Autor Subiect: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic  (Citit de 519799 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2640 : Duminică, 12 Iulie 2020, 12:05 »
Minunea - Poem de Marin Sorescu
Geniala interpretare a lui Tudor Gheorghe :




Tudor Gheorghe: Dans

Muzica: Tudor Gheorghe,
Versuri: Nicolae Labiș

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Valentin_BV

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2641 : Vineri, 11 Septembrie 2020, 12:02 »
Am gasit aici un loc in care sa imi scriu niste impresii ca newbie in SC, dupa prima iesire cu grupul, poate sa ii/le ajute pe cele/cei care doresc sa participe ca incepatori si apoi practicanti la evenimente.

Grupurile sunt preponderent feminine, noi in Delta am fost cam 30, din care 7-8 barbati sau baieti. Liderul de grup, sufletul petrecerilor, vocal, activ, a fost un tip simpatic, sociabil, deschis, fara sa fie intruziv, sa traga de oameni. Isonul i l-a tinut o tipa extrovertita, de prin Oas, vocala, activa, agitata, cam masculina, care a cedat o zi, s-a simtit rau, dar o tipa interesanta ca gen.

Pentru barbati : fara sa pup pe cineva ca in politica, doamnele sunt scolite, educate, destepte si independente, au joburi foarte bune, sunt pe picioarele lor, de regula singure, despartite candva de partenerii lor, sau fara relatii stabile de ceva timp. Din ce am discutat cu cele cu care m-am bagat in seama sau am auzit vorbindu-se despre ele, majoritatea sunt mame cu copii mari. Partea feminina este formata din ceea ce in psihologie se numeste "femeia puternica" de peste 35 de ani. Din cate am mai vazut eu, intre ele, fetele se grupeaza pe stiluri de viata si preocupari comune, cate 4-5, sau pe vechimea si interactiunile din anii de SC. Nu am observat ca exista asa zisul caimac ca la alte grupuri. De principiu, doamnele participa pentru atmosfera, ceva miscare, sa mai schimbe o vorba, sa stea linistite, eventual sa guste cate ceva bun, se danseaza seara, chefuri faine. Si exista, in cazul fiecareia, cate o usa un pic intredeschisa pentru ca sa se lege ceva cu vreun tip interesant sau placut. Cumva, este evitata atitudinea de matrimoniale sau vreo predispozitie pentru sex intamplator, cred ca si din cauza organizarii pe camere. Acum, ca in orice grup mai maricel, exista si barfe, nu detaliez. Ideea este ca, pentru un barbat care isi doreste sa isi gaseasca o aleasa a inimii, se poate, doar sa fie dragut, sociabil, amabil, sa stie ce vrea sau ce cauta, sa iasa la dans, sa iasa un pic in evidenta, fetele il vor vedea. Iar pentru barbatii carora le place compania doamnelor si nu sunt adeptii bautului cu baietii, este grupul potrivit. Pentru barbatii foarte masculini si care nu suporta prezenta permanenta a unor femei in jurul lor, nu cred ca este ceea ce le trebuie. Atmosfera este civilizata si linistita, dar cu aer de tabara, cel putin asa a fost in Delta.

Ceea ce a fost neplacut pentru mine mi s-a datorat exclusiv, chiar puteam face altfel lucrurile, puteam relationa altfel, puteam interactiona si participa mai mult, chiar vorbeam cu colegii de tura ca nu as mai merge SC, ca o fi una, c-o fi alta. Dimineata m-am trezit, m-am gandit la mine, la ceilalti ... m-am inscris la inca un eveniment care mi se potriveste, cred ca va fi bine.

Dezavantajos mi se pare mie si nu ma atrag evenimentele pentru care platile se fac cu prea mult timp inainte, fara optiune de retur, deseori oamenii ocupati, cu joburi sau afaceri, suntem prinsi cu cate o treaba inopinata sau neprevazuta cu atat de mult timp inainte. De asemenea, nu am experienta deplasarilor externe cu grup numeros, am o retinere, acum se suprapune si criza covid cu niste incoveniente deloc acceptabile.

Interesant si practic este faptul ca deplasarile la locatiile din tara se rezolva intre colegi in mod sigur, aici s-a format un spirit de echipa care mi-a placut tare mult.

Sper sa va fie de folos.

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2642 : Luni, 21 Septembrie 2020, 18:01 »
Am observat că s-au redeschis și previzualizarile la recomandări muzicale ! Mulțumim admin ! 😉🤗
Știe cineva cum se reinitiază parola pe forum ?
Era cineva care a uitat-o , cred că era alt subiect...cel cu probleme tehnice , dar dacă se poate este bine de știut !  :bow:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2643 : Duminică, 18 Octombrie 2020, 20:37 »
Adevăruri despre trecut: Fabricat în România – branduri din perioada comunistă (@TVR1)


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2644 : Luni, 19 Octombrie 2020, 22:06 »
Exclusiv în România: Acasă la Charlie Ottley (@TVR1)

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2645 : Miercuri, 21 Octombrie 2020, 21:59 »

Salutare tuturor !
Am inttrat pe forum sa vad cum mai satm cu lista de transport pentru ^ purcelu ^ din 6 decembrie  :angel: si am dat de poatarea lui  Valentin_BV.
Un bun observator, numai ca nu a luat in calcul situatia actuala... . care a facut ca participantii sa fie un pic mai reticenti privind petrecerile si distantarea fizica.

Cu ceva ani in urma pe data de 1 ianuarie navigam pe internet .. nu erau asa multe site-uri de socializare ... sau mai bine zis, era singurul loc unde se intra  aproape zilnic...., un banc , o glumita, o poveste personala.. sau pur si simplu  doar un salut.

Faptul ca se vorbea mult pe forum, cand ajunge-ai la microbuz recunostea-i grupul imediat, erai intampinat cu imbratisari si urari de bun venit..


Prima mea  iesire cu sc, s-a tradus ..... pleaca mama in tabara ....  :2funny: si asa a fost ...am facut tumbe in zapada,  am dansat chiar si pe melodia oac.. oac...nu am pus pasta de dinti pe nici o clanta ... ::)

Distanta de la Bucuresti la Sibiel a fost arhisuficienta sa ne cunoastem si la Sibiel doar sa continuam petrecerea inceputa pe drum.

A fost o actiune de vis,  pe sufletelul meu,  am gasit tot ce-mi doream.
Drumetie, zapada, veselie, armonie , dans pana dimineata si foarte multa decenta si respect .

Si uite asa in anul respectiv, aproape in fiecare weeknd eram in SC... :kissing: multumind Familiei Candea pentru idea SC

La vremea respectiva principala conditie ca sa participi la o actiune SC, era
    :rtfm: sa citesti bine pe forum ce scrie la actiunea dorita,

    :tickedoff: sa lasi acasa fitele si figurile,

    sa pui in rucsacel voia buna,  :happy: veselia  :yeah: si pantofiorii de dans  :dance:

    Se mai ratacea cate unul/una care traduceau gresit Singlescamp.  dar ori o tuleau la prima oprire de autocar, ori intelegeau ca sc este pantru oamenii doritori de dumetii si buna dispozitie ...

In privinta numarului de barbati ... e mai greu .. si in sanul familiei tot femeia este cea care trage de barbat sa iasa din casa... asa ca domnilor barbati, cand va saturati sa stati singuri in sufragerie... luati initiativa si inscrieti-va in actiunile sc  ;

In concluzie daca va palce sa dansati, sa socializati, daca va plac drumetiile si oamenii frumosi sufleteste .. aici este locul.

In SC se danseaza orice .. nu se dau note   *|*

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2646 : Joi, 22 Octombrie 2020, 01:46 »
Rodica dragă , locuri nu mai sunt la toate , nu știu dacă organizezi tu ceva vin și eu ::) :kissing: :giggle:
Îmi iau și papuceii'' de dans dacă te ține pingeaua , aștept noi acțiuni !  *|*

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2647 : Joi, 22 Octombrie 2020, 16:21 »
Ne trecem pe lista de asteptare ;)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2648 : Sâmbătă, 24 Octombrie 2020, 23:25 »
Pentru cei care duc dorul unei calatorii cu trenul, sau al uni somn bun in sunetul picaturilor de ploaie  :)

Cozy Autumn Ambience ASMR Luxury Train & Rain Sounds for Sleeping



Sau...

Campfire by the Sea Ambience | Crackling Fire, Ocean Waves, & Crickets Sounds



„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2649 : Luni, 25 Ianuarie 2021, 11:57 »
Andreimanole, acesta nu este un site de anunturi. Este specificat in regulamentul forumului ca sunt interzise reclamele, de orice fel. Ti-am sters anuntul, as vrea ca pe viitor sa intelegei acest lucru, pt a nu ajunge la blocarea contului.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2650 : Sâmbătă, 30 Ianuarie 2021, 00:52 »
The Art of Balancing Stones - Jonna Jinton



„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2651 : Sâmbătă, 30 Ianuarie 2021, 01:25 »
Real Life Fairy Tale Village in Germany


„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Mihnea este un model pentru cei care vor sa dezvolte o cariera plina de succes prin munca, ambitie si perseverenta. Si curaj  :)
Are inteligenta sa "citeasca" vremurile pentru a se orienta din timp asupra schimbarilor ce vor surveni la un moment dat pe piata internationala de munca. Cred ca se poate aplica in mai multe domenii de activitate nu numai sistemul școlar internațional.

Mihnea - Un român în Beijing

"De ce le place chinezilor de mine?
Cum navigezi piața de muncă din sistemul școlar internațional?"



„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2653 : Duminică, 03 Octombrie 2021, 23:40 »
Am gasit cele de mai jos si m-am gandit sa va impartasesc si voua ...

" De ce e al dracu’ de greu să iubeşti o femeie care a fost singură multă vreme?
Pentru că s-a obişnuit să nu depindă de nimeni şi de nimic.
Ea dacă vrea ceva, îşi ia singură, obţine singură, munceşte şi se străduieşte să capete acel ceva.
Dacă vrea să aibă pe cineva alături, caută în sufletul său puterea de a se regăsi pe sine.
Poate găsi o bucurie în orice.
A învăţat deja că, atunci când toţi cei din jur te-au părăsit, nu îţi mai rămâi decât tu însăţi alături.
Mai bine singură decăt singură în doi.
A învățat că aparențele sunt înşelătoare.
Că trebuie să-i îmbraci spiritul şi sufletul cu tine înainte de a o dezbrăca de haine.

E greu să iubeşti o femeie care a fost mult timp singură pentru că ea e ceva mai… selectivă…
Se teme să nu o rănească iar cineva şi îşi permite să nu dea voie oricui să intre încălţat în sufletul ei.
E dreptul ei să aleagă doar pe " cel ales ".

Dacă vrei să iubeşti o astfel de femeie, ai face bine să păşeşti desculţ în sufletul ei, ai face bine să nu laşi dezordine, ai face bine să ai grijă şi să iubeşti sincer.
Te va primi în sufletul său crezând că eşti un om special, dacă nu vei fi şi îi vei greşi, te va uita ca pe oricine…
Şi nu ştiu dacă e mai trist să fii rănit de un om care a ştiut să facă ce au mai făcut şi alţii sau să fii uitat de cineva care te-a iubit aşa cum s-ar putea să nu o mai facă nimeni altcineva.
Nu ca ea. Cu dăruire şi grijă.Cu pasiune .
Copilăroasă şi matură.Cu rezonanță în suflet,gânduri şi fapte.

Şi e al dracului de greu să iubeşti o astfel de femeie  pentru că tu va trebui să fii  al dracului de bun şi să o iubeşti enorm ca să îi poţi demonstra că merită să lase siguranţa singurătăţii pentru a risca să fie fericită din nou iubind acel om care, prin gesturile sale, promite că nu va fi ca ceilalţi şi că nu va răni, ci va iubi necondiţionat şi sincer…aşa cum o va face şi ea...

E greu pentru că ea nu mai crede cuvinte… Crede doar gesturi şi fapte concrete.
Cu o astfel de femeie tu chiar ar trebui să fii bărbat! "

Oare si pentru un barbat o fi la fel?

De fapt cred ca ar trebui inlocuit .....sa iubesti..... cu sa fi iubit "
De ce e al dracu’ de greu să iubeşti o femeie care a fost singură multă vreme?
De ce e al dracu’ de greu să fi iubit de o femeie care a fost singură multă vreme?

Offline SLDANIEL

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • IASI
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #2654 : Luni, 01 Noiembrie 2021, 16:04 »
BUNA , CEVA ORGANIZAT LA IASI ? UN GRUP DE SINGLES ?
IASI