trăia în Crimea (Ucraina) a fost omorâtă cu pietre, în baza unei legi islamice, pentru că a participat într-un concurs de frumuseţe, scrie Daily Mail.

Katya Koren (19 ani) a fost găsită moartă într-un sat situat în apropierea regiunii unde trăia. Prietenii ei spun că fetei îi plăcea să poarte haine moderne şi că participa la concursuri de frumuseţe. Cadavrul tinerei, plin de lovituri, a fost găsit îngropat într-o pădure, la o săptămână după ce fata a fost dată dispărută.

 :o :o :o :o

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Tentatia primitivismului
« Răspuns #21 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 17:40 »
... si suntem in anul 2011 !!??

noi, nu ei


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Tentatia primitivismului
« Răspuns #22 : Luni, 25 Iulie 2011, 13:59 »
Anders Bering Breivik - atentatorul din Norvegia

Povestile supravietuitorilor

Care este oare mecanismul care ii determina pe astfel de oameni ca Anders Behring Breivik sa actioneze in numele umanitatii folosind forta – este acest comportament o ramasita a primitivismului care mai razbate inca in natura umana?

Cand citesc astfel de stiri mi se pare incredibil ca un om sa se pregateasca ani de-a randul, sa puna la cale un plan atat de sangeros pentru o asa zisa dreptate.

julia

  • Vizitator
Re: Tentatia primitivismului
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 30 Iulie 2011, 08:39 »
asta e unul din cele mai negre cosmaruri ale mele: ca vor exista si la noi cindva astfel de nebuni si de situatii ingrozitoare