Autor Subiect: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic  (Citit de 519824 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #705 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 18:23 »
eh, acum dupa ce te-ai vazut cu bradul impodobit copilu' e de vina  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #706 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 19:06 »
 ;D ;D Ca bine zici!

Caroline

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #707 : Luni, 26 Decembrie 2011, 20:39 »
Craciun fericit !!
Daca vom astepta ca fericirea noastra sa vina din exterior vom fi intotdeauna la bunul plac al unei persoane sau al unui eveniment.   A fi fericit se invata de mic. Daca inveti copilul sa se bucure numai atunci cind primeste o rasplata pentru un anumit efort, asa va fi tot restul vietii. Trebuie invatat sa se simta bine cu el insusi....e greu..Pe urma, ei imita starea de spirit a parintilor la care e foarte sensibil. Daca in casa e tensiune, ei vor fi foarte afectati, char daca nu se manifesta si vor cauta starea de bine in alta parte.
E clar, pot fi oameni fericiti pe un "munte de gunoi" si oameni nefericiti pe un "munte de bani".

Subscriu 100 %... din proprie experienta!

gena

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #708 : Luni, 26 Decembrie 2011, 20:43 »
as vrea sa experimentez nefericirea pe un munte de bani. da' nush unde gasesc muntele :-\
dincolo de.. valea fericirii..  ;D

gena

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #709 : Luni, 26 Decembrie 2011, 20:49 »
e o vorba:

,,Fii bun, pentru ca fiecare om pe care il intalnesti duce o batalie mai grea."
(Platon)


este si asta un soi de fericire, daca nu chiar una al naibii de autentica, de a te implini prin a fi bun.
indiferent de circumstante.
de fapt, bunatatea este nativa, doar noi ne uratim pe masura ce crestem.
astfel, fericirea chiar este simpla, o avem la indemana; e in noi, chit ca majoritatea credem ca ni se ofera sau vine din afara noastra.
cred ca fericirea este de la sine, ca frumusetea. ceea ce doare nu este lipsa lor, ci risipa lor.

daliana

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #710 : Luni, 26 Decembrie 2011, 23:40 »
hei,
La multi ani!
Ia sa povestiti ce va adus Mosu.
Cum ati petrecut?

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #711 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:26 »
Mosu ne-a adus ce ne-am dorit (cu mici exceptii, ca-n fiecare an - nu vrea masina aia sa mi-o schimbe neam  :P)!!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

daliana

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #712 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:42 »
Lumea care ma cunoate stie ca am datorii si drept urmare acum nu mai pot sa inchid frigiderul....

daliana

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #713 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:45 »
Te pup, maine ma duc la scarbici :'( si tre sa ma scol la 6

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #714 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:52 »
Te pup, maine ma duc la scarbici :'( si tre sa ma scol la 6

Si eu te pup!
Zi usoara maine si energie pentru toata ziua sa ai!
Sa zbarnai ca un telefon in gara  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #715 : Marți, 27 Decembrie 2011, 00:53 »
Lumea care ma cunoate stie ca am datorii si drept urmare acum nu mai pot sa inchid frigiderul....

Sa intelegem ca tii datoriile in frigider! Vor ingheta de tot  :D!

PS: Mosul te cunoaste?
PS 2 : stii ca cea mai buna metoda de conservare e inghetarea  ;)?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #716 : Marți, 27 Decembrie 2011, 23:31 »
Eu cred ca orice popor are rostul lui si ceva aparte, ca nimic nu este intamplator...
"Pacatul" romanilor este ca au, da-si bat joc de ce au, imitand fals, in schimb, ce au altii mai bun... care, evcident, nu le iese la fel. Nu mai dau exemple, ca as putea sa sciu o carte, atatea sunt... O sa ma rezum la unul singur (autentic), mi l-a spus un elvetian care venise pe un proiect in Romania (eu lucram ca traducator pe vremea aia... era prin 2001):

"Romania nu este, dar se comporta ca un transsexual. Isi scoate nurii (falsi) la vedere, se rujeaza excesiv, e avida de orice fel de reclama, chiar si negativa... ca o femeie care incearca inconstient sa recupereze tot ce n-a avut cand era, fara consensul propriu, barbat. Pacat... eu as vrea ca in Elvetia de azi sa nu fie totul atat de batut in cuie... sa fie tara tuturor posibilitatilor. Romania imi aduce aminte de tineretea mea... si de entuziasmul proiectelor de-atunci. "

Noi, romanii, uitam insa ca acel consens cu noi insine, acea constiinta de sine, am avut-o si o avem de cand ne stim... priviti numai cu cata emfaza ne tinem de traditiile noastre! Si l-am avut mereu, chiar si in cea mai neagra mizerie... Chiar nu-mi dau seama de ce avem nevoie sa facem pe transexualii...  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #717 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 12:25 »
Istoria ne-a obligat sa ne comportam asa, astfel am fi fost rasi de pe fata pamantului azi. Insa problema e ca ne-am intrat in rol prea tare si (ajutati de altii, e clar!) incepem sa uitam cine suntem ca natie, ne proclamam cetateni ai planetei.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #718 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 12:45 »
Ce pacat ca se generalizeaza!
Daca UNII sunt intr-un fel, daca UNII fac si si dreg, asta nu inseamna neaparat ca TOATA tara e la fel, ca toti romanii sunt la fel.
Pacat - cum spuneam  - ca romanii au o parere asa proasta despre ei insisi si tara lor.
Se pare ca strainii pun valoare mai mare pe o tara straina, in speta Romania, decat romanii insisi. De ce oare?
Sa fie strainii asa naivi de tanjesc cu ardoare dupa TOT ce este si a fost al Romaniei?
Sau sunt romanii asa nerecunoscatori in necunostinta de cauza pentru ceea ce au si nu stiu ca au?

Eu sunt mandra ca-s romanca!
Sunt mandra ca m-am nascut aici, in Romania.
Sunt mandra ca atunci cand am dorit sa plec din Romania usile mi-au fost inchise. Aveam sa aflu mult mai tazriu ca locul meu era si este in continuare aici.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Iuliana

  • Vizitator
Re: Chat - aici putem discuta orice (aproape orice...) fara sa fim off topic
« Răspuns #719 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 19:32 »

Mai ales noi, romanii detinem ceva ce altii n-au.


Ce anume?
Si chiar te intreb serios, nicidecum ironic. Ca eu pe unde am fost am simtit asa, ca suntem toti la fel, toti oameni, cu bune si cu rele, veseli sau uneori tristi, fie ca suntem romani, olandezi sau chinezi. Si tarile la fel le-am perceput, cu bune si cu rele, cu frumuseti care-ti taie respiratia si gunoi sub pres la cativa pasi distanta.
Intamplarea face sa am un serviciu la care am de-a face cu colegi din China, Brazilia, Singapore, Islanda si tot asa... n-am simtit niciodata ca as avea ceva in plus fata de ei, dar nici in minus, drept sa zic.