Autor Subiect: Impresii de vacanta  (Citit de 98521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Anita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Impresii de vacanta
« : Vineri, 05 Martie 2010, 11:15 »
   Pasiunea mea pentru excursii ma determina sa incep acest nou topic . As dori sa ne impartasim aici experientele ultimelor noastre calatorii . O  sa incep prin a va relata cate ceva din ultima mea calatorie, cea la Viena . Am decis impreuna cu 2 prietene sa ne luam o saptamana de concediu si am inceput sa cautam o locatie unde sa petrecem cateva zile de relaxare .
   Toate am fost de acord sa plecam la Viena unde am petrecut 3 zile extraordinare . Ca orice bune turiste nu am ratat principalele atractii ale orasului : Palatul Schonbrunn impreuna cu gradina zoologica si labirintul , Palatul lui Sisi si Turnul Dunarii unde am servit masa la peste 200 de metri inaltime. Timpul a parut insuficient pentru a putea vizita tot ce ofera acest minunat oras . Cafenelele si cofetariile de pe Mariahilfer Strasse precum si Parcul de distractii Prater ( cel mai mare din Europa cred ) au fost locuri si distractii pe care de asemenea nu le puteam scapa.. .
   Am fost adanc impresionata de curatenia intalnita la tot pasul pe strazi , in mijloacele de transport in comun , in hotel precum si de atentia excesiva - din care ar trebui sa luam si noi exemplu - pe care o acordau la toate aceste valori pe care le detin . De exemplu in timp ce vizitam Palatul Schonbrunn in fiecare camera exista o persoana care se ocupa de curatenia si intretinerea obiectelor de acolo .
   O sa revin curand cu cateva poze facute acolo!!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #1 : Duminică, 07 Martie 2010, 18:54 »
Imi fac datoria mea de admin si intervin si eu in topic. Ultima vacanta, Muntenegru. O tara mica, inca nu complet aranjata pentru a primi turisti, dar pe drumul bun. Oriunde mergi se construieste cu bun gust si civilizat. Ce mi s-a parut interesant a fost ca pe toata perioada turistica nimeni n-are voie sa puna macar un geam, turistilor fiindu-le respectata nevoia de liniste si confortul pentru care au plecat in concediu. Unele plaje sunt excelente, altele dezastruase, pline de bolovani si lume inghesuita. Locatiile in marea majoritate sunt noi, personalul este din Serbia. Multi rusi, groaznic de multi rusi si ici colo cate un roman. Drumul pana acolo este o nebunie si ca peisaj, dar si ca distanta. Se merge doar pe sosele inguste, o gramada de curbe, de tuneluri, nu scapi sub 18-19 ore de condus. Dar ajuns acolo te relaxezi cu adevarat' marea este excelenta, curata fara alge, au zone vechi interesate cu taverne si baruri, viata de noapte nu prea, este mai mult pentru familisti si over 40. Au multe parcuri nationale, cu adevarat senzationale, amenajate cu fondurile primite de la europenii instariti (oare noi de ce nu putem face asa ceva?), construiesc cel mai tare port pt ambarcatiuni de lux din Europa, la Kotor, strazile sunt ok, vad ca le mai aranjeaza in jur sa dea bine pt cei care tranziteaza. Acolo esti la 100 km de Dubrovnik, deci cam ai ce face daca iti place sa vizitezi. Dar daca iti propui fun, mai greu...Revin.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #2 : Marți, 09 Martie 2010, 15:01 »
Muntenegru...Minunat !Am fost si eu acolo Este cu adevarat extraordinar mai putin drumul care m-a cam innebunit Dar odata ajuns acolo uiti tot.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #3 : Marți, 09 Martie 2010, 15:05 »
In Muntenegru am stat in Becici, intr-unul dintre noile hoteluri de acolo. Tu unde ti-ai petrecut vacanta din Muntenegru, Nicoleta?
Mai jos incerc sa pun si cateva fotografii gasite in arhiva cu Muntenegru.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #4 : Marți, 09 Martie 2010, 15:11 »
Daca este sa vorbim de vacante atunci chiar imi place acest forum Sa pleci in vacanta este cel mai minunat lucru posibil Ce poate fi mai incintator?Mai benefic?Mai relaxant?Dupa parerea mea nimic.Si orice colt de lume poate fi frumos daca il privesti din unghiul potrivit Atit doar ca "plimbarea" cu avionul nu-mi prea imi face placere Dar cine stie?!Daca motivatia este mare poate,poate

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #5 : Marți, 09 Martie 2010, 15:15 »
Tot in Becici Cred ca este una din zonele cu plaja cea mai buna Agentia care m-a trimis acolo si-a facut bine tema

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #6 : Marți, 09 Martie 2010, 15:23 »
Sunt locuri cu adevarat minunate in lumea asta. Pacat ca nu avem timp sa le vedem si sa ne bucuram de ele. Sotia mea conduce o agentie de turism, dar din pacate nici in infotururile la care este invitata si care sunt aproape gratuite nu ajungem sa mergem. Daca plecati undeva puteti sa-i cereti sfatul, este un bun si rabdator sfetnic. A vazut multe locuri si poate recomanda cu responsabilitate ceva. Pentru ca una este sa vezi cu ochii tai, sa te asiguri ca hotelul, plaja sunt in regula si alta este sa iei din catalog ceva la intamplare, doar ca poza este frumoasa si colorata. Pentru mine n-a fost concediu sa nu fiu tarait in toate hotelurile din zona, unde solicita informatii si facea fotografii. Asa am vazut Grecia, Turcia, Italia, Spania cu insulele, Tunisia, Croatia, Slovenia, Muntenegru, Austria, de fapt ar trebui sa scriu majoritatea destinatiilor turistice din Europa si cele din nordul Africii. Sigur ii va face placere sa va indrume. Numele sotiei este Samiza si are adresa de Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro, sau o gasiti la tf 0745 106526.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #7 : Marți, 16 Martie 2010, 11:01 »
Buna admin
La capitolul vacante m-ati prins!Pacat ca mai trebuie sa si muncim ca sa plecam in vacante.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #8 : Marți, 16 Martie 2010, 11:08 »
Si daca sotia ta lucreaza intr-o agentie devine chiar interesant Ii voi cere sfatul poate chiar in aceasta vara Inca nu stiu ce destinatie sa-mi aleg dar o parere avizata m-ar ajuta cu siguranta.Si unde ziceai ca ai mai fost? Poate ma inspiri?!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #9 : Marți, 16 Martie 2010, 11:18 »
Mie mi-a placut mult Tunisia. Am vazut multe locuri, am stat in multe hoteluri, dar parca asa perfect cum a fost la Borj Cedria, n-am remarcat in alta parte. Tunisia are farmecul ei, doar ca trebuie sa-l descoperi. Multi vin de acolo tare dezamagiti de locatie sau mai mult de zona din jurul oraselor. Acum sa nu uitam ca acolo este Africa, nu Italia sau Franta, nu poti gasi infrastructura si facilitatile pe care le gasesti in tari cu potential economic ridicat. In Tunisia conteaza si unde stai. Acolo trebuie sa mergi la sigur si asta poti s-o faci doar printr-o agentie, sau la sfatul cuiva care a fost acolo. Altfel poti avea surprize.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #10 : Marți, 16 Martie 2010, 11:42 »
Aici ai dreptate,am vazut si eu Tunisia si mi-a placut f mult M-a impresionat Tunis-ul ma asteptam la mai multa mizerie si mai putina civilizatie dar nu este asa Am vazut o gramada de magazine destul de dichisite .Cit despre Hammamet nu mai vorbesc Este un hotel acolo BAYA care mi-a placut in mod deosebit m-am simtit ca intr-o poveste

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #11 : Marți, 16 Martie 2010, 11:57 »
Am colindat şi eu în câteva locuri prin lumea mare. Mi-au plăcut mult Malta şi Egiptul. În Egipt chiar aş vrea să revin.

Malta!
O poză din Qawra, unde am stat eu.


Fereastra albastră, una din atracţiile Maltei!



Egipt!

Sfinxul şi piramidele.


Valea Regilor.

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #12 : Marți, 16 Martie 2010, 12:25 »
Buna Awana
Din pacate nu am vazut nici Egipt-ul nici Malta In Egipt din pacate nu as prea merge nu ma atrage deloc, dar Malta cu siguranta m-ar incinta Cind voi trece insa de etapa "calatoriei cu avionul" poate ajung si acolo.Pina atunci va trebui sa-mi aleg destinatii mai "pamantesti"

Offline deleanu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #13 : Marți, 16 Martie 2010, 18:28 »
   O alta tara care are o ascensiune de luat in seama in domeniul turistic este Slovenia . Am avut ocazia sa petrec 2 nopti in Kopernic , un oras senzational de pe malul Marii Adriatice si civilizatia , curatenia si serviciile de acolo m-au impresionat intr-un mod placut .

Nicoleta

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #14 : Marți, 16 Martie 2010, 18:52 »
Oare exista cineva caruia nu-i place sa calatoreasca?O vacanta sau chiar si o mini vacanta de 2,3 zile te reconforteaza intotdeauna te scoate din stresul care te macina zilnic ca o risnita si care te face bucatele,bucatele in fiecare zi.Mi-as dori si sper ca o sa si reusesc sa-mi inlatur teama sau poate fobia(nu stiu) de a calatori cu avionul fiindca altfel nu as putea niciodata sa vad atitea locuri cite as dori.Stiu ca aveti si o tema cu acest subiect dar teoretic cunosc multe despre acest lucru dar practica ma omoara.Culmea este ca pina acum 4,5 ani am calatorit cu avionul(niciodata cu placere-cred ca va inchipuiti) Probabil imi lipseste exercitiul asa ca la algebra cind am rezolvat sute de derivate,integrale pt admitere ca apoi sa nu mai am nici o teama Sau, sa sarim la bucatarie asa cum faci in 10 min o prajitura pe care prima oara ai facut-o in 20 Tot exercitiu se numeste