Autor Subiect: Confortul  (Citit de 54010 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #30 : Luni, 21 Martie 2011, 21:07 »
mmmmmmmmmmnnnnuu prea, scumpa mea @almi_gabi, la mine cel putin, fericirea nu a venit in travesti.. atunci cand a fost in vizita, demult tare, era cam ca la @silviu, adica o groaza de fluturi in stomac si nici macar un serviciu de cafea complet..
.. a plecat fara sa imi dau seama pe cand adunam cu vrajmasie bani pentru (diverse) servicii complete..

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Confortul
« Răspuns #31 : Luni, 21 Martie 2011, 21:37 »
mai copii!
ma omorati cu flurii vostrii!
cum sa fac sa fie si la mine la fel, ca la voi?
la mine, dragii mei ... ca la nimeni!

la mine ...
povestesc alta data ...
si ma intreb ... m-ar multumi doar confortul fluturilor ...?

nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #32 : Luni, 21 Martie 2011, 22:40 »
mai copii!
ma omorati cu flurii vostrii!
cum sa fac sa fie si la mine la fel, ca la voi?
stai linistita, ca nici la mine nu mai sunt! daca ma scutur, abia mai gasesc 2 - 3 molii :(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Confortul
« Răspuns #33 : Luni, 21 Martie 2011, 23:23 »
stai linistit!
am gasit si la mine! tot 2 - 3!
le trimit la tine, fac parte din aceeasi familie!
fa un bine si inmulteste ... zburatoarele (pentru altii)
confortul sta ... in confort!

la mine ... fara zburatoare!
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Confortul
« Răspuns #34 : Marți, 22 Martie 2011, 07:15 »
acum depinde de la ce prag in sus vede fiecare confortul material (sigur ca si el e un factor important de influentare a linistii sufletesti)...adica care ar fi "cerintele minime" pe care si le vrea satisfacute, fiecare.  sunt diferente mari, aici :)...Sigur ca e minunat sa ai o casa splendida si o masina super-buna dar, cu siguranta, dupa ce le ai nu-ti ajung ca sa fii cu adevarat fericit. va lipsi ceva...toata avutia din lume nu va umple golul din suflet.
pe cand avand o casuta rezonabila ca nivel de confort (nu neaparat de lux) si posibilitati financiare "elementare", pentru satisfacerea nevoilor de existenta (inclusiv de recreere, culturale etc.) - adica tot nu neaparat "de lux", dar avand cel mai important lucru - Iubirea, in toate formele ei (de parinti, de copii, de iubit/iubita, de prieteni autentici) -  vei fi cu siguranta mult mai fericit decat cel ce huzureste in vile excesiv de mari, se plimba in masini excesiv de scumpe si poposeste in hoteluri excesiv de luxoase. Eu tot mai cred, si la varsta asta, ca, intr-o plimbare pe jos, in parc, alaturi de o persoana iubita, inteligenta, amuzanta si buna, esti mult mai implinit sufleteste decat singur intr-un "palat" sau intr-un 4x4x4x4x4...:))
eh, romantica incurabila  :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #35 : Marți, 22 Martie 2011, 09:28 »
nu-mi amintesc sa-mi fi tinut de foame fluturii, sa-mi plateasca ei facturile, sa-mi dea lapte pt copil samd. :)

si ei au farmecul lor ca si confort intr-o relatie sentimentala.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #36 : Marți, 22 Martie 2011, 09:30 »
Cred ca deja confortul variaza de la o varsta la alta  ~ atunci cand suntem adolescenti conteaza mai putin dar pe masura ce inaintam in varsta confortul devine mai important  ~ cresc pretentiile. Este de fapt o evolutie a noastra ca indivizi si societate.

Ce ar fi fost daca acum cateva mii de ani omul se multumea sa traiasca tot in pesteri ?


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #37 : Marți, 22 Martie 2011, 09:33 »
marci , nu stiam cine a postat in timp ce scriam. probabil ca si fluturii tin de foame dar nu cei din stomac ( decat pentru cateva ore)  ~ poate cei de colectie cu o cota de piata mare.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #38 : Marți, 22 Martie 2011, 09:59 »
pan' la urma, adevaratul confort e atunci cand ai bani sa mananci fripturi cat capacul de la wc, sa bei o sticla de vin gasita pe titanic si-o apa din ghetar, sa fumezi un trabuc his majesty reserve, apoi sa eructezi fericit o juma de ora. dupa masa asta copioasa te poti urca linistit la volanul bmw-ului si dai cateva ture prin bucataria viloiului.
sa te plimbi cu iubita prin parc, sa mananci o pizza, sa te iubesti cu ea pe o canapea no name intr-un apartament anost de la etajul 10... e cu adevarat un disconfort :( poti face ulcer si ucizi fluturii din stomac :'(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Confortul
« Răspuns #39 : Marți, 22 Martie 2011, 22:11 »
nu-mi amintesc sa-mi fi tinut de foame fluturii, sa-mi plateasca ei facturile, sa-mi dea lapte pt copil samd. :)

si ei au farmecul lor ca si confort intr-o relatie sentimentala.



desigur, Marcutza, unele lucruri se mananca, altele nu.  :D

Iubirea nu tine loc de hrana si bani, dar nici mancarea sau banii nu tin loc de iubire.  ;) Confortul le presupune pe toate. proportia difera de la unul la altul...in confortul meu iubirea e putin peste 50%.  ;)

N-am inteles niciodata expresia "fluturi in stomac". mie nu-mi amintesc sa-mi fi falfait ceva, pe undeva.  :D :D :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #40 : Marți, 22 Martie 2011, 23:42 »
Problema nu e sa alegi intre a avea si a nu avea confort, bunastare materiala, privilegii sau bani.
Problema e atunci cind nu ai parte de ele ce faci, esti un nefericit, frustrat, acrit si cinic sau reusesti sa depasesti nivelul.

Cred ca e genul de situatie pe care trebuie sa o traiesti ca sa o intelegi complet. Imi amintesc ca atunci cind mama a lasat tot si a plecat cu noi de mina pt a scapa de barbatul iresponsabil, atitea lipsuri cit am avut in perioada aia nu mai avusesem niciodata, dar nici atita liniste sufleteasca.

Si de fapt nici nu ar trebui sa ma raportez la trecut ca si in prezent am dificultati materiale, orice cheltuiala neprevazuta ma dezechilibreaza financiar. Asa de greu ca in anii astia de criza n-am mai dus-o demult, dar cu toate astea sunt super linistita si impacata cu mine. Am descoperit ca bucuriile mele nu costa mult, dar ma rasplatesc sufleteste enorm. Cam asta e definitia confortului interior pt mine.


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #41 : Miercuri, 23 Martie 2011, 09:22 »
putem vorbi foarte mult despre cele doua notiuni confortul unei relatii sentimentale si confortul social.

da, ele se completeaza si echilibreaza sufletul, mintea si inima insa, nu mereu le avem pe amandoua proportional cu nivelul optim al confortului.

un confort financiar nu tine loc de confort sentimental si invers, in viata nu le putem avea pe toate :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #42 : Miercuri, 23 Martie 2011, 17:56 »
marci , deja din ce spui tu eu mai desprinzi o categorie - deci erau cele 2 ~ confortul financiar  si confortul emotional~ si ai spus o vorba mare ....
........si confortul social.

pe mine ma duce cu gandul la nivelul de confort pe care il simtim fata de pozitia noastra in societate. este sau nu important confortul social?

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Răspuns: Confortul
« Răspuns #43 : Miercuri, 23 Martie 2011, 20:45 »
     Istoria se repeta intradevar si in acest caz. Fluturi mai zboara si astazi si se vor zbate pentru cei ce se iubesc. E foarte bine ca se intampla asa cu toate impedimentele din ziua de azi. Viata merge inainte, inima nu tine cont de criza sau alte lipsuri (care altadata au fost mai acute si mai grave dar nu se punea atata cont pe partea materiala, hai sa fim sinceri, sa incercam sa ne aducem aminte :o) Parerea mea... :'(

Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: Confortul
« Răspuns #44 : Vineri, 25 Martie 2011, 21:41 »
e greu sa traim fara cablu,internet,telefon dar cred ca acum 20 ce ani oameni erau mai buni mai intelegatori mai comunicativi acu stai in fata pc-ului si nu stii ce se ascunde in spatele unui nickname
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat