Autor Subiect: Impresii de vacanta  (Citit de 98550 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #255 : Luni, 07 Ianuarie 2013, 22:12 »
Din link in link, dintr-un email de la o prietena, am dat peste aceste articole mai putin conventionale despre calatorii...

"Călătoriile sunt ca în viață: căutăm perfecțiunea și greșim în drumul nostru spre ea. Ca și viața, călătoriile sunt însă imperfecte. Avem așteptări mari, ne grăbim, ne blocăm în detalii mici și uităm să ne bucurăm de prezent.
Frica de necunoscut devine o greșeală atunci când apar regretele, atunci când ajungi să-ți pară rău că n-ai încercat o experiență nouă din cauză că ți-a fost teamă. Eliberează-te de ideile celorlalți, de ideile preconcepute, analizează posibilitățile și riscurile, întreabă-te “care-i cel mai rău lucru care mi se poate întâmpla?” și răspunde-ți sincer. Nu lăsa teama de ceva nou să stea în calea ta pentru că, de cele mai multe ori, lucrurile nu-s atât de grave, periculoase, urâte cum par. Urcă-te pe munte dacă asta îți dorești, mergi într-o țară nouă despre care circulă tot felul de mituri, ia harta în mână și depărtează-te de ghid. Ai încredere în tine!"

http://www.travelgirls.ro/ghid-de-calatorie/calatoria-dincolo-de-obiectivele-turistice.html
http://www.travelgirls.ro/ghid-de-calatorie/greselile-unui-calator-1.html





LiaV

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #256 : Marți, 26 Februarie 2013, 17:31 »
Iar eu am primit azi acest link:

http://www.caidevis.ro/index.php

Ce ziceti Samiza si Gigi? ...om gasi oare iubitori de calarie in grupul nostru? De copil visez sa calaresc si uite ca abia acum, cand am imbatranit si m-am ingrasat, primesc asa ceva :))
Cred ca ar fi minunat! Au mancaruri traditionale, liniste, padure, caluti... ce mai, visul meu!  :-[

LiaV

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #257 : Marți, 26 Februarie 2013, 17:37 »
Iar eu am primit azi acest link:

http://www.caidevis.ro/index.php

Ce ziceti Samiza si Gigi? ...om gasi oare iubitori de calarie in grupul nostru? De copil visez sa calaresc si uite ca abia acum, cand am imbatranit si m-am ingrasat, primesc asa ceva :))
Cred ca ar fi minunat! Au mancaruri traditionale, liniste, padure, caluti... ce mai, visul meu!  :-[


...sau aici:
http://ro.horseriding.ro/

La Calimani se organizeaza excursii calare de o saptamana, prin locuri putin calcate de picior de om, in natura.

Ma rog... poate ca nu m-am incadrat eu chiar corect aici cu gandurile mele, dar n-am gasit alt loc.  :)
Poate ca ar fi bine sa deschizi un topic numai pt idei de vacante?  :blush:
 

Caroline

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #258 : Marți, 26 Februarie 2013, 17:51 »
Calarie se face (printre altele) si la Danes, nu prea departe de Sibiu sau Sighisoara, adica aici: http://www.dracul.ro/ (poate de verificat pentru tabara la Sighisoara?). Pentru mine personal, sincer, sa cochetez cu echitatia pentru prima oara ar fi mai ceva decat sa-mi inving raul de inaltime pe poteci de stanca...  ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #259 : Marți, 26 Februarie 2013, 20:00 »
Daca da Domnu si toate imi merg asa cum vreau la Sibiel (si sunt foarte aproape sa ajunga unde vreau), la anul am si eu cai acolo. Asa ca facem o tabara de calarie...

In Mures sunt iar cateva pensiuni cu cai si care organizeaza turism ecvestru si in Covasna. Dar trebuie sa se stranga o gasca pt asta...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #260 : Marți, 26 Februarie 2013, 20:07 »
http://ro.horseriding.ro/

La Calimani se organizeaza excursii calare de o saptamana, prin locuri putin calcate de picior de om, in natura.
[/quote]

Da, mi-au povestit niste prieteni că e o aventură care merită.
La Călimani se urcă până la 1600 - 2000 m, călare.
Dar eu parcă tot cu talpa pe pamânt mă simt mai în siguranță :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #261 : Marți, 26 Februarie 2013, 20:26 »
Dar eu parcă tot cu talpa pe pamânt mă simt mai în siguranță :crazy2:

Pai da... si eu... pe pamant de cel putin 1 m latime.  :P
Cand eram copil, m-am speriat tare de un cal care mi-a iesit pe neasteptate in drum (cred ca si el s-a speriat de mine, da' pe vremea aia nu ma gandeam la asta, aveam mai putin de 10 ani.) "Fobia" de inaltimi am descoperit-o abia anul trecut, urmare a unor probleme de sanatate, de care nu eram constienta... sau, hai sa o spunem pe sleau, urmare a faptului ca am lasat sa treaca 20 de ani fara sa vad creasta, ca in facultate.  :crazy2:
Da' eu ziceam ca tocmai ceea ce nu crezi ca ai putea sa faci vreodata ar fi cea mai mare provocare sa reusesti.  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #262 : Marți, 26 Februarie 2013, 20:37 »
Da' eu ziceam ca tocmai ceea ce nu crezi ca ai putea sa faci vreodata ar fi cea mai mare provocare sa reusesti.  ;)

De acord. Doar că nu putem afla până nu încercăm :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

LiaV

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #263 : Marți, 26 Februarie 2013, 21:35 »
Of, ca tare mult as vrea sa merg intr-o astfel de excursie, sus pe munti, la Calimani! Dar cum sa merg singura?
Mintea-mi turuie ca am 52 de ani, dar apoi ma gandesc ca la 60, voi privi inapoi si-mi voi spune ca am fost o proasta, asa cum acum gandesc ca eram la 40.

Gigi, daca vei avea caluti, ma mut la Sibiu!  ;)

Imi plac caii de copil, cum va spuneam, dar cel mai mult (si mai nou) imi plac frizonii. Uite un film cu ei.
A fost calul preferat al lui Cezar. Spuneti voi, nu sunt minunati?

FRIESIAN STALLION "Leave you Breathless"



Caroline

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #264 : Marți, 26 Februarie 2013, 21:36 »
Pentru a incerca, trebuie sa ne asumam de la inceput si esecul, si reusita, ca posibilitati. Cu reusita e mai simplu...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #265 : Marți, 26 Februarie 2013, 21:42 »
Cu reusita e simplu, așa e. Dar asta ne ușurează ...asumarea. În fapt s-ar putea să fie nevoie să ne asumăm doar ...eșecul. :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #266 : Marți, 26 Februarie 2013, 21:45 »
Of, ca tare mult as vrea sa merg intr-o astfel de excursie, sus pe munti, la Calimani! Dar cum sa merg singura?
Merge și...ghidul/dresorul cailor.  ::)
Poate merită măcar să întrebi care e numărul minim de persoane pentru care ei pun caii în mișcare pe traseu.
 Și, cine știe poate după aia găsești amatori prin aproprierea ta.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #267 : Marți, 26 Februarie 2013, 21:46 »
Asa pare la prima vedere. Reusita nu e o sarcina mai putin grea. Ce e mai usor de acceptat? Ceea ce n-as fi putut niciodata sau ceea ce as fi putut daca as fi avut curajul sa incerc ce ar fi daca?
Personal, am ajuns la faza in care cred ca as fi putut orice. Deci... nu e mai greu de acceptat faptul ca poate in unele chiar as fi reusit?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #268 : Miercuri, 27 Februarie 2013, 06:09 »
Ihmmm. Nu știu ce să zic. Dintr-un singur motiv. Că, am ”muncit” mult să mă preocup doar de prezent și prin asta de viitorul care curge din el.
Reușitele și eșecurile trecute nu mai sunt supuse puterii mele de influență sau de...schimbare. Doar capacității mele de a le accepta.
Nu am de unde să știu ce s-ar fi întâmplat dacă.... Aș putea să îmi imaginez, dar mi-aș bloca energia într-un demers fără finalitate. Reflecția asupra trecutului doar în sensul înțelegerii și acceptării de sine mi se pare relevantă.
Cum se zice în popor ”Ce-i făcut e bun făcut”. Cum se zice mai...elevat spiritualizat ”Ceea ce s-a întâmplat e cel mai bun lucru care se putea întâmpla”. Și dacă am făcut o alegere sau alta e clar că, la momentul respectiv acea alegere descrie singurul ”orice” pe care ni l-am putut asuma.

Așa că, ne rămâne doar prezentul pe care să-l trăim în asumarea reușitelor și eșecurilor, cu lecțiile trecutului învățate. Părerea mea.

(uite că m-am întins la vorbă și, fără să vreau, la urmă mi-a trecut prin minte că subiectul discuției noastre e unul bun de un ”articol”; mai on-topic decât pe impresii de vacanță, în orice caz. am să mă gândesc după ce îmi mai trece răceala.  :whistle:)


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #269 : Joi, 27 Martie 2014, 21:22 »












 Imagini de pe Costa Smeralda, nord-estul Sardiniei, din Porto Cervo - vila lui Aga Khan, Putin, Naomi Campbell -, La Maddalena, La Caprerra, unde si-a trait ultimii ani de viata Giuseppe Garibaldi, Nuraghe - asezari vechi, citeva importante si-n Corsica, Santa Teresa di Gallura, Orgosolo, Olbia, Alghero...
Corsica







Nu uitati sa luati inghetata de mirth in Bonifacio ! Si moules mariniere aux frites...Miam-miam !

Celor care vor pleca in august pe acele meleaguri le urez distractie placuta ! Asteptam fotografii multe.  :)