Autor Subiect: Frica  (Citit de 45047 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Frica
« Răspuns #30 : Vineri, 23 Aprilie 2010, 21:00 »
Sunt... învers?
Mie nu-mi este deloc teamă de Dumnezeu!
El spune doar:
DA
MAI TÂRZIU
AM CEVA MAI BUN PENTRU TINE
nihil sine deo

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #31 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 12:14 »
Discutam de frica...
Am avut ieri un accident cu masina. Nimic grav, fara raniti. Recunosc ca mi-e frica sa nu-mi fie frica sa mai conduc din nou.

marcutza

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #32 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 12:24 »
@nicko, ai rabdare cu tine un timp si vei vedea ca privind cu incredere si cu putin vointa vei depasi starea de frica.
gandeste-te ca, Doamne fereste, se poate mai rau, intotdeauna e loc de mai rau sau de mai bine, depinde numai de noi care parte a balantei privim.
 :)

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #33 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 12:40 »
@nicko, ai rabdare cu tine un timp si vei vedea ca privind cu incredere si cu putin vointa vei depasi starea de frica.
gandeste-te ca, Doamne fereste, se poate mai rau, intotdeauna e loc de mai rau sau de mai bine, depinde numai de noi care parte a balantei privim.
 :)
multumesc frumos pentru incurajari. :)
ai perfecta dreptate. tocmai ca stiind asta, ca depinde de mine cum vreau sa fie de aici incolo, pun presiune asupra mea sa fiu cum vreau eu sa fiu. Cuvantul 'rabdare' folosit de tine... Cred ca aici e cheia. Eu sunt cam grabita de felul meu asa... :)
Pana la un punct, am reusit sa iau partea buna din experienta asta. Pentru ca exista parti bune. Apoi, m-au cuprins gandurile negre. Asta aseara. Azi, cu ajutorul unor prieteni, deja vad lucrurile ceva mai roz :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #34 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 12:41 »
ce pot spune, brava tie si lor ca-ti sunt aproape, succes vei avea, cu siguranta  :)

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Frica
« Răspuns #35 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 18:27 »
Nicko eu de cand am inceput sa conduc in fiecare an am avut unul sau doua evenimente minore.Unele din vina mea, altele din vina altora.
Ei si????
Tabla se repara, cel putin acum masina mea arata deplorabil, nu am reparat-o decat asa o spoiala dupa ultimul eveniment...Ei si???
Da-i inainte cu tupeu...Si apropo...cu ce culori ti-ai innoit garderoba?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Frica
« Răspuns #36 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 18:38 »
E bine a privim frica ca pe un motor al lucrurilor din viata noastra.In ciuda efectelor distructive frica poate fi un punct de plecare pentru lucruri mai bune. Un punct de plecare spre prudenta si spre un respect decent fata de ceilalti.

Nicko - sper sa treci peste accident si sa-l privesti ca pe o oportunitate de ati dezvolta si mai mult cpacitatile de a conduce. Succes!
                                                 
                                             

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #37 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 22:58 »
Nicko eu de cand am inceput sa conduc in fiecare an am avut unul sau doua evenimente minore.Unele din vina mea, altele din vina altora.
Ei si????
Tabla se repara, cel putin acum masina mea arata deplorabil, nu am reparat-o decat asa o spoiala dupa ultimul eveniment...Ei si???
Da-i inainte cu tupeu...Si apropo...cu ce culori ti-ai innoit garderoba?
Mersi mult si tie de incurajari. Am condus si azi ca sa fiu sigura ca nu mi se face frica si a fost ok. Am voie sa circul inca doua saptamani.
Sa stii ca mi-am luat si azi niste camasute albe dar au si ceva negru pe ele. :) nu mult, insa. Mi-e greu sa ma despart asa brusc si de negru...

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Frica
« Răspuns #38 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:02 »
Sa inteleg ca ti-au ridicat permisul?
Intereseaza-te ca s-ar putea sa fie nevoie sa dai examen cu (13 din 15).
E bine si cu alb, pe cand auzim de roz, galben lila?

carmentoma

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #39 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:04 »
Discutam de frica...
Am avut ieri un accident cu masina. Nimic grav, fara raniti. Recunosc ca mi-e frica sa nu-mi fie frica sa mai conduc din nou.

   Eu mi-am luat permisul in 1996, dar  timp de aproape 12 ani am condus destul de putin, ca nu am avut masina! De doi ani, insa conduc aproape zilnic! La inceput si mie imi era frica si, cum se zice, de ce ti-e frica de-aia nu scapi! Am avut accidente usoare, dar nu neaparat din vina mea! Cred ca tocmai teama mea a atras evenimentele nefericite! De un an insa, nici nu imi trece prin cap ca mie mi s-ar mai putea intampla ceva neplacut si chiar asa este! Nu am mai avut nici un incident! Te sfatuiesc sa gandesti si tu la fel: tot timpul pozitiv!  :-*

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #40 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:08 »
E bine a privim frica ca pe un motor al lucrurilor din viata noastra.In ciuda efectelor distructive frica poate fi un punct de plecare pentru lucruri mai bune. Un punct de plecare spre prudenta si spre un respect decent fata de ceilalti.

Nicko - sper sa treci peste accident si sa-l privesti ca pe o oportunitate de ati dezvolta si mai mult cpacitatile de a conduce. Succes!
                                                                                          
stiti cu totii videoclipul ala cu tipa si cu inima maaare. Initial, mi s-a parut ca e o inima peste masina aia din poza. :))
Mersi mult si tie pentru incurajari si urarile de bine. Sunt deja mai bine, am condus si azi, dupa cum ziceam. Tot azi, la prima ora, am inceput sa fac testele de legislatie pentru ca va trebui sa trec testul si am iesit ok si cu ele. Exact cum spui, mai invat in plus si sunt ok cu asta. deci, am inceput sa vad latura pozitiva din toata treaba asta, asa cum e normal.
Va pup!
mersi de incurajari! Ajuta, sa stiti :)

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #41 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:11 »
Sa inteleg ca ti-au ridicat permisul?
Intereseaza-te ca s-ar putea sa fie nevoie sa dai examen cu (13 din 15).
E bine si cu alb, pe cand auzim de roz, galben lila?
da, mai! am suspendare 30 de zile daca trec testul. Am facut bocana si ca am mers la politie in loc de incercare amiabila. Deja fac teste ca sa fiu pregatita. :)
cred ca va trebui sa mai ai putintica rabdare cu mine pana ajung si la roz... :)
te sarut cu drag!

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Frica
« Răspuns #42 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:12 »
Neaparat sa-ti iei cartea cu teste 13 din 15, din ea se dau intrebarile, sau f asemanatoare. Iar examenul nu e greu, incomparabil mai usor fata de cel initial.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Frica
« Răspuns #43 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:14 »
Acum e sezonul potrivit pentru roz :D Incearca intai o nuanta pala si ai sa vezi ca iti va placea!

nicko

  • Vizitator
Re: Frica
« Răspuns #44 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 23:15 »
Discutam de frica...
Am avut ieri un accident cu masina. Nimic grav, fara raniti. Recunosc ca mi-e frica sa nu-mi fie frica sa mai conduc din nou.

   Eu mi-am luat permisul in 1996, dar  timp de aproape 12 ani am condus destul de putin, ca nu am avut masina! De doi ani, insa conduc aproape zilnic! La inceput si mie imi era frica si, cum se zice, de ce ti-e frica de-aia nu scapi! Am avut accidente usoare, dar nu neaparat din vina mea! Cred ca tocmai teama mea a atras evenimentele nefericite! De un an insa, nici nu imi trece prin cap ca mie mi s-ar mai putea intampla ceva neplacut si chiar asa este! Nu am mai avut nici un incident! Te sfatuiesc sa gandesti si tu la fel: tot timpul pozitiv!  :-*
Ai mare dreptate, draga mea.
De asta m-a si apucat o stare de depresie... Am fost constienta ca toata ziua de ieri, urata de-a dreptul, cu multe chestii urate, s-a datorat starii mele psihice. Si mi-as fi dorit sa fi fost eu mai ok. De aceea scriam mai sus de faptul ca pun presiuni asupra mea ca sa fiu ok.