Autor Subiect: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?  (Citit de 11976 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #15 : Vineri, 28 Mai 2010, 16:42 »
Ia priviti la o mica lectie de socializare oferita de niste "fiinte inferioare".
Mi-au placut teribil! :)
http://5thworld.com/Paradigm/Postings/!Wisdom/OrangutanAndHound.html


scuze, manfred, multumiri si tie in primul rand pentru acest video, nu mi-am dat seama ca tu ai fost de fapt initiatorul... la mine a mers.
oricum, de apreciat munca in echipa pentru bunastarea forumistilor!


"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #16 : Vineri, 11 Iunie 2010, 11:45 »
flori..


Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 10:52 »
Omul are nevoie sa simta ca apartine unui grup, ca este inconjurat de prieteni, altfel devine nefericit. Multi suferim de singuratate din cauza lipsei acestei apartenente, ce provine din interiorul nostru. Noi decidem sa apartinem unui loc, oricand si oriunde. Daca frecventam acelasi restaurant, acelasi grup de prieteni sau acelasi loc de vacanta e un semn ca ne lipseste apartenenta, ca avem difcultati  de adaptare de a ne simti bine intr-un loc nou, nu acceptam ca putem apartine oricarui loc de pe acest pamant unde dorim noi.
Cel ce nu are apartenenta sufera de un gol interior si poate fi tentat sa umple acel gol prin mancare, bautura etc in exces.

Acest forum, intalnirile si vacantele SC sper sa ne ajute sa realizam ca nu exista niciun loc care sa nu fie facut pentru noi si ca putem alege in orice moment sa apartinem acelui loc.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 12 Iunie 2010, 16:13 »
asa este, draga @gabrel,  :)
"omul este din natura un animal social", cum am invatat la filozofia din liceu..
ne trebuie socializare, ca mijloc de satisfacere a nevoii fundamentale de apartenenta la un grup social ..

cu apartenenta la orice loc, oriunde, oricand.. ce bine ar fi sa se poata asa!
din pacate, nu doar dificultatile personale de adaptare la lucruri/locuir noi pun obstacole unui astfel de obiectiv ci mai ales posibilitatile practice ..

PS dar de visat, in conditiile in care ne pastram echilibrul interior si dorinta de a cutreiera lumea, nu ne impiedica nimeni, nu?

fructe stralucitoareeeeeeeeee ca visele pure! :)


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #19 : Miercuri, 02 Februarie 2011, 19:04 »
experientele si interactiunile noastre cu ceilalti determina cine suntem, asa ne formam identitatea. de aceea e imposibil sa credem ca putem exista fara socializare. adica am putea exista in sensul de a supravietui, dar numai atit, caci am pierde din start sansa umanizarii. ca in cazul copiilor abandonati si crescuti cu animale. pe parcurs ne satisfacem aceste nevoi in variate moduri, daca nu in real, macar virtual, ca in spatiul acesta care raspunde pt unele persoane nevoii de socializare.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #20 : Luni, 21 Martie 2011, 12:54 »
In unele opinii omul nu se naste ci devine o fiinta sociala din nevoia de transmitere-asimilare a  valorilor, normelor, conceptiilor, modelelor de comportament specifice unui grup/ societati.

Astfel socializarea este un proces de “maturizare”, de dezvoltare progresiva care “permite identificarea individului cu ceilalti membrii ai societatii din care face parte".

Necesitate schimbului de informatii , creeri de noi relatii, de noi cunostiinte ~ ne face de fapt sa socializam cu cei din jurul nostru.


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #21 : Marți, 17 Mai 2011, 16:23 »

Nu suntem completi unii fara ceilalti. Plus ca e si mai distractiv cind esti in grup decat de unu singur. 


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #22 : Miercuri, 25 Mai 2011, 16:21 »
iaca aici model de socializare :



la 102 ani,vorbeste pe skype cu 5 nepoti,13 stranepoti si 8 stra-stranepoti

De cand a descoperit serviciul de comunicare on-line Skype, batrana petrece chiar si cateva ore zilnic in fata ecranului. Wiktoria nu este o bunica obisnuita. Femeia, care a sarbatorit de curand 102 ani, isi incepe ziua in fata computerului.
Varsta inaintata n-a impiedicat-o sa tina pasul cu tehnologia si, de cand a descoperit internetul, bunica se dezlipeste greu de calculator.
Nu duce niciodata lipsa de parteneri de conversatie: are in total 5 nepoti, 13 stranepoti si 8 stra-stranepoti.




Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #23 : Miercuri, 25 Mai 2011, 16:23 »
e clar, e dependenta.  :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #24 : Miercuri, 25 Mai 2011, 21:55 »

cred ca nevoia de socializare a omului va exista vesnic. forma de realizare insa...
poate peste 100 ani de la computer ne traim viata


julia

  • Vizitator
Re: De unde vine nevoia de socializare a fiintei umane ?
« Răspuns #25 : Duminică, 31 Iulie 2011, 08:47 »
O răţuşcă, păcălită să se uite în oglindă ca să nu moară de singurătate

Pentru că şi în lumea necuvântătoarelor singurătatea este boală grea, mai mulţi medici veterinari au dresat un boboc de raţă să stea în faţa oglinzii, pentru a crede că are un prieten.

O ratusca pacalita cu o oglinda ca sa nu moara de singuratate

ia sa-mi cumpar io cit mai multe oglinzi...