Aici se discuta > Subiecte generale

Impresii de vacanta

(1/55) > >>

Anita:
   Pasiunea mea pentru excursii ma determina sa incep acest nou topic . As dori sa ne impartasim aici experientele ultimelor noastre calatorii . O  sa incep prin a va relata cate ceva din ultima mea calatorie, cea la Viena . Am decis impreuna cu 2 prietene sa ne luam o saptamana de concediu si am inceput sa cautam o locatie unde sa petrecem cateva zile de relaxare .
   Toate am fost de acord sa plecam la Viena unde am petrecut 3 zile extraordinare . Ca orice bune turiste nu am ratat principalele atractii ale orasului : Palatul Schonbrunn impreuna cu gradina zoologica si labirintul , Palatul lui Sisi si Turnul Dunarii unde am servit masa la peste 200 de metri inaltime. Timpul a parut insuficient pentru a putea vizita tot ce ofera acest minunat oras . Cafenelele si cofetariile de pe Mariahilfer Strasse precum si Parcul de distractii Prater ( cel mai mare din Europa cred ) au fost locuri si distractii pe care de asemenea nu le puteam scapa.. .
   Am fost adanc impresionata de curatenia intalnita la tot pasul pe strazi , in mijloacele de transport in comun , in hotel precum si de atentia excesiva - din care ar trebui sa luam si noi exemplu - pe care o acordau la toate aceste valori pe care le detin . De exemplu in timp ce vizitam Palatul Schonbrunn in fiecare camera exista o persoana care se ocupa de curatenia si intretinerea obiectelor de acolo .
   O sa revin curand cu cateva poze facute acolo!!!!

admin:
Imi fac datoria mea de admin si intervin si eu in topic. Ultima vacanta, Muntenegru. O tara mica, inca nu complet aranjata pentru a primi turisti, dar pe drumul bun. Oriunde mergi se construieste cu bun gust si civilizat. Ce mi s-a parut interesant a fost ca pe toata perioada turistica nimeni n-are voie sa puna macar un geam, turistilor fiindu-le respectata nevoia de liniste si confortul pentru care au plecat in concediu. Unele plaje sunt excelente, altele dezastruase, pline de bolovani si lume inghesuita. Locatiile in marea majoritate sunt noi, personalul este din Serbia. Multi rusi, groaznic de multi rusi si ici colo cate un roman. Drumul pana acolo este o nebunie si ca peisaj, dar si ca distanta. Se merge doar pe sosele inguste, o gramada de curbe, de tuneluri, nu scapi sub 18-19 ore de condus. Dar ajuns acolo te relaxezi cu adevarat' marea este excelenta, curata fara alge, au zone vechi interesate cu taverne si baruri, viata de noapte nu prea, este mai mult pentru familisti si over 40. Au multe parcuri nationale, cu adevarat senzationale, amenajate cu fondurile primite de la europenii instariti (oare noi de ce nu putem face asa ceva?), construiesc cel mai tare port pt ambarcatiuni de lux din Europa, la Kotor, strazile sunt ok, vad ca le mai aranjeaza in jur sa dea bine pt cei care tranziteaza. Acolo esti la 100 km de Dubrovnik, deci cam ai ce face daca iti place sa vizitezi. Dar daca iti propui fun, mai greu...Revin.

Nicoleta:
Muntenegru...Minunat !Am fost si eu acolo Este cu adevarat extraordinar mai putin drumul care m-a cam innebunit Dar odata ajuns acolo uiti tot.

admin:
In Muntenegru am stat in Becici, intr-unul dintre noile hoteluri de acolo. Tu unde ti-ai petrecut vacanta din Muntenegru, Nicoleta?
Mai jos incerc sa pun si cateva fotografii gasite in arhiva cu Muntenegru.

Nicoleta:
Daca este sa vorbim de vacante atunci chiar imi place acest forum Sa pleci in vacanta este cel mai minunat lucru posibil Ce poate fi mai incintator?Mai benefic?Mai relaxant?Dupa parerea mea nimic.Si orice colt de lume poate fi frumos daca il privesti din unghiul potrivit Atit doar ca "plimbarea" cu avionul nu-mi prea imi face placere Dar cine stie?!Daca motivatia este mare poate,poate

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă