Autor Subiect: Cum sa socializezi ca single, la un party  (Citit de 6351 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Cum sa socializezi ca single, la un party
« : Miercuri, 03 Martie 2010, 08:58 »
    Prima intrebare pe care o pui, cand esti invitat la un party este “cine mai vine?”. O petrecere inseamna distractie si relaxare, iar pentru a te bucura de acestea, foarte important este sa ai o companie placuta. De cine esti inconjurat la un party depinde insasi starea ta de acolo. Poti fi exuberant, doar vesel sau poti fi chiar agasat. Totul depinde de compatibilitatea ta cu ceilalti si in ce masura este un grup care ti se potriveste. Daca participi in doi sau si mai si mai fericit, daca mergi insotit de un grup de prieteni la o petrecere, sansa sa nu fi afectat major de ceilalti participanti este mare si deci ramane pe tine cat de bine te poti simti. Dar daca mergi singur la o petrecere, daca esti un single?
Incerc sa-ti dau cateva sfaturi si sa te invat cateva reguli pe care este bine sa le iei in considerare:
-   nu incerca sa-ti faci idei preconcepute despre cei care participa; nu cataloga la prima vedere si nu-ti crea pareri la prima vedere; la un party oamenii lasa jos garda, nu tin foarte mult cont de eticheta si se comporta relaxat, neglijand unele reguli de comportament social. De aceea ii poti surprinde in situatii sau momente in care ii pot dezavantaja, lasand o impresie negativa, dar care poate fi falsa, fiind doar de conjuctura
-   fii atent si gandeste-te bine cu ce te imbraci; trebuie sa anticipezi felul in care se imbraca ceilalti, sa nu te trezesti in casual la o petrecere tip serata, unde toata lumea vine imbracata la „patru ace”. Trebuie sa te simti comod, haina sa se aseze bine pe tine, sa nu-ti creeze disconfort, alunecand sau strangandu-te. Vestimentatia trebuie sa-ti acorde liniste, sa te faca sa fii tu, chiar sa ai un ascedent. Cred ca nu are rost sa-ti amintesc de pantofi: degeaba vrei sa areti celorlalti ca ai papuci noi, o sa sfarsesti prin a schiopata spre casa
-   nu venii chiar primul; incearca sa sosesti cam dupa o ora dupa ce ajung ceilalti; party-ul este deja inceput si atmosfera destinsa, asa ca nu iti va fi greu sa te integrezi. Venind mai repede risti sa fi nevoit la a participa la toate prezentarile, la partea mai penibila si mai artificiala de la inceput, pana cand se dezmorteste lumea. Daca intarzii insa peste o ora iti va fi greu sa-i prinzi pe ceilalti din urma si petrecerea este ratata
-   nu te arunca de la inceput in conversatii sau si nu incerca sa tragi pe cineva care ti se pare mai comod si abordabil de o parte. Participa la discutiile in grup, la inceput prin a analiza invitatii si a intelege profilul acestora. Abia dupa ce crezi ca ai intuit ce fel de oameni sunt si ce le place, poti interveni in discutii
-   daca se discuta ceva aprins nu interveni doar de dragul de a spune ceva si in nici un caz nu face pe desteptul cu cunostiintele tale. Nu intra si lansa subiecte „usurele” dar nici grele”. Pastreaza o medie in abordare. Fii firesc si discret
-   pastreaza o bautura in mana, pt a nu simti o stanjeneala in a nu stii ce sa faci cu mainile, in ce pozitie sa le tii. Iti va da o nota de bun ascultator si participant
-   pastreaza tot timpul un zambet pentru cei care te abordeaza, in special atunci cand esti prezentat. Daca omul iti simte o mina de indiferenta sau de timiditate, nu va fi interesat in nici un fel sa te mai abordeze in timpul petrecerii
-   nu te folosi de colturi, unghere, pereti pentru a-ti masca timiditatea. Stai impreuna cu ceilalti, nu te feri de grup. Participa cel putin ca prezenta alaturi de ceilalti
-   nu-ti fie teama sa initiezi conversatii. Ai incredere in tine si in puterea ta de a mentine o conversatie pe palierul de placut
-   a merge la o petrecere ca single are si un avantaj, daca nu l-ai remarcat ti-l spun eu: poti pleca in momentul in care vrei, cand ti-e somn, cand consideri ca te-ai distrat destul, sau cand petrecerea s-a transformat in ceva care nu este pe gustul tau. Daca ai fi fost insotit ar fi trebuit sa tii cont si de ceilalti, ati venit impreuna, trebuie sa plecati impreuna. Iata deci avantajul unui single: pleaca de la party atunci cand vrea!


Offline Gelu77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #1 : Joi, 04 Martie 2010, 12:38 »
Apropo v-ati gandit la deschiderea unor cluburi single, asa cum functioneaza dincolo, in mai multe orase din tara? Eu de exemplu pentru ca nu am resursele financiare sa particip la mai multe excursii, asa cum mi-as dori, as prefera un loc in care sa intalnesc oameni singuri asa ca mine fara sa fiu haituit de prostia cu matrimoniale. As participa la ceva anual unde se intalnesc mai multi single asa cum le spuneti d-voastra, dar sigur n-as putea la mai mult.

Offline Amelia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #2 : Joi, 04 Martie 2010, 12:42 »
Am gasit site-ul tau si m-am uitat la vacantele pe care le organizezi anul acesta. Spune-mi mai multe de party, ma intereseaza.

GeorgeC

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #3 : Joi, 04 Martie 2010, 14:05 »
  Petrecerea timpului cu oameni cu acelasi statut social ca si tine este esential . Este un fenomen des intalnit la tineri , chiar si fiind foarte buni prieteni , ei impartindu-se in 2 grupuri distincte :
 - cei casatoriti sau cu o relatie stabila care isi vor petrece timpul liber intr-un mod mai linistit
 - cei singuri care se simt " in plus " intre cupluri si cauta oameni ca ei pentru a putea socializa

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #4 : Joi, 04 Martie 2010, 17:43 »
Gelu si George, va raspund in legatura cu party-ul din martie de la Sibiel. Initial am vrut sa incep cu programul pilot de 5 zile, care era proiectat sa "sparga gheata" si sa dea startul actiunilor de socializare Singles Camp. Insa toate Emailuri primite de la cei care intentioneaza sa participe la tabara de 5 zile, mi-au solicitat mutarea acesteia inspre sezonul cald. Pt ca toti au fost de acord cu un week-end in martie, am decis inlocuirea taberei cu un week-end singles party. Ce se vrea de fapt? Ca celor care de obicei stau acasa din lipsa de prieteni sau grup, sa li se ofere alternativa unui program gandit special pentru ei. Asa ca am gandit ceva concentrat, interactiv si financiar potrivit vremurilor astea bune, astfel incat participantii sa interactioneze si sa se distreze. Pentru ca in primul rand de aceea vin, sa se destinda si sa se bucure. Vor veni dansatori profesionisti care vor da lectii de dans, in ambele seri, dupa care va fi petrecere. Ziua sunt actiuni potrivite locatiei, cu back up pt situatia unei vremi urate afara.
Referitor la cluburi Singles Camp: ai anticipat unul dintre pasii proiectului, dar toate la timpul lor. Eu stiu ca toti v-ati saturat doar de vorbaria de pe forumuri si asteptati si ceva actiune, dar proiectul este doar la o luna si jumatate de la lansare si desi are un feed back excelent, nu pot arde niste etape. Sa fiu cinstit, datorita reactiilor care au venit mult mai repede decat ma asteptam, am sarit totusi doua etape si nu a fost chiar in regula, simt asta si incerc sa repar din mers. Deci in nici un caz nu mai vreau sa ma abat de la planul conceptului, care prevede ca sa fixez in timp, dupa cca un an si jumatate deschiderea a trei cluburi in orasele in care sunt suficienti membrii singles camp. Mai trebuie rezolvata si problema administrarii acestora, pt ca ele au sa lucreze independent fiind coordonate de unul dintre membrii. Ele trebuie sa se autosustina financiar, dar pentru asta am gandit tot ce este necesar. De aceea cand ma adresez fiecaruia la mesaje personale, incerc sa stiu de la inceput daca exista o sansa de colaborare pe un segment din proiect cu persoana respectiva. Sunt multe de povestit, asa cum explicam in materialele de prezentare de pe site, exista o documentatie voluminoasa la care s-a lucrat un an si jumatate si mi-ar fi greu in 2 cuvinte sa ma refer la unul dintre capitolele importante, cel referitor la cluburi. Deci inca un pic de rabdare. Oricum pana atunci, va exista un asa zis turneu in tara, am sa inchiriez sali in orasele in care Singles Camp are ecou, si o sa ne cunoastem in cadrul unei intalniri si a unei petreceri. Aceasta etapa este prognozata de mine undeva spre sfarsitul anului. Daca mai aveti intrebari referitoare la party-ul din martie va stau la dispozitie. Inscrierile se fac, pe Email office@singlescamp.ro. Treceti numele, nr. telefon, si daca eventual mai veniti cu o prietena sau un prieten. Ati vazut totul costa cca 200 RON, in care este totul inclus: cazare, masa, petrecere, entertainerii, mai putin bautura. Va astept la Sibiel, pt ca acesta este cel mai important lucru: sa ne cunoastem, sa interrelationam si sa ne ...distram.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #5 : Joi, 01 Aprilie 2010, 08:32 »
   Incerc sa-ti dau cateva sfaturi si sa te invat cateva reguli pe care este bine sa le iei in considerare:
-   nu incerca sa-ti faci idei preconcepute despre cei care participa; nu cataloga la prima vedere si nu-ti crea pareri la prima vedere; la un party oamenii lasa jos garda, nu tin foarte mult cont de eticheta si se comporta relaxat, neglijand unele reguli de comportament social. De aceea ii poti surprinde in situatii sau momente in care ii pot dezavantaja, lasand o impresie negativa, dar care poate fi falsa, fiind doar de conjuctura
-   fii atent si gandeste-te bine cu ce te imbraci; trebuie sa anticipezi felul in care se imbraca ceilalti, sa nu te trezesti in casual la o petrecere tip serata, unde toata lumea vine imbracata la „patru ace”. Trebuie sa te simti comod, haina sa se aseze bine pe tine, sa nu-ti creeze disconfort, alunecand sau strangandu-te. Vestimentatia trebuie sa-ti acorde liniste, sa te faca sa fii tu, chiar sa ai un ascedent. Cred ca nu are rost sa-ti amintesc de pantofi: degeaba vrei sa areti celorlalti ca ai papuci noi, o sa sfarsesti prin a schiopata spre casa
-   nu venii chiar primul; incearca sa sosesti cam dupa o ora dupa ce ajung ceilalti; party-ul este deja inceput si atmosfera destinsa, asa ca nu iti va fi greu sa te integrezi. Venind mai repede risti sa fi nevoit la a participa la toate prezentarile, la partea mai penibila si mai artificiala de la inceput, pana cand se dezmorteste lumea. Daca intarzii insa peste o ora iti va fi greu sa-i prinzi pe ceilalti din urma si petrecerea este ratata
-   nu te arunca de la inceput in conversatii sau si nu incerca sa tragi pe cineva care ti se pare mai comod si abordabil de o parte. Participa la discutiile in grup, la inceput prin a analiza invitatii si a intelege profilul acestora. Abia dupa ce crezi ca ai intuit ce fel de oameni sunt si ce le place, poti interveni in discutii
-   daca se discuta ceva aprins nu interveni doar de dragul de a spune ceva si in nici un caz nu face pe desteptul cu cunostiintele tale. Nu intra si lansa subiecte „usurele” dar nici grele”. Pastreaza o medie in abordare. Fii firesc si discret
-   pastreaza o bautura in mana, pt a nu simti o stanjeneala in a nu stii ce sa faci cu mainile, in ce pozitie sa le tii. Iti va da o nota de bun ascultator si participant
-   pastreaza tot timpul un zambet pentru cei care te abordeaza, in special atunci cand esti prezentat. Daca omul iti simte o mina de indiferenta sau de timiditate, nu va fi interesat in nici un fel sa te mai abordeze in timpul petrecerii
-   nu te folosi de colturi, unghere, pereti pentru a-ti masca timiditatea. Stai impreuna cu ceilalti, nu te feri de grup. Participa cel putin ca prezenta alaturi de ceilalti
-   nu-ti fie teama sa initiezi conversatii. Ai incredere in tine si in puterea ta de a mentine o conversatie pe palierul de placut
-   a merge la o petrecere ca single are si un avantaj, daca nu l-ai remarcat ti-l spun eu: poti pleca in momentul in care vrei, cand ti-e somn, cand consideri ca te-ai distrat destul, sau cand petrecerea s-a transformat in ceva care nu este pe gustul tau. Daca ai fi fost insotit ar fi trebuit sa tii cont si de ceilalti, ati venit impreuna, trebuie sa plecati impreuna. Iata deci avantajul unui single: pleaca de la party atunci cand vrea!




Aceste sfaturi sunt foarte bune, noi cei care "legam" mai greu o discutie gasim aici cateva idei pentru a putea trece peste retinerile noastre, de a ne integra intro colectivitate. :D

Offline hope4ever

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #6 : Marți, 27 Aprilie 2010, 09:38 »
as vrea sa stiu- in fine sunt curioasa daca s-au inscris persoane de 33 -37 de ani pentru singlecamp din mai ? poate e o copilarie din partea mea dar cred - nepermis de mult pentru o intelectuala- in compatibilitatea dintre o capricoarna si un reperezentant al zodiei taur... 

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #7 : Marți, 27 Aprilie 2010, 09:43 »
@hope4ever, te poti adresa printr-un mesaj personal adminului pentru mai multe detalii de genul celor abordate de tine.

eu am 40 ani si sunt pe lista din mai.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #8 : Marți, 27 Aprilie 2010, 09:50 »
multi inainte! cu sanatate si bafta :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa socializezi ca single, la un party
« Răspuns #9 : Marți, 27 Aprilie 2010, 09:53 »
asemenea  :)